41 binnenland Verliezer scoort goed in provincie Lubbers in geheim dan agressie in sommige wijken STATEN CDA blijft bestuurderspartij BOTSING Oud-premier weg als voorzitter van feestcomité voor twee D66 is terug Vierenzestigste bloemencorso Bollenstreek maandag 18 april 2011 Het CDA mag dan bijna de helft van zijn Statenzeteis kwijt zijn geraakt, aan de formatietafels doet de partij goede zaken. door Laurens Kok Het CDA haalt opgelucht adem. Of in de woor den van campagnelei der en partijwoordvoer der Michael Sijbom: „We zijn nog altijd een partij van betekenis." Na de tweede grote verkiezingsneder laag op rij, weet het CDA zich op nieuw te handhaven als bestuur- derspartij. In zeker negen van de twaalf provinciehuizen lijken de christendemocraten op het pluche te belanden. Daar kan Limburg nog bijkomen, ook al bevindt de provinciale afde ling zich daar in een crisis. Dat zou betekenen dat het CDA ondanks het dramatische verlies van 65 van de 151 Statenzeteis in tien provin cies gedeputeerden levert, tegen over elf in 2007. „Daaruit blijkt dat het CDA nog altijd een aantrekke lijke middenpartij is met ervaren bestuurders waarmee goed zaken valt te doen", stelt Sijbom vast. Net als in het kabinet-Rutte doet het CDA vooral zaken met de WD. De liberalen mochten in de zeven provincies waar zij de groot ste zijn geworden het voortouw nemen en zeven keer kozen zij voor een college met in ieder geval het CDA. Daarnaast kreeg de WD voet aan de grond in 'rode bolwer ken' als Drenthe en Groningen en levert de partij gedeputeerden in Overijssel en mogelijk ook Lim burg. Met een score van elf uit twaalf verzilvert de partij haar ver kiezingswinst. VOUOP LENTE j Aantal (beoogde) collegedeelnames in 2011, met tussen haakjes de deel names in 2007. WD 11 (8) CDA 10 (11) PvdA 7 (10) D66 5 (0) ChristenUnie 2 (7) SGP 2 (2) GroenLinks 2 (2) SP 2 (0) FNP 1 (0) In Limburg, Flevoland en Zuid-Hol land gaat het om beoogde colle ges, de onderhandelingen zijn nog gaande Dat kan zeker niet worden van de PW. De partij van Geert Wilders strijdt alleen nog voor col legedeelname in Limburg, in de an dere provincies rest de oppositie bankjes. En dat terwijl de PW op 2 maart vanuit het niets een acht ste van alle Statenzeteis in de wacht sleepte. Ook de PvdA kan niet tevreden zijn. De sociaaldemo craten incasseerden bij de verkie zingen een miniem verlies (zes Sta tenzeteis), maar aan de formatieta fel is de schade groter. Tekenend is het feit dat de PvdA voor het eerst sinds 1946 niet meebestuurt in Overijssel. Opvallend is ook de keuze voor een coalitie zonder de PvdA maar mét de SP in Noord-Brabant en Zuid-Holland. Dat de PvdA 'slechts' in zeven col leges mee mag doen wijt partij voorzitter Lilianne Ploumen aan de WD. Die partij mocht in de meeste provincies het initiatief ne men en heeft volgens haar een 'voorkeur voor rechtse politiek met zo rechts mogelijke colleges'. Ruud Lubbers wil 'om persoon lijke reden' de viering van 200 jaar Koninkrijk der Nederlan den niet meer leiden. Volgens ingewijden speelt de relatie met het kabinet mee. De oud-premier ligt niet goed bij de PW. door Hans Jacobs en Laurens Kok den haag - Ruud Lubbers is opge stapt als voorzitter van het natio naal comité dat de viering voorbe reidt van het tweede eeuwfeest van het Koninkrijk der Nederlan den. Het vertrek van Lubbers, dat afgelopen zomer al plaatsvond, is tot nu toe geheim gehouden. De Rijksvoorlichtingsdienst bevestig de gisteren desgevraagd dat Lub bers 'om persoonlijke redenen moest besluiten dit werk niet meer te doen'. Ank Bijleveld, voor malig staatssecretaris, is kort gele den aangezocht als opvolger. Ook dat is niet gemeld. Bijleveld is Commissaris van de Koningin in Overijssel. Oud-premier en minister,van staat Lubbers heeft zelf geen ruchtbaar heid gegeven aan zijn vertrek. Inge wijden aan het Binnenhof zeggen dat niet alleen persoonlijke rede nen een rol hebben gespeeld bij zijn besluit, maar ook de relatie met het kabinet. Lubbers kwam vorige zomer als in formateur en ook daarna in bot sing met WD-voorman Mark Rut- te en PW-leider Geert Wilders. Die zorgden er ook voor dat Lub bers bij de verdere kabinetsforma tie buitenspel werd gezet. Bovendien heeft dit kabinet naar verluidt minder geld over voor de noordwijkerhout - Praalwagens trokken zaterdag door Noordwijk tij dens de 64-ste editie van het bloe mencorso van de Bollenstreek. Het thema van het corso was dit jaar: Musical Parade. Op de Grote Markt WOTHWfffii iinmiiir *b PAUL KUSTERS Jonge joden: slachtverbod is erger HET IS ROKjgSbAS den haag - Door het dreigende verbod op onverdoofd ritueel slachten, twijfelen joodse jongeren of er voor hen nog toekomst is in Nederland. Als de koosjere slacht wordt verboden, zullen ze zich hier minder thuis voelen, schrij ven vijf joodse jongerenorganisa ties, van orthodox tot liberaal, aan de TXveede Kamer. Een verbod voert verder dan de 'feitelijke onmogelijkheid' om koo sjer vlees te consumeren, schrijven de jongeren. Het verbod zal hen beperken in de mogelijkheid om uitdrukking te geven aan hun jood se identiteit. De jongeren zien het als een breuk met de Nederlandse traditie van tolerantie voor religieu ze minderheden. 'Het betreft hier een vrijheid die in dit land eeu wenlang gewaarborgd is geweest.' Het verbod op koosjere slacht wordt zelfs ervaren als een ingrij pender aanval op hun joodse iden titeit dan de belagingen in sommi ge Amsterdamse wijken, zegt Joel Serphos van de Cidi-jongerenorga- nisatie CiJO. Daar kunnen 'herken bare joden' zich nog aan onttrek ken door die wijken niet op te zoe ken, legt hij uit. „Met een verbod op koosjere slacht wordt het ge voel van je niet meer thuis voelen algemener gemaakt. De staat en de samenleving komen aan een grondrecht en een traditie." Vorige week bleek dat een meer derheid van de Tweede Kamer wil dat ook het te slachten vee voor koosjer en halal vlees wordt be dwelmd. Nu geldt voor rituele slacht nog een uitzondering. Omdat ook de Tweede Kamerfrac ties van PvdA en de WD zich hierbij aansloten, is er een ruime meerderheid voor dit wetsvoorstel van de Partij voor de Dieren. Wel is er in de achterban van PvdA en WD nog veel weerstand. De partijen hopen daarom dat er slachtmethoden bestaan met een verdoving die toch aanvaardbaar is voor joden en moslims.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4