Driedaags feest in Nieuwerkerk Techniek en mystiek is 141 zeeland Oh ja, noe zie ik 't Elke toren zijn eigen karakter Bloodshift wint laatste voorronde RegioRuis BUNDELING Combinatie met actiedag kerk VUURTORENVERENIGING De Nederlandse Vuurtoren Vereniging (NW) zet zich in voor behoud van het vuurtorenerfgoed. Zo'n 90 van de 400 leden kwamen naar de voorjaarsvergadering zaterdag in Haamstede. Ook in Renesse maandag 18 april 2011 door Piet Kleemans nieuwerkerk - Het 777-jarig be staan van Nieuwerkerk werd vorig jaar gevierd met vier dagen dorps feest. Dat is zo goed bevallen dat het op initiatief van Stichting Nieu werkerk Bruist dit jaar dunnetjes wordt overgedaan. Nu met drie da gen feest. Bij de viering vorig jaar maakte stichtingsvoorzitter Arnold Schiet- tekatte meteen al duidelijk dat wat hem betreft aan het rijtje Krao- jedurpse dag (dorpsfeest Ooster- land) Brouwse dag (dorpsfeest Brouw) Nieuwerkerk Bruist mocht worden toegevoegd. Na de viering van het 777-jarig bestaan is Nieuwerk Bruist onmiddellijk aan de slag gegaan met het smeden van plannen voor een reprise in 2011. Daarbij is gekozen voor een iets be scheidener opzet: drie dagen feest in plaats van vier. Donderdag 30 juni, de eerste dag op het voorlopi ge programma, staat in het teken van sport. De Nieuwerkerkse School met de Bijbel en de vesti ging Nieuwerkerk van OBS Duive- land houden gezamenlijk een sportdag. Het sportieve gebeuren wordt afgesloten met een ballon nenwedstrijd en gekostumeerd voetbal. Vrijdag 1 juli worden aller lei - nog nader te ontwikkelen - ac tiviteiten ontplooid in zwembad Dol-Fijn. Verder die dag een brade rie in het dorp, opgevrolijkt door klanken van een dweilband. Zater dag 2 juli barst het Nieuwerkerkse feest in alle hevigheid los. Omdat de geplande feestdag sa men bleek te vallen met een actie dag van de protestantse kerk (PKN) werd besloten de krachten en activiteiten te bundelen. De PKN tekent voor een rommel markt met verloting. Verder zijn er die dag oude tractoren te zien. In Punt 3 is een collage van oude agra rische foto's te bezichtigen. Voor de kinderen is er een springkussen en schmink. Voor de sportievelin- gen is er ring steken per hobbelfiets en een krui wagenrace. Op initiatief van land- bouwvereniging Eendracht Bindt houden verschillende agrarische bedrijven open huis. Plakboeken bestuderen in Noordwelle. foto Dirk-Jan Gjeltema noordwelle - 'Noe zie ik 't. Toch wel 'andig die kaertjes'. Het was een feest van herkenning za terdag in Noordwelle en zondag in Brouwershaven. In Noordwelle was een reünie van leerlingen en leerkrachten van OBS De Stove. In Brouwershaven zagen oud-Ulo'ers elkaar terug in het Tonnenmaga- zijn. In Noordwelle werd feest gevierd in het dorpshuis en was in de aan grenzende school een kleine expo sitie van foto's ingericht. De reü nie was ter ere van het 50-jarig be staan van de school in de huidige vorm. „Ik heb destijds nog voor de bouw van de school gestemd", her innert oud-raadslid en oud-Noord- wellenaar Jan Hendrikse zich. „En alle vijf mijn kinderen hebben er schoolgegaan." Jaap Smallegange gaf maar liefst 26 jaar les aan De Stove. „Dat was er een van de oude stempel", roepen oud-leerlin gen in koor. Smallegange, 79 in middels, beaamt het grif Of alle veranderingen in het onderwijs verbeteringen zijn is voor hem nog maar de vraag. Hij zegt zijn werk altijd met veel plezier te heb ben gedaan. „Maar het was hier al tijd spannend of er genoeg leerlin gen zouden zijn. En een dorp zon der school is als een jas zonder mouwen." Zo'n 150 mensen en oud-onderwijsgevenden kwamen naar de reünie. In het Brouwse Tonnenmagazijn ontmoetten zesenveertig Mulo'ers van de lichting die rond 1961 eind examen deed elkaar. Terwijl Tine Deurloo samen met mede-organi sator Nellie Visser nog wat oude foto's en andere papieren herinne ringen aan de Ulo-tijd rangschikt komen de gasten binnen. Deurloo verheugt zich op het feest. „Meester Asma komt. Ik zo benieuwd hoe die er nu uitziet." Even later valt Asma - volgens de Ulo-gangers destijds bijgenaamd 'de langen' binnen. Het weerzien is hartelijk. „Nee, ik ken ze niet al lemaal op het eerste gezicht. Maar deze hier wel", zegt hij wijzend op Deurloo. Die grijnst: „Ik stae vo gek. Want ik ken niemand meer." door Piet Kleemans Natuurlijk, het uitzicht is geweldig en de historie fascinerend. Maar dat is niet wat Jan en Joke Verschuur uit Dordrecht zo aan trekt in vuurtorens. „De techniek en de mystiek. Dat is wat vuurto rens zo mooi maakt", omschrijft Joke Verschuur haar liefde. Echtge noot )an knikt instemmend. Hij deelt de passie voor de lichtba kens. Beiden zijn lid van de Vuur torenvereniging Nederland die za terdag te gast was in Nieuw-Haam- stede. De vuurtoren van Haamstede. Hij stond afgebeeld op het biljet van 250 ouderwetse guldens. Het is met 5.2 miljoen candela - ofwel het gebundelde licht van 5.2 mil joen kaarsen - nog steeds het sterk ste kustlicht van Nederland. En met z'n rood-witte kurketrekker- strepen een van de meest markan te. Die strepen hebben er overi gens niet van meet af aan op geze ten. Toen er bij de toren in de buurt een vliegveld kwam werd in 1937 geconstateerd dat de grauwe kleur van de toren niet voldoende opviel en werd om de zichtbaar heid voor het vliegverkeer te ver groten de roodwitte spiraal aange bracht. Joke en Jan genieten - na de krachtige kwik-jodidelamp en de fraai geconstrueerde draaiende optiek in het uiterste topje van de toren te hebben bewonderd - met volle teugen van het uitzicht vanaf de trans. Joke Verschuur: „Het gaat niet zo ver dat we onze vakan ties afstemmen op vuurtorens, maar we hebben ondertussen wel bijna alle vuurtorens van Neder land beklommen. De vuurtoren van Ameland is een van de favorie ten van de Dordtenaren. Het echt paar Verschuur laat het niet bij be- In het verleden kende Schou- wen-Duiveland meer vuurtorens. Er waren er ooit twee in Renesse. De lage was 35 meter hoog en een van de eerste gietijzeren vuur torens in Nederland. Hij werd ge sloopt in 1915. De hoge vuurtoren van Renesse was 45 meter hoog, werd in 1848 gebouwd en in 1916 afgebroken. De vuurtoren van Haamstede was na die van Terschelling de eerste met een draailicht. Over vuurtorens is op internet veel te vinden. Zie o.m. www.vuur- toren.org en www.vuurtoren.net. wonderen alleen. Jan maakte al meerdere boekjes over vuurtorens en Joke vereeuwigde de optiek van de vuurtoren in Texel in airbrush. „Daar ben ik wel even mee bezig geweest." Iets verder op de omloop van de vuurtoren tuurt secretaris van de vuurtorenvereniging Egbert van der Weide naar de einder. „Jam mer dat het zo heiig is, anders kun je veel verder kijken dan nu." Hij kan het weten, want de water staatsman i$ niet alleen hobbyma- tig met vuurtorens bezig maar ook beroepsmatig. Rijkswaterstaat be heert de vuurtorens en Van der Weide kent ze allemaal, inclusief hun technische specificaties en ui terlijke eigenaardigheden. Hij weet dat Jan Kloet de laatste vuurtoren wachter van Haamstede was. Sinds de jaren negentig van de vo rige eeuw is de toren onbemand. „Maar Kloet zou eerlijk gezegd bij dit weer hetzelfde zien als wij: wei nig. Met moderne technieken kun je veel meer zien." De techniek staat overigens ook niet stil bij de onbemande torens. In de toekomst is het niet onmoge lijk dat op vuurtorens een combi natie van zonne-energie en LED-lampen wordt toegepast. „Al leen zijn de ledlampen nu nog niet krachtig genoeg", aldus Van der Weide. Vroeger waren het hoog geplaatste brandende takkenbossen die zeelieden de weg wezen. De takkenbossen werden opgevolgd door petro leumlampen en rond de jaren dertig van de vorige eeuw werden de naar toren geëvolueerde lichtpunten langs de kust geëlektrificeerd. De meeste vuurtorens in Nederland zijn opgetrokken uit steen, maar er is ook nog een aantal gietijzeren torens. Qua uiterlijk zijn er nogal wat verschillen. Vuurto rens kunnen rond zijn, zoals die in Haamstede, maar ook vierkant, zoals die in Westkapelle. Sommige vuurtorens zijn voorzien van horizontale roodwitte strepen. Elke vuurtoren heeft wat in vaktaal heet zijn eigen karakter. Daarbij gaat het niet om het uiterlijk van de toren maar om de manier waarop de lichtsig nalen de wereld ingestuurd worden. Secretaris van de Vuurtorenvereniging Nederland Egbert van der Wei de: „De vuurtoren van Haamstede geeft vier schitte ringen per 20 seconden af en bijvoorbeeld die in Oud dorp 3 schitteringen per 20 seconden. Zo kun je van af het water zien met welke vuurtoren je van doen hebt erf waar je dus ongeveer bent." Hij voegt er aan toe dat het best kan voorkomen dat twee vuurtorens op verschillende plaatsen hetzelfde karakter hebben. „Die in Schiermonnikoog heeft het zelfde karakter als de vuurtoren van Haamstede, dus je moet wel enig idee hebben waar je zit langs de kust, anders kun je je nog lelijk vergissen." De sterkte van een kustlicht wordt bepaald door de vraag vanuit de zeevarenden. 1. Brokkenpiloot poort gevonden 2. Scholierenplannen Steenzwaens- hof 3. Dronken bromfietser Zierikzee Kijk video's van de PZC op het eigen You Tube kanaal. www.youtube.com/depzc TIPS NAARschouwen-duiveland@pzc.nl HmnraiTJinwiiinni zierikzee - De laatste voorronde van RegioRuis in Brogum is ge wonnen door de'Zeeuws-Vlaamse band Bloodshift. Het Schouwse Re bel 96 kwam als publiekswinnaar uit de bus. De laatste voorronde was volgens de jury de best denkbare opwar mer voor de grote finale in mei. De drie juryleden constateerden in Brogum na afloop dat er vier po tentiële finalisten op het podium voor jonge en nieuwe bands ston den. Uiteindelijk was het toch niet zo moeilijk om een duidelijke win naar aan te wijzen. De hardrock en metalband Bloodshift uit, Zeeuws-Vlaanderen bewees na een bestaan van nog geen jaar in staat een flitsende set van hoog ni veau te kunnen neerzetten. De muzikaliteit, presentatie, spanning in de nummers en set in combina tie met de uitzonderlijke mix van hardrock en death metal maakten de andere bands bij de jury op alle fronten kansloos. „En toch had den ook die drie andere bands in de finale kunnen staan; Fables Fairytales door een grote muzikale vindingrijkheid, SIOS met krachti ge hitgevoelige alternatieve rock en Rebel 96 vanwege het grote jeugdig enthousiasme", oordeelde de jury. Zaterdag 14 mei is de fina le van RegioRuis in Brogum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26