Een jaar dottCF spectrum 6 Zaterdag 16 april 2011 Cees Janssens bekijkt een hartfilmpje. Richard Burggrave wordt gedotterd. Richard Burggrave zwaait vro lijk vanaf de operatietafel in de katheterisatiekamer. „Ik voefme als een jong veulen in de wei", glundert hij. Burg grave (78) is vijf minuten geleden gedot terd. Hij is afgelopen nacht naar het zieken huis gebracht met pijn op de borst. Precies een jaar na opening van het dotter centrum in Terneuzen is het rustig op de afdeling. Een mevrouw ligt in de uitslaap- kamer te wachten op een katheterisatie, een verpleegkundige praat haar'bij over de ingreep. Er is tijd voor koffie. En tijd voor de Bulgaarse zeeman van afgelopen nacht. Voor de film van zijn hart althans: een kloppend röntgenbeeld waarop als bij toverslag donker kronkelende rivieren ver schijnen: zijn kransslagaderen. Cardioloog Rob Taverne had dienst de af gelopen nacht. Hij praat zijn collega Cees Janssens bij. Taverne wijst op de verstopte kransslagader op de monitor. De Bulgaar had een infarct en moest met spoed wor den gedotterd. „Hier staat het hart hele maal stil", zegt hij achteloos. „Het was aan het ventrikelfibrilleren, het trilde nog, maar het pompte niet meer. Door het ge ven van een shock is het hart weer op gang gebracht. Hoe het nu met die meneer gaat? Perfect. Die zit eind van de week weer op zijn schip." Dat is het grote voordeel van het dotter centrum jn Terneuzen: patiënten zijn snel ler ter plfctse en kunnen sneller worden f behandejjl. „Vroeger waren mensen een Ruim een jaar is het dottercentrum in Terneuzen nu geopend. Het centrum is een doorslaand succes: meteen al in het eerste jaar werden bijna zeshonderd mensen gedotterd. Uiteindelijk moeten twaalfhonderd mensen jaarlijks een behandeling krijgen. door Nadia Berkelder fotografie Marcelle Davidse uur onderweg naar Antwerpen of Gent", vertelt Janssens. „Nu kunnen we de krans slagaders snel openmaken, zodat er weer zuurstof bij kan. Daardoor blijft de schade aan het hart beperkt." Het was spannend, vertelt Janssens, het be sluit om een dottercentrum in Terneuzen te beginnen. „Voordat we een patiënt had den gezien waren we vijf miljoen euro kwijt. En we zijn doodsbenauwd geweest of we wel genoeg patiënten zouden trek ken. Om onze vergunning te houden moesten we er in het eerste en het tweede jaar vierhonderd halen. In het derde en vierde jaar moesten we doorgroeien naar zeshonderd. In het eerste jaar hebben we nu 575 mensen gedotterd. Gelukkig. Hon derdvijftig daarvan zijn spoedpatiënten van de overkant, die worden door de am bulancier naar het dichtstbijzijnde dotter- centrum gebracht." De mevrouw ligt inmiddels klaar. Janssens duwt via een ader in haar pols een kathe ter richting haar hart. „Het ziet er allemaal goed uit aan de rechterkant", zegt hij. „Uw kransslagaderen liggen in de kurketrekker- modus, maar dat is niet erg." Dat komt va ker voor, zegt verpleegkundige Sandra de Reu achter het glas in de kamer ernaast. „Vooral bij mensen met een hoge bloed druk." Met de mevrouw was'eigenlijk niets mis, zal Janssens later zeggen. „Hier en daar een vernauwinkje, maar niet signi ficant. Er vielen een paar slagen weg, du ze kfijgt een pacemaker. Zoals we zeggej ze Ijbeft een goede motor, goede benzii leidjjigen, n iaar haar accu is niet goed.'; Even later klinkt 'Black Velvet' van Alan- nah Myles door de katheterisatiekamer. „Hier komt de prik", zegt Janssens tegen de vrouw op de operatietafel. Hij brengt een buisje in de pols waardoor het kathe ter de slagader in gaat. „We draaien eigen lijk altijd muziek", vertelt verpleegkundige Rinus Vader. „En we praten ook gewoon ontspannen. Er zijn zelfs mensen die er van schrikken als we even stil zijn." De Reu beweegt het bed onder de röntgenap paratuur door, zodat het hart van alle kan ten bekeken kan worden. „We maken op names uit verschillende hoeken", vertelt Vader. „Anders kun je niet goed zien waar de vernauwing zit." „Uw kransslagaders zien er keurig uit", concludeert Janssens intussen. „Prachtig! Om jaloers op te zijn." Hij haalt het kathe ter uit het bloedvat van de vrouw en trekt zijn handschoenen uit. Zijn werk zit er op voor deze patiënt. Katheterisatie is vaak on derdeel van een langer proces om de juiste diagnose te stellen. Vader: „Als er niets te zien is in de aderen, kunnen we weer wat mogelijkheden wegstrepen." Onverwacht komt er nog een pa tiënt bij. Richard Burggrave is vannacht naar het ziekenhuis ge bracht. „Hij heeft typische klachten", ver telt Janssens. „Een drukkende pijn op de borst, met uitstraling naar de armen, trans pireren." Hij bestudeert de grafiek van het hartfilmpje. „Bij deze meneer tal een pro bleem zijn in de linkerkranssktëader", voor spelt hij. Je ziet aan deze piekjes onder de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80