sport 129 van Vettel Hans Heemskerk raakt de juiste snaren bij de korfballers van TOP Kiplagat loopt in marathon van Londen olympische nominatie mis maandag 18 april 2011 'Het is goed dat eindelijk iemand anders dan Vette/ wint. We zijn hier allemaal om voor de overwinning te strijden' Webber over het verlies van zijn teamgenoot Vettel door Hans Leber DEN HAAG/SHANGHAI - Traantjes bij Lewis Hamilton. Hij doorbrak gisteren in China de hegemonie van Sebastian Vettel in de Formu le 1. Met dank aan het teamwerk bij McLaren-Mercedes, met dank aan de nieuwe banden van Pirelli die écht een dimensie aan de Ft hebben toegevoegd, maar toch met name met dank aan Ha- miltons eigen vechtersmentaliteit. Vettel werd tweede, zijn teamge noot bij Red Bull Mark Webber rukte vanaf de achttiende plaats knap op naar de derde in een race die alles in zich had. Hamilton kon zijn emoties na af loop even niet de baas. Maar is dat gek? Nog geen maand geleden leek McLaren op een kleurloos seizoen af te stevenen, was de wagen ruim langzamer dan de Red Bulls en Ferrari's. Nu, voorafgaand aan de derde race, kon Hamilton zich pas in de laatste seconden voor de deadline op de baan melden, na dat met man en macht een benzi nelek was gerepareerd. Al die tijd zat Hamilton volkomen onmach tig in zijn stoeltje, afhankelijk van zijn technische ondersteuning. Uit eindelijk kon hij gewoon starten vanaf zijn derde positie op de grid. Om vervolgens zó goed te starten, dat hij via teamgenoot Jenson But ton (tweede) en Vettel (pole) di rect voorop lag. Die plek ging nog wel verloren, maar het was de bandenstrategie van McLaren (drie stops) over de héle race die de twee-stopstrategie van Red Buil overklaste. Vettel reed aan het einde van de race op een band die geen snelheid meer had, die af was, terwijl Hamilton nog wel wat uit zijn versere ban den kon halen. In ieder geval nog genoeg om Vettel overtuigend bin nendoor te passeren en in twee ronden vervolgens ruim een secon de bij hem weg te rijden voor de zwart-wit geblokte vlag viel. Hamilton, de wereldkampioen van 2008, moest na de race zoeken naar woorden. Toen hij ze vond, was er het genieten. „Ik reed de pitstraat uit en hoopte alleen maar dat het licht niet op rood zou springen en ik naar de grid kon. En het werd niet rood. Deze over winning staat voor mij met die van Monaco en Silverstone in 2008 in de top drie!" De spanning die de snel slijtende banden van Pirelli in de Formule t bracht, bleek gisteren in alle delen van het deelnemersveld. Overal waren gevechten gaande, waar door de kijker de grote winnaar werd. Vooral de opmars van Mark Webber die als achttiende startte en uiteindelijk derde werd, was fas cinerend. Dat hij inmiddels nog steeds niet op Vettels verjaardag zal komen, bleek wel uit zijn reactie na de ra ce. „We zijn teamgenoten, maar ik ben blij dat Sebastian vandaag niet won. Anders zou hij te ver uit beeld zijn geraakt, qua voor sprong." Terwijl de Mercedes van Michael Schumacher (achtste) Nico Ros berg (vijfde) zich weer iets sneller toonden, was bij Ferrari de sfeer nog steeds ondermaats. Fernando Alonso (zevende) en Felipe Massa (zesde) kwamen snelheid tekort, een probleem waar Ferrari, onder weg naar de eerste race in Europa op 8 mei in Istanbul, absoluut iets aan zal willen doen. Dat in ieder geval de McLarens zich weer in de buurt van Red Buil hebben ge meld, was voor Hamilton nog geen reden tevreden te zijn: „Want we zijn nog niet zo snel als Red Bull. We hadden vandaag ge woon de betere bandenstrategie." door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Op het bordes in Ahoy' werd TOP-trainer Hans Heemskerk zaterdag op de schou ders genomen door zijn spelers. De 51-jarige korfbalcoach, die de club uit Sassenheim net aan de eer ste landstitel in de dubgeschiede- nis had geholpen, wilde echter weer snel met beide benen op de grond gezet worden. „Niet ik, maar de spelers hebben het van daag gedaan", zei hij over de 21-19-overwinning op PKC. „Ik heb alleen maar acht mensen meer dan acht mensen laten zijn." Daarmee vatte Heemskerk (51) zijn kracht in één zin samen. Hij is een people manager; van acht los se onderdelen is hij in staat een wonderwel goed functionerende machine te maken. Dat deed de oud-international al bij het Delftse Fortuna (met de landstitel in 2003 en 2004 tot gevolg) en nu is het hem ook in Sassenheim gelukt. „Ik houd van de spelers en speel sters waarmee ik werk en ik laat hen stappen maken, als korfballer én als mens. Zelfs een ervaren ie mand als Bregtje van Drongelen heeft zich nog als mens ontwik keld na haar terugkomst bij TOP." De Zuid-Hollandse formatie speel de vijf seizoenen geleden, toen Heemskerk kwam, nog in de hoofdklasse. Binnen twee jaar pro moveerde TOP naar de Korfbal League, het hoogste niveau in Ne derland. En drie jaar later stond de ploeg met de beker in Ahoy'. „Het is heel snel gegaan", erkende Heemskerk zaterdag. „Voor TOP is dit een ongekend succes. In Sassen heim weten ze niet wat ze meema ken." Het belangrijkste radertje in Heemskerks machine is routinier Wim Scholtmeijer, met wie hij ook al samenwerkte bij Fortuna. Scholtmeijer is één van de beste re- bounders van Nederland; onder de korf vangt hij élke bal af Dank zij hem kan supertalent Mick Snel excelleren. In het sfeervolle maar niet uitver kochte Ahoy' werd de net achttien LONDEN - Lornah Kiplagat is bij de marathon van Londen een olympi sche nominatie misgelopen. De Nederlandse atlete liep de klassie ke afstand van iets meer dan 42 ki lometer in 2 uur, 27 minuten en 57 seconden. Voor een nominatie voor de Olympische Spelen van volgend jaar in dezelfde stad had ze 2.27.24 moeten lopen. Kiplagat finishte als achttiende. De winst bij de vrouwen ging naar de Keniaanse Mary Keitany, die er in haar tweede marathon in slaag de onder de 2 uur en 20 minuten te blijven: 2.19.19. De Russische Li- lia Sjoboekova, vorig jaar winna res, eindigde als tweede in 2.20.15. Keitany zette de vierde tijd ooit neer. „Ik verbaas mezelf niet", zei de 29-jarige atlete, die het wereldre cord op de halve marathon in be zit heeft. Vorig jaar debuteerde ze op de hele afstand in New York, waar ze als derde eindigde. Kip lagat liep in het eerste deel op het schema dat haar een nominatie voor de Spelen zou opleveren. In het tweede deel van de race gaf ze daar te veel op toe. Gezien de eis moest Kiplagat in Londen een stap naar de Olympische Spelen kunnen maken. Dat laatste lukte Hilda Kibet vorige week wel in Rotterdam. Kibet liep daar, goed gesteund door hazen, met 2.24.27 een dik persoonlijk record. Bij de mannen zorgde Emmanuel Mutai voor de vierde tijd ooit. Zijn 2.04.40 betekende een parkoersre cord. Dat was sinds 2009 in han den van Samuel Wanjiru, die tot 2.05.10 kwam. Mutai was vorig jaar tweede in Londen en veroverde bij de WK in 2009 zilver. Hij had meer dan een minuut voorsprong op drievoudig winnaar Martin Lel en Patrick Makau, die beiden De TOP-korfballers Sander Harmzen en Mick Snel nemen hun coach Hans Heemskerk op de schouders. foto ANP geworden Snel de held van de avond. Hoewel hij - bevangen door de zenuwen - net als de rest van zijn team niet best speelde, scoorde hij acht keer. Hij schoot veel te vaak mis, maar kreeg de bal len steeds weer terug van de ge dienstige Scholtmeijer. Bij zijn der de of vierde poging was het dan wel raak. De opponent uit Papend- recht had daar geen oplossing voor onder de korf Jeugdinternational Snel maakte in de slotminuut ook de twee beslis sende treffers: een ver afstands schot en een fraaie doorloopbal. Na de 21-19 sprong hij in de armen van Scholtmeijer, uitzinnig van vreugde. Zijn debuutjaar in de Korfbal League kon niet mooier eindigen. Heemskerk: „Mick haal de vandaag zijn niveau niet. Hij worstelde met zichzelf) kwam niet lekker in de wedstrijd. Dat is wat Ahoy' met een onervaren korfbal ler doet. Maar halverwege de twee de helft heb ik hem bij me geroe pen en gezegd: nu is jouw mo ment gekomen. Ik ben blij dat hij zich vanaf toen weer echt liet zien, net als in de competitie." Maar nog weinigen zullen op dat moment echter nog een cent gege ven hebben voor de kansen van TOP. PKC leidde namelijk met 18-15, na al heel de wedstrijd te hebben voor gestaan. Suzanne Struik en Mady Tims, de meeste ervaren speelsters aan Papend- rechtse zijde, speelden dominant en zorgden ervoor dat er steeds een voordelige marge was voor PKC. In de laatste tien minuten verslapten de twee echter opeens en konden ze ploeg niet meer dra gen. „Ik snap niet hoe we het zo heb ben kunnen weggeven", zei een ge desillusioneerde Struik. „We heb ben meerdere keren alle kansen ge had om het verschil op vier goals te brengen. Was dat gelukt, dan was TOP weggeweest." Struik is al jaren één van de beste aanvalsters in Nederland, maar heeft nog nooit Ahoy' gewonnen. En haar coach, Ben Crum, bleef eveneens zonder zaaltitel. De 69-ja- rige korfbalgoeroe greep in 1993 (met PKC) en 1994 (met DKOD uit Heelsum) ook al naast de hoofdprijs. 2.05.45 noteerden. Makau won vo rig jaar Rotterdam in 2.04.48. Al leen wereldrecordhouder Haile Ge- brselassie (2.03.59), Duncan Kibet (2.04.27) en James Kwambai (2.04.27) waren ooit sneller dan Mutai. Stephen Kiprotich won gisteren de marathon van Enschede. De Oe- gandees liep de 42 kilometer en 195 meter in 2 uur, 7 minuten en 20 seconden. Hij bleef de Keniaan Julius Korir ruim twee minuten voor. Korir kwam binnen in 2.09.46. Kiprotoch begon in En schede als tempomaker, maar mocht na dertig kilometer 'hazen' voor zijn eigen kansen gaan. Voor de Oegandees was het een natio naal record, een persoonlijke top tijd en een parkoersrecord. Dat laatste stond op 2.09.02. Robin Hofland bleef in de mara thon van Antwerpen onder de De Keniaanse Mary Keitany won de wedstrijd bij de vrouwen. foto Tom Hevezi/AP drie uur. De tijd van de Vlissinger was 2.55.17. De Keniaan Elijah Kem- boi won de wedstrijd in in 2.11.15. Vlissinger Tim Pleijte verbeter de in de City Run Hilversum zijn persoonlijk record op de tien kilo meter. De inwoner van Zoutelan- de noteerde een officieuze tijd van 31.12. Officieel was dat 30.48 maar dat klopte niet. Anjolie En gels-Wisse uit Middelburg finishte als achtste vrouw in 36.17, waar mee ze haar persoonlijk record dicht benaderde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61