zeeland 117 serene uitvoering Feest van bier en boerenrock Veel belangstelling ouderen voor OV-dag Hoog niveau op 25e Eenakterfestival Stichting Rugvin telt in mei weer bruinvissen in de Oosterscheide maandag 18 april 2011 sis v"m m ass v1 asa se sa - foto Peter Nicolai brachten de aartsmoeilijke aria's met verve. Luisteren naar de Matthaus is als verkeren in een andere wereld. El ke bezoeker luistert met zijn eigen intentie, en die zijn meestal heel verschillend. „Ik zou alle koralen kunnen mee zingen", meende iemand. De kora len zijn inderdaad zo geschreven dat de gelovigen ze zouden kun nen meezingen. Maar in de versie die Junghanel leidde, zou dat niet gemakkelijk ge weest zijn. De koralen kregen stuk voor stuk een aparte invulling. Junghanel laste regelmatig een extra rust in en daardoor werden alle zinnen genuanceerd vertolkt van zacht naar luid, soms ingeto gen, soms dramatisch. De turbae waren imposant. Onder leiding van Junghanel, spe cialist van oude muziek, was de uit voering van de Matthaus sereen en vooral evenwichtig. Het openings- en slotkoor van deel 1 klonken uit gebalanceerd en de inbreng van de vier jongens was krachtig en mooi. De solistencast was van topkwalita- tief. De aria's Erbarme dich, Aus Lie- be en de koraal O Haupt voll Blut, waar velen in het publiek toch elk jaar op zitten te wachten, werden met de juiste emotie vertolkt. Wat vooral schitterend was in de ze uitvoering waren de instrumen tale obligate partijen. De traverso- partij en die van de oboe's da cac- cia in de aria Aus Liebe zorgden voor kippenvel. Ook waren de vioolsolo's Erbarme dich en Geb mir meinen ]esu wieder), de felle ge stoken cellotonen bij de aria Ge duld en de verbluffend knappe gambabegeleiding bij de aria Komm süsses Kreuz, indrukwek kend. Het slotkoor met het indringende Ruhe sanfie, sanfte Ruh werd met gevoel en finesse gebracht. „Ik moet altijd even bijkomen", ver zuchtte een bezoekster na afloop. „Echt even van heel hoog terug met de benen op de grond ko men." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De jubileumeditie van het Eenakterfestival kende over de gehele linie een hoog ni veau. Juryvoorzitter Ron Lubber- sen noemde het inhoudelijk een van de succesvolste edities van de afgelopen jaren. Wel was er, zeker zaterdagmiddag, op meer publieke belangstelling gehoopt. Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater (ZCA) hield vrij dag en zaterdag voor de 25e keer het jaarlijkse Eenakterfestival. Een tiental theatergroepen nam eraan deel. Het ZCA wil onder meer kwaliteitsverbetering stimuleren. Een jury verzorgt daarom telkens nabesprekingen en probeert daar bij ook opbouwende kritiek te ge ven. De jury bestond dit jaar, naast Lubbersen, uit dramadocente en regisseur Hélène Meijer en direc teur Henk Schoute van Theaterpro ductiehuis Zeelandia. Zij waren het zeker niet op alle punten met elkaar eens, wat de discussie alleen maar stimuleerde. De eenakters die werden gespeeld vértoonden een grote diversiteit, al was er opvallend veel heden daagse repertoire. Er waren pro ducties met ervaren spelers (zoals Kingcom van Rien Gielbert en Ont waken door Wilma Selen van de Zeeuwse Komedie), maar ook voorstellingen met enthousiaste debutanten zoals De Ontdekking door Theatergroep Zierik en Ver rassing door Als 'n Dijk. Opvallend was verder het grote aantal monologen. Dat kwam me de doordat deelnemers aan de re gionale finale van de Monologen- wedstrijd een plek hadden gekre gen op het festival. De drie Zeeuw en - Marieke de Zwaan, Ron van der Schelde en Roos Zwigtman - wisten vrijdag in Tilburg een plek in de finale (op 13 mei) te bemach tigen. Van der Schelde en Zwigt man brachten hun monoloog ook op het Eenakterfestival. door Rolf Bosboom Zaterdagavond, tien uur. De 17e editie van het festival Surrenderhrieps is al uren gaande, maar toch staat er nog een lange rij geduldig bij de ingang. Niemand lijkt hét jaarlijkse feest in Grijpskerke te willen missen. In totaal passeren zo'n 1500 mensen deze dag de kassa. Binnen, in de enorme roodwitte feesttent, is het dringen. Er wordt ouderwets uitbundig gerookt en nog veel uitbundiger gedronken. De diverse biertapkranen staan continu open. Op het podium hebben eerder op de dag onder meer de Zeeuwse rock van ROLR, het Normaal-re pertoire van Bökkers dut Normaal en de Stones-covers van Gimme Shelter voor geestdrift gezorgd. Nu is het de beurt aan de Drentse boe- renrockers van Mooi Wark, die met een letterlijk vlammende act de tent op zijn kop zetten. Vrou wen gaan op de schouders, bier vliegt met liters door de lucht. Zee land is de gezelligste provincie van Nederland, is hun conclusie. En net als je denkt dat het écht niet gekker kan, verschijnt Surren der ten tonele om - zoals elk jaar - Hrieps af te sluiten. De Zeeuwen veranderen de tent binnen de kort ste keren in een feestende mensen- ze_e. Niemand laat zich onbetuigd. 4 Video op www.pzc.ni Optreden van Gimme Shelter. foto Lex de Meester MWjWWrtMHMflHB MIDDELBURG - De provincie Zee land vindt het belangrijk dat oude ren mobiel (kunnen) zijn. Om die reden houdt de provincie met eni ge regelmaat zogenaamde OV-in- stapdagen voor ouderen. Woensdag 20 april is het weer zo ver. Dan kunnen belangstellenden van 55 jaar en ouder kennis maken met het openbaar vervoer in Zee land. Inmidddels hebben zich al zo veel belangstellenden aange meld dat de instapdag met 180 be langstellenden geheel is volge boekt. De dag heeft als doel de deelnemers op een laagdrempeligè manier (hernieuwd) kennis te la ten maken met het openbaar ver voer van de provincie Zeeland. Tij dens de OV-instapdag wordt daar om het leerzame met het aangena me gecombineerd. De deelnemers wordt een gezellige dag uit gebo den met een programma dat hen meevoert in het openbaar vervoer van toen naar het openbaar ver voer van nu. De deelnemers wor den eerst door zes historische bus sen vanuit vier regio's en vanaf ver schillende opstapplaatsen opge haald en naar Goes vervoerd. Daar is een kennismarkt openbaar ver voer. Ook staat een rit met de sto omtrein op het programma. Daar na gaat de reis weer terug naar de verschillende opstapplaatsen. door René Schrier MIDDELBURG - Het is niet duidelijk of de groep van ongeveer 40 bruin vissen in de Oosterscheide er niet uit kan of het juist heel erg naar zijn zin heeft. Mede daarom doet de stichting Rugvin onderzoek naar de bruinvissen. Eind mei of begin juni (afhanke lijk van de wind) wordt weer een telling op de Oosterscheide gehou den. Voor de tellingen moet er wei nig wind staan omdat meestal niet meer dan de rugvin van de bruin vissen boven water komt. Om de dieren te kunnen horen heeft Rugvin in samenwerking met Rijkswaterstaat drie hydro- foons aan de veiligheidslijnen bij de stormvloedkering gehangen. Twee aan de Oosterscheldekant en één aan de Noordzeekant. Met die apparatuur kunnen de geluiden die de bruinvissen maken, opge vangen en opgeslagen worden. Die kunnen dan op een later moment bestudeerd worden. Gekozen is voor plaatsing bij de stormvloedkering omdat de dieren zich oriënteren met behulp van ge luid en dat is bij een obstakel als de kering heel erg nodig. Daar is veel stroming waardoor het zicht slecht is. Frank Zanderink van de stichting Rugvin vertelt dat er naar schatting 40 bruinvissen in de Oosterscheide moeten zijn. Vo rig jaar zijn er ook ongeveer 10 jon gen geboren, maar die zijn alle maal dood teruggevonden. Die die ren worden door Naturalis in Lei den of de Universiteit van Utrecht onderzocht, in een poging de doodsoorzaak te vinden. De gegevens die daaruit komen en de informatie van de stichting Rug vin zal later worden samenge voegd om een beter inzicht te krij gen in het gedrag van de dieren. Het Wereld Natuurfonds betaalt het onderzoek dat Rugvin naar de bruinvissen in de Oosterscheide verricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17