De donkere kant van een slaapstad 9 spectrum Zaterdag 16 april 2011 April 2011 Winkelcentrum De Ridderhof schietpartij der wie schutter Tristan van der Vlis Juli 2008 Wederikstraat steekpartij, 1 dode December 2010, Argostraat opblazen appartement, 1 dode Juli 2006 Maasstraat geweldsmisdrijf, 1 dode beeld CRW foto Bram van de Biezen/CPD Wassenberg, zijn meer een kwestie van so ciale problematiek dan van verkeerde pla nologie of woningbouw. „Al kan bouwen wel stimuleren. In een wijk waar mensen zich niet weggestopt voelen, met plekken waar iets te doen is, waar ze elkaar gere geld zien, daar zullen ze zich veilig en ge borgen voelen. Dan gebeurt er minder snel iets dan in anonieme wijken. Of in wijken met alleen maar flats, want dat is vragen om problemen. Kijk maar naar de Bijlmer toen daar alleen maar hoogbouw- flats stonden. We weten dat er in dit soort wijken hiér en daar iets smeult, maar we komen er niet achter. Of te laat." Modernere woonwijken, met weinig hoog bouw, blijken ook geen garantie tegen el lende. „Het idee is wel mooi, omdat het een reactie is op het maakbaarheidsidee van na de oorlog. Planners en beslissers hebben heel lang gedacht te weten wat goed is voor de mensen. Dat heeft soms tot wanstaltige wijken met veel narigheid geleid. Maar de samenleving is veranderd, waardoor er niet alleen minder mensen per hectare wonen, maar ook minder in een huis. Als je nu ontspoort, is de kans kleiner dat iemand het opmerkt Er is geen buurman die zegt: hé, wat ben jij aan het doen?" Vervolgen we de 'moordwandeling' op slechts luttele vierkante kilometers, zoals Londen zijn 'Jack the Ripper Walk' heeft langs alle plekken waar de beruchte moor denaar toesloeg. 'Benieuwd naar de donke re kant van de stad? Kies dan voor deze spannende avondwandeling', luidt de wer vende tekst van een reisbureau. Die moor den waren in 1888. In Alphen gaat het om het pijnlijke en soms ondraaglijke heden. Wintererf, maart dit jaar: gewonde door schietpartij. Maasstraat, juli 2006: vrouw vermoord door wurging en steekwonden. Op de zol der van de ouderlijke woning. Zegersloot, januari 2005: man doodgeschoten bij het parkeerterrein van de kinderboerderij. Dat is al een eindje uit de buurt van Ridderhof, maar de Zegerplas roept herinneringen op aan jarenlange illegale vuilstort op de plek waar nu een golfbaan ligt. Na ongeveèr tien wandelminuten west waarts terug bij winkelcentrum Ridderhof Een bloemenzee, knuffels en waxinelicht jes. En bewoners die het nog steeds niet kunnen bevatten. Bewoners van een dood gewone wijk in Alphen aan den Rijn. reageren? spectrum@wegener.nl September 2004 Castorstraat 3-jarige Savanna komt door verwaarlozing en mishandeling om het leven Januari 2005 Burg. Bruins Slotsingel schietpartij bij kinderboerderij, 1 dode ook haar Nicis-collega Frank Wassenberg te ver om te stellen dat de opzet van nieuwbouwwijken de oorzaak is van dit soort misdrijven. Maar het idee dat het alle maal van die gewone, rustige wijken zijn waar niets gebeurt, moeten we heel snel laten varen. „Ook al is het in Alphen aan den Rijn wel heel erg bont", zegt Wassen berg, onderzoeksleider Wonen van het Ni- cis-instituut.- Wassenberg is net begonnen aan een stu die met de G32, de grotere steden, om te bekijken hoe instanties een beter inzicht kunnen krijgen in problemen van bewo ners van de woonerven die in de jaren ze ventig en tachtig zijn gebouwd. De wijk Ridderveld in Alphen aan den Rijn dateert ook uit die periode. Wassenberg stelt dat veel nieuwbouwwijken die sinds 1970 zijn gebouwd slaapsteden zijn. Zo bestempelt ook wijkagent Martin Stok 'zijn' Ridderveld. „Alphen ligt centraal ten opzichte van diverse grote steden, maar je woont hier wel een beetje uit de drukte. In een aantal wijken wonen mensen alleen maar 's avonds en in het weekeinde. Die hebben weinig of geen contact met ande ren." Stok heeft meerdere wijken onder zijn hoe de, zoals de Edelstenenbuurt. „Die heeft een slechte naam, terwijl er veel minder gebeurt dan in sommige andere wijken. Ridderveld is meer een mengeling van ver schillende huizen en bewoners. Er is socia le woningbouw, waar het aantal scheidin gen redelijk hoog is, maar er staan ook luxere woningen." Zoals het Ericapark, op zichtafstand van winkelcentrum Ridder hof. Mooie huizen, veel groen, geen narig heid. „Tja", verzucht Stok. „Als iedereen mooi kon wonen, een goede opleiding had en niet ziek in het hoofd is, dan was het een ideale wereld." De 'wat zwakkere wijken', zoals Frank Wassenberg ze noemt, zijn tegenwoordig ook de woonomgeving van mensen met bijvoorbeeld psychiatrische aandoeningen. Ze worden niet langer opgesloten in inrich tingen, maar zo veel mogelijk onderge bracht in gewone wijken. En juist in zwak kere wijken komen de meeste woningen voor hen beschikbaar. „Nou ja, in wijken als Ridderveld dus", nu anceert Wassenberg. „Dat is op zich een heel goede ontwikkeling, want die men sen horen er ook bij. Maar dan is het wel zaak dat je er heel goed zicht op houdt en ze niet aan hun lot overlaat. Ik weet ook wel dat de meeste Nederlanders niet zitten te wachten op sociale controle, maar er zijn nu eenmaal ook mensen bij wie een huisbezoek goed werk zou kunnen uitrich ten. Zou Tristan ook zijn doorgeslagen als er eens iemand bij hem thuis was gaan kij ken?" Drama's als in Alphen aan den Rijn, denkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83