Vraaggesprek Vangheluwe wekt verbijstering buitenland 19 In Gaza gedode Italiaan was vriend Palestijnse volk Ontspannen in Oostenrijk Protesten Syrië houden aan Brand in rechtbank Meesterwerken terug Duitse man bekent moord op kinderen zaterdag 16 april 2011 door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De moord op de Itali aanse activist Vittorio Arrigoni door Palestijnse militanten vormt niet alleen een menselijk drama, maar kan ook nieuwe gewelddadig heden inleiden. Zijn lichaam werd donderdagavond door politie-een- heden gevonden in een huis in Ga- za-stad. Volgens Hamas was de Ita liaan ontvoerd, zwaar gemarteld en daarna door ophanging om het leven gebracht. De verslagenheid in de internationale solidariteitsbe weging ISM, waarvan hij deel uit maakte, is groot. ISM is een door Palestijnen gelei de beweging die buitenlandse acti visten rekruteert om 'verzet te bie den tegen de Israëlische apartheid in Palestina met geweldloze me thoden van directe actie'. Arrigoni kwam naar Gaza, geïnspi reerd door Rachel Corrie, de Ame rikaanse activiste die in 2003 werd doodgereden door een Israëlische militaire bulldozer. Dat hij door Pa lestijnen is vermoord, maakt de klap voor ISM extra hard. 'Ze moe ten toch hebben geweten dat Vik aan hun kant stond', schrijft Eva op de website. Voor ISM was Arrigoni een idea list die het Palestijnse volk kwam helpen. Maar Tawhid en Jihad, de groep die hem ontvoerde, be schreef hem in een video op You- DAMASCUS - In verschillende ste den in Syrië demonstreerden giste ren opnieuw in totaal tienduizen den mensen voor meer vrijheid. Ze eisen grotere hervormingen dan de beperkte concessies die pre sident Bashar Assad de afgelopen vier weken deed. De betogers ei sen intrekking van de noodwet ten. Op grond daarvan kan het re gime al tientallen jaren mensen zonder aanklacht oppakken. De Syrische televisie toonde giste ren voor de eerste maal beelden van de demonstraties. Dat geldt als een teken dat het regime van Assad de groeiende protesten niet langer kan negeren. IRBEISKOJE Een Rus heeft zich gisteren in een rechtszaal in de Siberische stad Ir- beiskoje in brand gestoken. Hij ver oorzaakte zo brand in het gehele gerechtsgebouw. Ook de assistent van de rechter kwam om. Vijf men sen raakten gewond. De man had beroep aangetekend tegen een be slissing waardoor hem zijn rijbe wijs was afgenomen. MADRID De Spaanse politie heeft gestolen meesterwerken van twee van de grootste schilders van het land te ruggevonden. De stukken werden veertien jaar geleden ontvreemd. Goya's achttiende-eeuwse De ver schijning van de Maagd van Pilar en El Greco's zestiende-eeuwse DeAn- nunciatie zijn zeer waardevol. BRUSSEL - De bekentenissen van de ex-bisschop van Brugge Roger Vangheluwe over het misbruik van twee neefjes zijn in België met verbijstering ontvangen. Premier Yves Leterme, bisschoppen en een aanklager uitten hun afkeer over de wijze waarop de oud-prelaat zijn misdaden bekendmaakte. Vangheluwe noemde het seksueel misbruik van zijn neefjes donder dag in een interview 'een spelle tje', waarbij wat werd geliefkoosd en ook geslachtsorganen werden betast, maar geen 'brute seks' plaatsvond. „Ik was nooit naakt", zei hij en het misbruik had niets te maken met 'seksualiteit." De oud-bisschop diende vorig jaar zijn ontslag in nadat hij had be kend dat hij een van zijn neefjes dertien jaar lang had misbruikt - totdat de jongen 18 jaar was. Donderdag bekende hij ook een tweede neefje te hebben mis bruikt, 'een aantal keren, niet ja renlang'. Vangheluwe bood zijn verontschuldigingen aan voor de pijn die hij had veroorzaakt, maar ontkende een pedofiel te zijn. „Ik heb me nooit ook maar enigszins aangetrokken gevoeld tot een kind", zei hij. Het misbruik deed zich voor als Vangheluwe op bezoek was bij fa milie en door ruimtegebrek bij zijn neefjes moest slapen. „Het was een stukje intimiteit tussen Tube als 'een journalist die naar ons land is gekomen om mensen te corrumperen. Zijn land, Italië, is een staat van ongelovigen, met le gers in moslimlanden'. De ontvoerders eisten de vrijlating binnen 30 uur van hun leider, His- ham Saidani, maar ze wachtten het antwoord niet af Harnas zei dat twee verdachten zijn opgepakt en dat naar een derde nog wordt gezocht. De arrestaties kunnen tot nieuwe ontvoeringen leiden. Volgens Harnas bestaat er in Gaza geen Al Qaeda. Formeel klopt dat misschien, maar er opereert intus sen wel een aantal groeperingen met soortgelijke aspiraties. Deze putten hun inspiratie uit het 'sala- fisme', een puriteinse islamitische stroming. De militanten zijn door gaans voormalige Hamasstrijders die gefrustreerd zijn geraakt door wat ze zien als de terughoudend heid van die beweging tegenover Israël. Ze trekken zich niets aan van een staakt-het-vuren of van de goede banden die Harnas nastreeft met de buitenwereld. Tot de machtsovername door Ha rnas waren ontvoeringen van bui tenlanders in Gaza bijna aan de or de van de dag. Doorgaans werden ze naar een paar dagen ongedeerd vrijgelaten. Harnas zit nu opge scheept met de eerste moord op een buitenlandse gijzelaar, ook nog eens een verklaard vriend van het Palestijnse volk. VERDEN - De Duitse politie heeft een sinds tien jaar gezochte serie moordenaar opgepakt. De 40-jarige man uit Hamburg heeft de moord op drie jongens bekend. Daarnaast geeft hij toe rond de veertig kinde ren seksueel te hebben misbruikt in woonhuizen, tentenkampen en kindervakantiehuizen waar hij was binnengeslopen. Dat heeft de politie in Verden volgens Duitse media vrijdag meegedeeld. De man heeft bekend dat hij in maart 1992 een 13-jarige jongen uit een internaat in Scheefêel heeft ont voerd en omgebracht. In 1998 haal de hij een jongen van 8 uit een ten tenkamp in Sleeswijk-Holstein wiens ontzielde lichaam twee we ken later in Denemarken werd ge vonden. In september 2001 ont voerde hij een 9-jarige jongen uit een vakantiehuis in Wulsbüttel, die twee weken later door een pad destoelenverzamelaar dood in een bos werd gevonden. De politie ging er sinds die moord van uit met een seriemoordenaar van doen te hebben. Rechercheurs ver moedden dat dezelfde dader voor nog vier moorden op jongens ver antwoordelijk kon zijn, vanwege een vergelijkbare werkwijze. Onderzocht is of de man ook te ma ken had met de moord op Nicky Verstappen in Limburg. Volgens het Openbaar Ministerie in Maas tricht stemt zijn DNA echter niet overeen met sporen die bij Nicky Verstappen zijn gevonden. ons", zei hij. „Ik wist dat het niet goed was en heb ook regelmatig ge biecht." De Rooms Katholieke Kerk in Bel gië veroordeelde de bekentenis scherp. „Hij is ziek of het is een normale reactie van een pedofiel", zei Guy Harpigny, bisschop van Doornik. Patrick Hoogmartens, bisschop van Hasselt, zei de wijze waarop Vangheluwe over het mis bruik sprak te verafschuwen. In het interview liet Vangheluwe doorschemeren dat hij niet van plan is zijn priesterambt op te zeg gen. Premier Leterme stelt dat het Vaticaan hem uit het ambt zou moeten ontzetten. „Het is ver schrikkelijk wat hij zegt. De kerk moet zijn verantwoordelijkheid ne men. Dit kan zo niet doorgaan." Volgens de Brugse aanklager Jean-Marie Berkvens duurde het misbruik van het tweede neefje twee jaar. Het slachtoffer was des tijds jonger dan 8. Beide zaken zijn verjaard. Vangheluwe klaagde don derdag dat er zoveel aanklachten wegens misbruik tegen de kerk zijn ingediend. „Waarom wordt er een onderscheid gemaakt tussen priesters en leken. Misbruik komt ook voor in sportmilieu's. Waar om moet de kerk schadevergoedin gen betalen en anderen niet?" Het interview is afgenomen bij een ab dij in Frankrijk waar Vangheluwe verblijft. E>)(+K3 integre.pe.li! Welkom tussen de vrolijke groene almen, de watervallen en de wandel paden. Dit arrangement brengt u naar de prachtige Wilder Kaiser, een van mooiste piekjes van Tirol! Een toplo catie om te ontspannen, maar ook om te wandelen, mountainbiken en een duik te nemen in een heerlijk zwem- meer. Zodra u uw hotel uitloopt, staat u midden in de prachtige bergwereld. Uw verblijf U verblijft in Vital Hotel Sportalm in Westendorf, aan de rand van het bos, met fraai uitzicht. Het elegante Kitzbiihel ligt op ca. 15 minuten. Het hotel heeft een bijzonder mooi uitzicht op Westendorf. Het hotel combineert traditionele bergsfeer met hedendaags comfort. U kunt kiezen uit een twee- en vierpersoonskamer (beide ca. 22 m2) en een familiekamer (ca. 35 m2, met 2 afzonderlijke ruimtes). Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener J>;\1 of via 0900 -365 65 65 (ZO cpm, ma*. 10,- per gesprek) of via uw ANWB-reisbureau met zoek boekcode 40110 euro p.p. 8-daagse More Inclusive Tirol zoek boekcode 40110 Inbegrepen 7x overnachting met uitgebreid ontbijtbuffet 7x driegangen-keuzemenu met saladebuffet 1 x per week zonsopgangwandeling (weers afhankelijk) metTïroler bergontbijt dagelijks koffie met gebak (15.30-16.30 uur) welkomstdrankje drankjes-tegoedbon van 50,- per kamer 1x per week kegelavond dagelijks gebruik wellnesscentrum 1x entree Swarovski Kristalwereld Prijzen 16/04-29/04 30/04-03/06 04/06-01/07 02/07-15/07 16/07-19/08 20/08-02/09 03/09-14/10 15/10-05/11 2-/4-pk Fam. kamer 229 249 279 309 329 339 329 309 249 249 279 299 319 299 279 229 Kinderkorting (bij 2 volbetalenden op de kamer, max. 2 kin deren): 0 t/m 7 jaar gratis, 8 t/m 12 jaar: 50% korting, 13 jaar e.o.: 25% korting Prijzen in €p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten en kosten calamiteitenfonds. Jordaanoever. Arrigoni werd vermoord in Gaza-stad. foto Majdi Mohammed/AP pharos v daar al 'nS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9