binnenland 17 'Integere' burgemeester Jongmans opzij gezet Zeeland rolmodel voor recycling Samenleving onderschat gevaar digitale spionage Afscheidsreceptie Hogeschool Zeeland zaterdag 16 april 2011 zoetermeer - De Nederlandse overheid en bedrijven zijn zich te weinig bewust van het gevaar van digitale spionage. Ook overschat ten ze de veiligheid van technische middelen zoals laptops en smart- phones die ze dagelijks gebruiken. Buitenlandse inlichtingendiensten maken daar misbruik van. Dat con cludeert de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) in het jaarverslag over 2010, dat gis teren naar de Kamer is gestuurd. „Uitwisseling van gevoelige infor matie over de telefoon of via e-mail vormt altijd een risico, me de omdat dergelijke communicatie via knooppunten in het buiten land kan lopen. Ook worden e-mailberichten van mobiele syste men als laptops en telefoons soms tijdelijk op buitenlandse servers opgeslagen. Buitenlandse inlichtin gendiensten maken graag gebruik van dergelijke kansen", zo achter haalde de dienst. De AIVD regis treerde diverse spionageaanvallen. Daarover zijn de betrokken instan ties ingelicht, om herhaling te voorkomen. De dienst stelt dat de dreiging van zulke aanvallen groot is en nog zal toenemen. Onderzoek van de AIVD leert dat het bewustzijn van spionage vaak laag is. „Instellingen en bedrijven realiseren zich niet altijd dat zij over informatie of kennis beschik ken die waardevol is voor buiten landse inlichtingendiensten. Dit komt omdat hun focus is gericht op goede resultaten en niet op be scherming van informatie tegen onvermoede dreigingen. De ken nis over spionage is beperkt." De AIVD signaleert dat verscheide ne inlichtingendiensten, onder meer uit China, zich richten op Nederlandse (hightech)bedrijven. immi' in iiimrMfitrmrTarar^'- rymMjrnTTBwriwTi waterland - Het doek is gevallen voor burgemeester Ed Jongmans van Waterland, die van 1986 tot 1995 de scepter zwaaide over Aar denburg. Een meerderheid van de achttienkoppige gemeenteraad schaarde zich donderdagavond ach ter een aanbeveling voor ontslag. Jonkman kwam in de problemen nadat hij vorig jaar onderzoek liet doen naar de integriteit van ge meenteraadslid Rob Schroder. De WD-fractievoorzitter had een be vriende ondernemer bijgestaan tij dens een gesprek met een ambte naar over de afhandeling van een schadeclaim. Het initiatief leidde ertoe dat niet Schroder maar Jongmans onder vuur kwam te liggen. De WD-wethouders Patrick Kools en Tjeerd Hoekstra zegden het ver trouwen in hem op en kregen steun van PvdA-wethouder Bert Schalkwijk. Ook in de gemeente raad loopt de breuk langs politieke lijnen: het zijn uitsluitend de coali tiepartijen die het niet meer zien zitten met Jongmans. De opposi tie zegt dat de wethouders de val van de burgemeester in scène heb ben gezet om een prominente dor peling uit de wind te houden. Want Schroder combineert het fractievoorzitterschap van de WD met zijn werk als projectontwikke laar, hypotheekverstrekker en be heerder van onroerend goed. Ook is hij eigenaar van een café. „Rob Schroder is de machtigste man van Waterland", zegt Jacob Kes van de SP. „Ook in de raad deelt hij de lakens uit. De wethouders doen precies wat hij zegt." En: „Schroder is de grootste boef van Waterland. Als dit in een grote ge meente was gebeurd, had het hele land op zijn achterste benen ge staan. Maar hier kan alles." De emotionele uitbarsting past in het politieke klimaat. Het vertrek van Jongmans leidt tot grote spannin gen. Secretaris Riet van Straten van de PvdA stapte deze week op omdat zij zich niet kon verenigen met de steun van haar partij aan de machinaties van de WD. Waterland is een bestuurlijke dui ventil. Ook de voorganger van Jongmans, de Amsterdamse Ida Bleeker, vertrok in 2001 voortijdig en de gemeenteraad sleepte zich de laatste tien jaar van crisis naar crisis, met veel wethouders als slachtoffer. Alle strijdende partijen zijn het erover eens dat het tot de kerncompetenties van de nieuwe burgemeester moet behoren, brug gen te slaan en het bestuur naar een hoger niveau te tillen. Waterland ligt in Noord-Holland. Tot de gemeente behoren de dor pen Broek in Waterland, Ilpen- dam, Katwoude, Marken, Uitdam, Watergang en Zuidwoude. I door Karen Hagen MIDDELBURG - De gemeente Veere behoort tot de beste tien van Ne derland wat de inzameling van ge bruikte elektrische apparaten be treft. De gemeente geeft 13,8 kilo per inwoner af Dat is ver boven het landelijk gemiddelde van vijf kilo per inwoner. Dit blijkt uit een vergelijkend on derzoek van Wecycle. Deze stich ting organiseert inzamelingen van elektrische apparaten en heeft in- zamelcontracten gesloten met alle gemeenten in Nederland. De overige Zeeuwse gemeenten doen het intussen ook goed. Op de gemeente Borsele na, zitten ze allemaal boven het landelijk ge middelde. „Hulde! Zeeland is een voorbeeld voor de rest van Neder land", is de reactie van Ted van Hintum, woordvoerder van Wecy cle. Waarom er in Zeeland zoveel elek trische apparaten worden ingeza meld, heeft te maken met uiteen lopende factoren. Van Hintum zegt hierover: „Allereerst moeten mensen zelf naar de milieustraat gaan om hun apparaten daar naar toe te brengen. Een andere factor vormen de gemeenten. Zij moe ten de ingezamelde apparaten afge ven aan Wecycle. Sommige doen dat niet en hebben de 'beruchte' oud-ijzerbak. Onduidelijk is dan waar de apparaten blijven. De hoe veelheid aandacht die er binnen een gemeente aan inzameling wordt gegeven is een ander aspect." Zeeland scoort op deze punten goed. De grootte van de gemeente heeft ook invloed op de hoeveelheid ingezamelde appara ten. Van Hintum: „Waar dat pre cies aan ligt is niet duidelijk. Wel licht is de mentaliteit anders of is het moeilijker om apparaten naar de milieustraat te brengen." Hergebruik is heel belangrijk. „Grondstoffen worden eruit terug gewonnen, de schadelijke stoffen op een verantwoorde wijze wegge haald en apparaten komen, als ze naar Wecycle gaan, niet terecht in derdewereldlanden." Het probleem schuilt vooral in de kleine, elektrische apparaten, zo als scheerapparaten en föhns. „Mensen gooien die te vaak nog weg in de vuilnisbak." De verschillen tussen de gemeen ten zijn groot in het onderzoek. „Wij willen met deze uitkomsten de gemeenten nog meer gaan hel pen", zegt Van Hintum Op 28 april 2011 nemen Provinciale Staten tijdens een bijzondere bijeenkomst afscheid van de gedeputeerden Frans Hamelink Harry van Waveren Marten Wiersma Na afloop van deze bijeenkomst vindt van 16.00 - 19.00 uur een receptie plaats in de Kloostergangen en Wa'ndelkerk van de Abdij te Middelburg. Wilt u deze receptie bijwonen? Meldt u zich dan vóór 23 april aan via: am.vermazen@zeeland.nl Cadeautip: Bijdrage t.n.v. Vogel- en Zoogdieropvang de Mikke - rekeningnr. 55 65 590 Bijdrage t.n.v. Prins Bernhard Cultuurfonds o.v.v. Publicatiefonds Zeeland - rekeningnr. 56 37 30 692 Bijdrage t.n.v. Zeeuws Ktimaa'tfonds - rekeningnr. 15 60 69 139 Uw gift s.v.p. onder vermelding van: afscheid gedeputeerden Provincie Zeeland "~'n het digitale gastenboek kunt u een persoonlijke reactie achterlaten: http://bestuur.zeeland.nl/gedeputeerde_staten/gastenboek/ Dan biedt de nieuwe major Engineering, Design Innovation jou een mooie toekomst! Je leert onderzoeken wat gebruikers willen en vertaalt dit in duurzame vindingen. Je bent bezig met technologie én met mensen. Meer weten? Meld je aan voor de Info-avond op 26 april (alleen voor ED&I) op www.hz.nl! producten en machines? Wil je jouw technische creativiteit hierbij gebruiken? Directie Samenleving, Bestuur en Organisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7