Van Goethem kan verjaardag niet opleuken orie voor Luke Rowe ortI35 Inwoner Kloetinge 'redt' verdwaalde Mexicaan maandag 18 april 2011 door Koen de Vries Het grootste cadeau had Brian van Goethem natuur lijk al gehad. De wielrenner uit Sluiskil mocht zater dag op zijn twintigste verjaardag met de Nederland- i se ploeg de ZLM tour rijden. Graag had hij dat geschenk nog wat opgeleukt, maar daar kwam het niet van. De Zeeuws-Vlaming viel twintig kilometer voor de finish uit 1 met kramp in beide benen. Daarmee moest Van Goethem de tol betalen voor de vele mspanningen die hij geleverd had. Hij had gehoopt op veel wind, want de Zeeuws-Vlaming is een waaierrijder bij uit stek. „Als er wat wind is, breekt het al na tien kilometer op de Kattendijkse dijk", keek de jarige wielrenner terug. „Maar die was er niet. Het was eerlijk gezegd een rotkoers met heel veel demarrages. Het was versnellen, versnellen en weer versnellen." De eerste honderd kilometer reed hij steeds in de frontli nies en toen er gewerkt moest worden om de drie vluchters te achterhalen, was Van Goethem ook van de partij. Twintig kilometer voor het eind ging het licht echter uit. Vlak voor de eerste passage in Goes moest hij de rol lossen. „Ik had kramp en kon echt niet meer mee. Misschien heb ik te weinig gedronken. Ik had me misschien nog een keer moeten laten afzakken naar de ploegleidersauto. Maar ja, daar kwam het steeds niet van." Bij de eerste passage in Goes hield Van Goethem ermee op. „Het had geen zin. Met kramp kun je echt niet verder fiet sen." Bondscoach Aart Vierhouten was tevreden over de verrich tingen van Brian van Goethem. „Hij heeft attent gekoerst en hard gewerkt. Dit soort wedstrijden zijn belangrijk voor deze jonge wielrenners. Ze merken dat er in de finale nog meer van hen verwacht wordt. Dat ze nog de komende ja ren nog sterker moeten worden om ook dan mee te kun nen." Veel vrolijker woorden kwamen uit de mond van de Algerijn Youcef Reguigui. Hij was dolblij toen hij als derde over de streep kwam. Net als Luke Rowe hield hij zich de hele koers gedeisd, gokte op de sprint en gooide na de streep beide armen in de lucht. Een Algerijn die derde wordt tussen de wereldtop, het is nog niet vaak vertoond, besefte hij. Reguigui is een van de 120 wielrenners die in Algerije een licentie heeft en is kam pioen van zijn land. Hij is een van de exotische renners die door de wereldwielérbond UCI is,geadopteerd. Reguigui verblijft op kosten van de UCI zeven maanden per jaar in Zwitserland, waar zijn talenten gekneed worden. Met het zogenaamde Mixed Team doet hij mee aan interna tionale wedstrijden. Zaterdag reed hij met een Tsjech, een Mongool, een Ethio piër, een Wit-Rus en een Turk. loop uit. „Ik heb daarom al mijn krachten gespaard voor de laatste kilometers. Vooral Mark Christian heeft toen goed geholpen. Dat heeft zich uitbetaald. Het is mis schien raar, maar ik heb me de he le koers geweldig gevoeld. Als je er gens al een keer gewonnen hebt, ben je mentaal veel sterker." Ook in de sprint deed hij al les goed. Rowe stuurde in tegenstelling tot de Belg Robin Stenuit zijn fiets de laatste honderd meter naar de rechter kant van de weg, waar hij in de luwte reed. Wie langs hem wilde, moest door de wind. Het lukte niemand, al was het verbazingwekkend dat Stenuit toch nog tweede werd. Derde werd de Algerijn Youcef Reguigui, die net als Rowe jui chend de streep overschreed. De Fransman Arnaud Demare, woens dag winnaar van de massasprint in de Cote Picarde en daarom top favoriet in Goes, werd vierde. De bijna-Parijzenaar had in de slotfa se met zijn krachten moeten smij ten omdat hij op dertig kilometer voor de finish lek reed. Youri Ha vik uit Assendelft werd met zijn zesde plaats de beste Nederland en won daarmee de Arjaan de Schipper Trofee. België was de grote winnaar in het klassement om de Nations Cup. De zuiderburen, kwamen niet met zes maar met vijf renners aan de start en scoorden desondanks veel punten met de tweede, vijfde, achtste en vijftiende plaats. Ze zit ten klassementsleider Frankrijk nu op de hielen. Dat je ook vrouwe Fortuna aan je zijde moet hebben om te winnen, besefte Luke Rowe ook maar al te goed. Hij kon niet alleen alle val partijen ontwijken, ook zijn fiets gedroeg zich voorbeeldig. Pas na de streep kreeg hij pech. „Vijftig meter na de streep klapte m'n band. Ik heb echt heel veel geluk gehad. Ik denk dat Zeeland mij heel gunstig gezind is." Ja, Zeeland en Rowe gaan goed sa men. Dat bleek tenslotte ook nog uit het gebaar dat de winnaar na af loop toevallig maakte. Hij schonk zijn prachtige overwinningsboeket aan een dame die hem na afloop aansprak. Het bleek de weduwe van Arjaan de Schipper, een man die tot zijn overlijden een belang rijke rol speelde in de Zeeuwse wielerwereld en een van de grond leggers was van de wedstrijd die nu de ZLM tour heet. tweede). In het Oranje de beste Nederlander Youri Havik, foto Robert de Jonge net zo gemakkelijk weer in elkaar. Er waren maar twee serieuze ont snappingen. Een Let, een Noor en de Kazach Arman Kamyshev - de winnaar van vorig jaar - reden zo'n veertig kilometer op kop met een maximale voorsprong van tweeënhalve minuut. Ze werden in de slotfase achterhaald door het op hol geslagen peloton. In de laatste kilometers probeerde de Letse tempobeul Ind- dulis Bekmanis het, maar zijn jump strandde op 400 meter van de finish. Waar andere renners voor de aan val kozen en hun krachten ver speelden, hield Luke Rowe zich schuil in de buik van het peloton. Hij schoof op toen in de voor laatste ronde de groep in vele stuk ken uiteen viel en bracht in de laat ste kilometer zichzelf en zijn ploeg genoten in stelling. „Het zat er dik in dat het een sprint met een grote groep zou worden", legde hij na af- De Letse ploeg maakt tempo op de Kattendijkse dijk. foto Robert de Jonge door Koen de Vries GOES - Bram Daniëlse verrichtte zaterdag een goede daad. De inwo ner van Kloetinge 'redde' een Mexicaanse deelnemer aan de ZLM tour. Daniëlse kwam de Midden-Ameri kaan tijdens zijn zaterdagse trim- toertje tegen. Ergens bij Kattendij- ke reed hij hem tegen het lijf. „I'm lost", riep de Mexicaan richting Kloetinger. Hij was gevallen, zijn fiets was beschadigd en er was nie mand die hem de weg kon wijzen naar de finish. Daniëlse verlegde zijn route en bracht de Mexicaan naar Goes. Het ging op het gemakje, want de fiets van de uitgevallen renner wil de niet harder. „Hij was enorm op gelucht", vertelde Daniëlse, die nog even bij de finish bleef han gen. „Hij heeft me wel drie keer be dankt. Volgens mij was hij een beetje in paniek." Hoe de Mexicaan heette, wist Daniëlse niet. Hij had het 'm wel gevraagd, maar niet goed verstaan. Het was waarschijnlijk ]uan Enri que Aldapa. Vier van zijn teamge noten haalden de finish en num mer vijf meldde zich al eerder af. Er waren meer valpartijen in de ZLM tour. Ze liepen goed af, op één na. Een Canadese renner werd met een gebroken heup naar het ziekenhuis gebracht. Youri Havik (rechts), hier tijdens de bevoorrading bij Lewedorp, was met zijn zesde plaats de beste Nederlander. foto Robert de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67