Tegenstand Zeeland wordt steeds groter 21 zeeland Geen gewonden bij botsing trein en auto op overgang Arnemuiden Gibraltar PZC maandag De krant 8 weken voor 24 euro! Ongeveer 250 Zeeuwen trokken zaterdag naar de Dam in Amsterdam om te protesteren tegen een mogelijke tweede kerncentrale in Nederland. maandag 18 april 2011 door Wim Hofman Het Centraal Station van Rotterdam heet over een tijdje misschien niet meer zo. Op een bord heeft men het nu over Termi nal. Op andere borden staat nog steeds: Hier bonkt het nieuwe hart van Rotterdam. Het bonkt er al ja ren. Het woord Terminal krijgt dan een speciale betekenis. We gingen echter naar de Kunst hal om de Caldic Collectie, een privé verzameling hedendaagse kunst te bekijken. Het begon met een neonwerk in de vorm van een hart met daarin de tekst: I pro mise to love you, van Tracey Emin. Tevens de titel van de ten toonstelling. Zonder de Engelse taal ben je tegenwoordig nergens, zeker niet op een tentoonstelling van hedendaagse kunst. De verzameling omvat erg uiteen lopende werk: visjes in kunsthars gegoten door Damien Hirst; een grote foto: The lighthouse keeper with lighthouse, van Rodney Gra ham; der Karfunkelfee van An- selm Kiefer; een enorme, een beet je uitgezakte, donkergele pom poen van Yayoi Kusame, en veel andere werken. Sommige werken zijn serieus, andere zorgen voor een glimlach. Een wand was voor behouden aan een werk van de uit Zeeland afkomstige Dave Meijer (Souburg 1955)- Het bestaat uit een groot aantal rechthoekige schilderijtjes die door consequent kleurgebruik een mooi geheel vor men. Getiteld: Ergens en overal (2006), een mooi en indrukwek kend geheel. Sommige werken zijn groot, be vinden zich hoog tegen een wand of zijn uitgestald op de vloer. Er zijn plastieken, videofilms, er is nogal wat verrassends bij. Maar soms zit het hem helemaal niet in het grote formaat. Zo werd ik ge troffen door een klein schilderij tje, het was niet veel groter dan een prentbriefkaart. Het stelde een blauwe zee voor met op de voorgrond een grijze rots waarop drie geitjes stonden met daarbij een figuurtje, een donkere man met herdersstaf en gehuld in een lang wit kleed die over de zee keek. Het werkje, geschilderd door Fran cis Alijs, heette Gibraltar en juist door die titel kreeg het opeens een actuele betekenis. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON xmmmmim PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 P. walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc,nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners, indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig on et persoonsgegevens. Ir et colofon treft u nadere informatie aa PROTEST KERNENERGIE Kernenergie staat in Zee land duidelijk op de agenda", zegt Marieke van Riet, woordvoer ster van Borssele2Nee. Ze voerde zaterdag het woord op het podium tijdens de protestma nifestatie in Amsterdam. „Je had in Zeeland lange tijd een vaste groep die er voor was en een vast groep die er tegen was. Daar naast was er een grote groep twijfe laars. Die twijfelaars zijn de laatste tijd aan het verschuiven naar een standpunt tegen kernenergie. Ie ziet het bijvoorbeeld aan de aantal len posters en buttons die bij ons opgevraagd worden." Voor de 36-jarige Marieke was het de eerste keer dat ze in Nederland een dergelijke grootschalige mani festatie tegen kernenergie mee maakte: „Het was ongelooflijk. Er waren zowel ouderen als kinderen en er heerste een heel vriendelijke sfeer." Ze noemde het vreselijk /lat een ramp als in Japan nodig is om kernenergie weer op de agenda te krijgen. „De gebeurtenissen in Ja pan brengen het allemaal weer erg dichtbij. Er wordt wel gezegd: Tsjernobyl was anders, dat zou in een modern land niet gebeuren, maar je ziet het in Japan." Petroesjka Sterk uit Middelburg, se cretaresse van BorsseleïNee, was eveneens in Amsterdam. Ze be mande een voorlichtingskraam na mens de Zeeuwse tegenstanders. Ze was blij met de opkomst van zo'n 250 mensen uit Zeeland en met het signaal dat in Amsterdam is afgegeven. De manifestatie in Amsterdam was niet alleen een protest tegen kernenergie. Ook werd stilgestaan bij de slachtoffers van de natuur- Een bonte stoet van tegenstanders van kernenergie verzamelde zich zater dag op de Dam in Amsterdam. foto Koen van Weel/ANP en kernramp in Japan. Sprekers tijdens de betoging wa ren onder anderen Wubbo Ockels, Job Cohen (PvdA) en Jolande Sap (GroenLinks). Tienduizenden voorstanders van schone energie riepen eerder al, middels een petitie op internet, het kabinet op geen vergunning af te geven voor nieuwe kernenergie centrales. De manifestatie was een initiatief van GroenLinks in samenwerking met de antikemergiebeweging, die bestaat uit verschillende instanties en politieke partijen. Sap: „We heb ben kernenergie helemaal niet no dig. Laten we errze energie liever steken in en halen uit zon en wind. Bovendien is er geen begin voor een oplossing voor het afval probleem. Lfoewel het gelukkig zel den mis gaat, kan een ongeluk vre selijke gevolgen hebben." Volgens Sap is het 'fantastisch nieuws' dat Cohen zich liet verleiden tot uit spraken tegen een tweede kerncen trale in Nederland. „Het is fantas tisch dat de PvdA nu zegt dat die centrale er niet komt. Nu moeten we nog D66 en de Christenunie zover krijgen." Eerder zei CDA-mi- nister Maxime Verhagen (Econo mische Zaken, Innovatie) ernaar te streven nog deze kabinetsperio de een vergunning te verlenen voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. Ook sprak hij eerder de verwachting uit dat in 2015 be gonnen kan worden met de bouw. Tijdens de demonstratie in Am sterdam werd sterk geageerd tegen dit voornemen. Verhagen werd aangeduid als Prins kernafval. De organisatie toonde zich tevre den met de opkomst. „Het heeft even geduurd, sinds de jaren tach tig, maar nu hebben we elkaar weer gevonden en zien we alle maal het belang in van dit thema." zie ook de video op www.pzc.ni arnemuiden - Op een spoorweg overgang in Arnemuiden is zater dagmiddag een auto in botsing gekomen met een trein. De auto raakte zwaar beschadigd, maar er vielen geen gewonden. De hulpdiensten rukten rond kwart over één 's middags mas saal uit na de melding van het on geval. De aanrijding vond plaats op de spoorwegovergang op de krui sing van de Schuttershofweg en de Van Cittersweg. Het treinverkeer op het spoor Vlissingen-Goes is tot rond vier uur 's middags gestremd geweest. foto Manfred Berrevoets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2