spectrum 8 Zaterdag 16 april 2011 April 2011 Broekhorst schietpartij, 2 doden Oktober 2006 Magerhorst geweldsmisdrijf, 1 dode 7 doden, Zoals bij vrijwel elk drama heerst ook in Alphen aan den Rijn het ongeloof over de vreselijke schietpartij van vorige week in een gewone, rustige buurt. Maar is zo'n wijk, waarvan Nederland er vele telt, wel zo doorsnee? In Alphen in elk geval niet. door Dick Hofland Er waait een kille wind door Ridderveld, de wijk waar de 24-jarige Tristan van der Vlis een week geleden dood en verderf zaaide onder win kelend publiek en toevallige passanten. Bewoners zijn daar nog altijd flink van overstuur. „Je ver wacht toch niet dat zoiets hier kan gebeu ren", vraagt een jonge vrouw retorisch in het weer geopende winkelcentrum. „In zo'n rustige buurt." Alphen aan den Rijn is een stad als vele an dere. Met wijken als vele andere. Maar rus tig? Vanaf de Albert Heijn waar Tristan honderd kogels afvuurde, is het nog geen minuut lopen naar de Castorstraat. Daar staat een flatgebouw dat door de roodoran- je balkons fris oogt. In september 2004 wordt op nummer 30 de 3-jarige Savanna zo ernstig verwaarloosd en mishandeld, dat ze overlijdt. Een dag later wordt haar lichaam in de kofferbak van een auto terug gevonden bij een bos in Holten. De moe der en haar vriend lijden aan een ernstige persoonlijkheidsstoornis. Op nog geen twee minuten lopen ligt de Argostraat, meer een pleintje eigenlijk. Aan de ene kant staan twee rijtjes eenvou dige eensgezinswoningen in een L-vorm tegen elkaar, daartegenover twee flats van zes verdiepingen in eenzelfde L-vorm. In het midden wat parkeerplaatsen, een gras veldje, een paar bomen en een speeltuin. Niemand te zien, niemand te horen. Op de zesde en bovenste verdieping blaast, december vorig jaar, een 46-jarige man zichzelf en zijn appartement op. De gevels op die plek worden compleet weg geslagen, diverse andere appartementen branden uit Inmiddels is er niets meer van te zien. Net zo onschuldig ziet, recht tegenover de Argostraat, de Plutostraat eruit. Hier wordt in oktober 2010 een man neergestoken door iemand die hij goed kent. Hij over leeft het. Even stevig doorstappen, terug langs de AH, naar nog zo'n niks-aan-de-hand-wijk: de Wederikstraat. Daar wordt, in juli 2008, een jonge man met messteken om het le ven gebracht door een voormalige huisge noot. De aanleiding is een conflict over de huur. Vijf drama's op amper een vierkante kilo meter. „Mensen wonen in dit soort wijken behoorlijk op elkaar geplakt. Dat geeft stress", zegt Marianne van den Anker, pro grammaleider bij Nicis Institute, het ken niscentrum voor grote steden. een keertje 'hallo' zeggen, maar dat is na tuurlijk veel te weinig", zegt Van den An ker. „Dat is nepcontact, terwijl elk mens ge zien wil worden, wil meetellen, hoe dan ook geen loser wil zijn. Die weinig zelfred- zame groep moeten we steunen, liefst dichtbij. Anders hebben ze niet veel meer nodig om door te slaan." Ze wil niet zeggen dat je daarmee elke dra ma kunt voorkomen, ook niet dat wat Tristan aanrichtte. Maar er gebeuren abso luut meer drama's als we alles maar op z'n beloop laten. Ook als het om de inrichting van wijken gaat. Meer licht, meer ruimte, dat zijn volgens haar essentiële voorwaar den. „Maar het is te simpel alleen maar te besluiten nooit meer flats te bouwen." Ze zou haar wrange gelijk kunnen vinden in de Horsten-buurt, die grenst aan Ridder veld. Geen flat te bekennen. Eengezinswo ningen zo ver het oog reikt, voor buiten staanders vrijwel ondoordringbaar als een kasteelmuur. Op zo'n woonerf, de Mager horst, vindt in oktober 2006 een lugubere moord plaats. Een 22-jarige jongen woont daar met zijn vader en een 29-jarige Chine se vriend van zijn vader. De Chinees slaat de jongen met een bijl op het hoofd, hakt, snijdt en zaagt hem vervolgens in stukken en bakt de botten en het vlees in een fri- teuse en een wok. De dader verklaart later geesten in het hoofd te hebben gehad. Er zouden regelmatig ruzies in het huis zijn geweest. Iets verderop ligt de Broekhorst, waar be gin deze maand twee doden en twee ge wonden vallen bij een schietpartij. Ver moedelijk is het een afrekening in het cri minele circuit. Vier straten daarvandaan, aan de Stortemelk, wordt in februari van dit jaar een vrouw neergestoken. De dader laat haar zwaargewond achter, de vrouw overleeft het. Net als Marianne van den Anker gaat het De criminologe, bestuurskundige en voor malig wethouder van Rotterdam is voor stander van de 'achter-de-voordeur-aan pak', zodat problemen kunnen worden herkend. Betrokkenen krijgen dan profes sionele ondersteuning en er kan worden opgetreden als men het niet vertrouwt. „Met veel mensen gaat het goed, maar in dit soort wijken wonen toch meer dan ge middeld mensen uit wat je sociaal zwakke re milieus noemt. De wereld is voor hen veel te complex geworden en velen zijn niet in staat zichzelf te redden. Van de bui tenkant lijkt het of ze het nog net wel kun nen, maar eigenlijk kunnen ze het net niet. Meestal denken ze zelf dat het nog net wel kan, maar dat is meer een overle vingsstrategie, die veelal voortkomt uit schaamte. Het zijn kwetsbare mensen, met weinig of geen zelfvertrouwen." Dat leidt niet zelden tot isolatie, het mij den van contact. „Het blijft bij af en toe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82