Bertian Pot eist het Voor reisleider Monique Eenjarige siergrassen hebben?! woneii24 U Knuffelstammetje Zaterdag 16 april 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Net voor aanvang van de beurs in Milaan 'lekte' meubelmerk Morose schetsen van een nieuwe bank naar een ontwerp van Bertjan Pot. Een eer die weinig ontwerpers te beurt valt, maar de eigenzinnige Pot is minder enthousiast: „Ik wil er niet veel over kwijt. Ik denk niet dat ze die bank op tijd afhebben." door Cor-Peter Pasma Optisch raw, bij aanraking flu weelachtig zacht. Dat geldt voor dit kussen met boomstamdesign van MeroWings. Het ziet er uit als echt hout, maar je kunt er comfortabel in wegdromen of te genaan leunen. Lekker voor in de tuinstoel of op het gazon. De overtrek kan tegen een stootje en is dankzij de ritssluiting afneem baar en wasbaar. De zachte vul ling is van purvlokken, die zich volgens de fabrikant naar het lichaam vormen. Het ligkussen met een lengte .van 120 centime ter en een doorsnede van 59 cen timeter kost 199,95 euro (zie www.waschbaer.nl). Er zijn in deze serie ook boomstamkrukjes en gewone kussens met bast- look te koop (zie www. mero- wings.com). Een extra aankoop argument is dat de fabrikant 5 procent van de opbrengst do neert aan een project ter bescher ming van tropisch regenwoud. Nu is het een goe de tijd om eenjari ge planten te zaaien. Het voordeel van eenjarigen is dat je ermee kunt experimenteren. Maak je een fout, dan kun je die het volgende jaar herstellen. Met struiken en vaste planten is dat las- - tiget. Wat je ook kunt Setaria viridis. foto RvdK doen met eenjarige plan ten is een thema aan je tuin geven: een rode draad die door de beplanting loopt. De plant als bindmiddel. Zo'n bindmiddel zaai je met brede armgebaren tussen ande re planten. Op elk kaal stukje grond zullen de zaden ontkie men. Op die manier schep je een thema voor de tuin dat in ieder geval één seizoen meegaat. Soms langer, want er zijn eenjarige planten die jaar in, jaar uit terugkomen. Zulke te rugkomers zijn opiumpapavers, goudsbloemen, Oost-Indi sche kers, klaprozen en juffertje-in-het-groen. Een aparte groep van eenjarige planten votmen de eenjari ge siergrassen. Hun bloemkleur is neutraal en sier grassen kunnen met geen enkele andere plant vloe ken. Sommige van de mooiste siergrassen zijn een jarig. Dat zul je altijd zien: bijna alle plantengeslach ten hebben vaste en eenjarige vertegenwoordigers en alsof de duivel ermee speelt, zijn de eenjarige steevast de mooiste. Eenjarig trilgras, Briza maxima, is een sietgras uit de eerste divisie, terwijl het vaste trilgras, Briza media, niet verder dan de tweede divi sie komt. Eenjarig lampenpoetsersgras, Pennisetum setaceum Purpureum is adembenemend, terwijl het vaste lampenpoetsersgras niet bijzonder fraai is. Pennisetum setaceum Purpureum heeft donkerrood blad en aren met een roze gloed. Dit gras is niet eenjarig, maar omdat het niet winterhard is, wordt het wel als eenjarig beschouwd. Een vaste plant die altijd bevriest, is in de praktijk eenjarig. Gelukkig bloeit deze roze lampenpoetser in één jaar uit zaad. Mijn favoriete siergras is kwispelgerst, Hordeum jubatum. De aren knikken en hebben een roze schijn. Hoewel ze niet echt kwispelen, wuiven ze in de wind. Als het mogelijk is, moet je dit gras zó planten, dat het licht door de aren valt. Er zijn meer siergrassen met treffende namen: Agrostis nebu- losa heet in het Nederlands nevelgras en inderdaad: de bloeiwijzen zijn zó fijn, dat het lijkt of er een nevel boven de halmen hangt. Het hazenstaartje, Lagurus ouatus, is het meest aaibare van alle grassen en zacht als een hazenstaart. Eenjarige siergrassen zijn over het algemeen niet hoog. De meeste halen de 50 centimeter niet. Maar er zijn er een paar die je kunt gebruiken om hoogte te geven aan je be planting. Om te beginnen maïs, decoratief als siergras in een border. Op een iets lager plan: naald-aar, Setaria viridis, een gras met dikke aren dat 1 meter hoog kan worden. Eenjarige siergrassen hebben voor- en nadelen. Het slechte nieuws is, dat het bij het ontkiemen onmogelijk is het ver schil te zien tussen siergras en onkruidgras. Het goede nieuws is dat onkruidgras tussen siergras niet opvalt. door Jan van Mullem Grote delen van de Arabische wereld staan in vuur en vlam. Is de rust in Egypte al wel teruggekeerd? Monique van Gerwen: „Als je me vraagt of het veilig is naar Egypte te komen, zeg ik ja. In Hurghada, de badplaats aan de Rode Zee waar ik woon, is het minder drei gend geweest dan in bijvoorbeeld Cairo. Maar ook in de grote plaat sen aan zee was het onrustig: mili tairen op straat, winkels die geslo ten waren en toeristen die werden teruggehaald. We hebben dagen lang voor de tv doorgebracht, ho pend dat het vuurtje niet richting ons zou overslaan. Want hoewel ik de opstandelingen begrijp - ze willen democratie, een kansrijker leven en meer loon - is het een be angstigend idee dat het geweld ook jouw voordeur kan bereiken." Jij bent reisleider, je man heeft een souvenirshop. Jullie zijn ook in finan cieel opzicht gebaat bij stabiliteit. „Bijna iedereen in Hurghada werkt in de toerisme-industrie. Geen toeristen, geen geld. Simpel. Hoewel het negatieve reisadvies rond 20 februari werd opgeheven, komt de toeristenstroom maar langzaam op gang. Sunweb is per 1 april weer begonnen met de aan voer van Nederlandse toeristen. Net als de Russen. De Scandina- viërs pas eind deze week. Het wa ren moeilijke maanden, waarin ik de lokale mensen ook heb horen zeggen dat ze zouden willen dat de demonstraties ophielden. Dat is heel dubbel: enerzijds steunen ze de burgers die in opstand zijn ge komen, aan de andere kant verlan gen ze naar stabiliteit en rust. De lastige tijd zal nog even duren. De toeristen komen weer, maar de aantallen van vóór de opstand worden nog lang niet gehaald." Hoe ben jij in Egypte verzeild geraakt? „Pfffj dat is een lang verhaal. Op mijn 18e ben ik uit Nederland ver trokken. Naar Italië, waar ik ge- Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht ook veel te rug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Hurghadaj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 98