ii spectrum Alleen Cubanen aan land Zaterdag 16 april 2011 ben. We slopen weg, maar ineens voelde ik de loop van een geweer in mijn nek." Hernandez wordt naar een gevangenis in Havana gebracht. Spanish Castle, een zes- tiende-eeuws bouwwerk dat allerminst een paleis is. Bij aankomst weegt hij 68 ki lo. Bij zijn vrijlating twee jaar later 41. Op 23 december 1963 komt een bewaker vertellen dat ze op transport gaan. Ze gaan naar de luchtmachtbasis San Antonio. Daar ziet Hernandez rijen vliegtuigen. Op het staartdeel leest hij 'PanAm'. „Ik was uit zinnig. Ik wist dat we naar Miami gingen." In de vliegtuigen zitten geen stoelen. De stewards zijn niet wat ze lijken. „Ik heb het nooit tegen iemand gezegd, maar het waren CIA-agenten. 'Wij hebben jullie in deze ellende gebracht, dus we halen jullie er ook weer uit', zei er eentje tegen mij." Jaren later wordt Hernandez Amerikaans marinier. „Als officier besefte ik: deze inva sie was gedoemd te mislukken. Als we luchtsteun hadden gehad en goede logis tiek, hadden we kunnen winnen." Achteraf bekeken had de VS zich niet met Cuba moeten bemoeien, zegt hij. „Het had óns gevecht moeten zijn, ónze organisatie, ónze fouten." Na zijn gevangenschap sprak Hernandez met Robert Kennedy, toen minister van Justitie, die ijverde voor de vrijlating van de Cubanen. „Als hij president was gewor den, had hij een manier gevonden om met Fidel af te rekenen. Hij was er zó emotio neel bij betrokken." Als Hernandez naar Miami vliegt om zijn gevluchte familie in de armen te sluiten, begint voor Gutierrez de nachtmerrie. „Ik werd bestempeld als spion, dus ik werd niet vrijgelaten." Een rechter veroordeelt hem in 1961 ter dood. Een uur voordat hij voor het vuurpe loton zou staan, besluit Castro de executies Bovenste foto: Brigade 2506 Way in Little Havana in Miami. Hierboven: Jorge Gutierrez. foto's CPD voorbereiden op hun missie, ontdekt Her nandez in Havana dat Castro's soldaten achter hem aan zitten. Hij vlucht naar de ambassade van Peru. Daar hoort hij dat hij wegens landverraad bij verstek tot dertig jaar cel is veroordeeld. Begin 1961 reist hij via Lima naar de VS, waar hij als nummer 3236 betrokken raakt bij de invasie. Gutierrez probeert ondertussen met een bootje vanaf Key West in Cuba te komen. Pas na vier pogingen slagen hij en zijn infil tratieteam daarin. Op 19 maart 1961 om 07.00 uur blijkt zijn kamp omsingeld door 1.500 soldaten. Hij probeert te vluchten, maar wordt in zijn rug geschoten. „Maar ik verloor het bewustzijn niet. De officier die me neerschoot kwam boven me staan en richtte zijn geweer. Dat weigerde. Dat heeft mijn leven gered." In zijn kantoor, als Voorzitter van de Cu baanse Amerikaanse Vrijheidsfederatie, pakt Hernandez een kladblok en een pot lood. Hij lijdt aan de ziekte van Parkinson. Een rechte lijn tekenen, is lastig. Op een blaadje schetst hij de contouren van Cuba. De locatie staat weliswaar in zijn geheugen gegrift, maar het vertelt makkelijker, lacht hij. Daar, op Playa Larga zoals de Varkens baai in het Spaans heet, kwam zijn boot op 17 april 1961 aan. Hernandez tekent een bibberige pijl. De opdracht van zijn team, veertig man, was eenvoudig: ga naar suiker fabriek Australia. Daar zouden 120 para troepers hen opwachten. De opdracht is minder makkelijk als er 900 soldaten van Castro staan te wachten en de eigen muni- tievoorraad op de boot is vergeten. „Ieder een was bang om dood te gaan. Maar we spraken er niet over." Op 1 mei, de Dag van de Arbeid, probeert Hernandez te ontsnappen. „We dachten dat Castro wel zoveel mogelijk soldaten op de Plaza de la Revolution zou willen heb te staken. Gutierrez krijgt dertig jaar cel. In de gevangenis trouwt hij met zijn Cubaan se jeugdvriendin. Na acht jaar volgt er een kleine ceremonie en mag hij op 'huwelijks reis': twaalf uur met zijn bruid in een ge vangeniskamer. Negen maanden later wordt hun zoon geboren. Pas in 1978 kan Gutierrez zijn kind in zijn armen sluiten. Dankzij president Jimmy Carter laat Castro politieke gevangenen vrij. „Toen ik in Amerika aankwam, woon- d? mijn familie daar al. Mijn broer nam me mee naar Disney World. Van de meest gruwelijke plek ter wereld kwam ik ineens in een wereld van gemaakte vrolijkheid." reageren? spectrum@wegener.nl De invasie van de Varkensbaai, die tot doel had het communistische regime van Fidel Castro omver te werpen, begon op 17 april 1961 en duurde twee dagen. Hoewel alleen Cubanen aan land gingen, wer den zij gerekruteerd door de CIA. De Ameri kanen, bang dat het communisme te dicht bij Amerikaans grondgebied zou komen (Cuba ligt 150 kilometer van Florida), hoopten met hun hulp van het 'probleem' af te komen. Vier maanden na zijn aantreden gaf president John F. Kennedy het bevel tot de invasie. Aan de invasie deden zo'n 1.500 Cubanen mee. Van hen werden er 1.200 gevangen ge nomen. Na twee jaar kwamen de meesten (de deelnemers aan de daadwerkelijkse invasie) vrij in ruil voor 53 miljoen dollar aan voedsel en medicijnen. 'Infiltranten', zoals Gutierrez, hadden zich volgens Fidel Castro schuldig ge maakt aan spionage en vielen niet onder de deal die met de Amerikanen gemaakt was. Miami florida v.s. Havana varkensbaa,i cuba

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85