N-Bevelandse scholen raken in gevarenzone Wolphaartsdijk heeft 221 zeeland Werkgroep pleit voor zomertransferium Eind aan maatregelen vogelgriep Unieke aanbieding! In Wolphaartsdijk is gisteren een monument voor zes oorlogsslachtoffers uit het dorp onthuld. Daar ging een jarenlang traject aan vooraf zaterdag 16 april 2011 KRIMP In 2020 een derde minder kinderen door Claudia Sondervan wissenkerke - Noord-Beveland kent tot 2020 het sterkst dalende aantal schoolkinderen van alle Zeeuwse regio's. Het eiland heeft dan bijna dertig procent minder basisschoolleerlingen. Die voorspelling hielden onderzoe kers Dick van de Wouw en Jan En- nik van Scoop en RPCZ de ge meenteraad donderdag voor. De scholen in Geersdijk en Kats ko men al ras dichtbij de opheffings norm, die in Wissenkerke komt kort op het aantal van vijftig leer lingen dat de inspectie minimaal nodig vindt voor behoorlijk onder wijs; anders wordt het lesgevend team te klein. Onderzoek wijst uit dat scholen onder de honderd leerlingen eer der als zwak te boek staan dan gro tere scholen. In Noord-Beveland blijven enkel Kamperland en Kort- gene op dat niveau. De gemeente moet keuzes gaan maken: moet elke kern een school houden, of moet er gekeken wor den naar centrale scholen met bui tenschoolse opvang. Daar is nu nog tijd voor, hield bur gemeester Henny van Kooten de raad voor, die een vergelijking trok met schoolsluitingen in de ge meente Borsele waar abrupter op lossingen gezocht moesten wor den. Noord-Beveland moet zich toch gaan voorbereiden op krimp, be sloot de raad. Lang geloofde de ge meente aan de hand van de voor spellingen van het CBS dat Noord-Beveland niet voor 2025 te maken zou krijgen met een dalend inwonertal. Er waren wel twijfels omdat andere prognoses, zoals die van de provincie, nogal afwijken van die van het CBS. Terechte twij fel, menen de onderzoekers. De Noord-Bevelandse bevolking vergrijst, ontgroent en verdunt: het aantal ouderen en zeer ouden neemt toe, er zijn steeds minder jongeren en de huishoudens wor den kleiner. CDA'er Mark Faasse toonde zich donderdag teleurgesteld dat er nog geen notitie over die kwestie is; hij vroeg er vorig jaar al om. Die komt na de zomer, zei wethouder De Putter. De kerntakendiscussie en de rijks- bezuingingen vergen tot dan te veel capaciteit op het gemeente huis, aldus de wethouder. schore - Maandagmorgen 18 april om 8.00 uur vervallen de maatre gelen die genomen zijn in verband met vogelgriep in de omgeving van Schore. In verband met de uit braak van laagpathogene aviaire in fluenza op een bedrijf in Schore is op 25 maart 2011 een beperkingsge- bied ingesteld. Binnen dit gebied zijn maatregelen genomen. Er zijn sinds 25 maart geen nieuwe be- 14-daagse Middellandse Zee Cruise met MSC Opera Reiscode BE38943 Wat een voordeel! Peter Langhout Reizen heeft voor u in samenwerking met MSC cruises een supervroegboek- actie samengesteld. De reis is inclusief vervoer per luxe touringcar overnachtingen onderweg en de 12 daagse luxe cruise op de MSC Opera. Deze prachtige 12 daagse Middel landse Zee cruise vertrekt uit Venetië en maakt stops in Bari, Piraeus, Yalta, Odessa, Istanbul, Katakolon, Dubrovnik en eindigt weer in fantastisch Venetie. Vervoer per luxe touringcar van uw opstapplaats naar Venetie en w 2 x hotelovernachting in Duitsland of Zwitserland incl. ontbijt voor en na uw cruise 11 nachten in een binnen hut o.b.v. volpension met extra's Brandstoftoeslag Havengelden en tolkosten Vertrek 29 oktober COIPP GEDENKTEKEN door Luc Oggel Het heeft drie jaar ge duurd, maar gisteren kon het dan eindelijk worden onthuld: het oorlogsmonument in Wolphaarts dijk ter nagedachtenis aan zes in woners die door oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen. Het monument heeft een mooie plek gekregen op het Wolferts- plein, waar burgemeester René Verhulst het gisteren met enig ceremonieel ontdeed van het groene zeil dat er overheen was ge drapeerd. Daarbij waren vetera nen, nabestaanden en andere be langstellenden aanwezig. Leerlin gen van basisschool De Achthoek, die het monument hebben ge adopteerd, staken boeketten in de zes gaten in het roestvrijstalen ont werp. Die gaten staan voor de zes gesneuvelden. Verhulst sprak van een 'terecht initiatief. „Monumen ten blijven altijd. Stilstaan bij iets wat ooit gebeurd is, en dat is meer dan symboliek", zei hij. Voorzitter Sjaan Huissoon van de Vereniging Gemeenschap Wolfersdiek toonde zich gisteren gelukkig met het feit dat het monument er dan toch is gekomen. De dorpsvereniging heeft zich ervoor ingezet nadat in 2007 het verzoek was gekomen van nabestaanden, veteranen en inwoners voor een gedenkteken. Er werd een werkgroep gefor meerd en een oproepje geplaatst in het dorpsperiodiek om ontwer pen in te dienen. Dat leverde vijf reacties op, waar uit het ontwerp van oud-inwoner Wim Veerhoek als beste werd ver kozen. Aanvankelijk een betonnen ontwerp (twee golvende zuilen die uit puin oprijzen), werd dat la ter een roestvrijstalen variant met drie zuilen. Maar dat viel niet in goede aarde bij de gemeentelijke welstandscommissie, die het ont werp vergeleek met een urinoir. Dat oordeel vergde opnieuw aan passing. Een urinoir kan het nu onmoge lijk meer genoemd worden, bleek gsiteren bij de onthulling. De zui len zijn voorzien van spelten en ga ten. „Die refereren aan oorlog, transparantie en het ontbreken van mensen", lichtte kunstenaar Wim Bakker toe. Hij heeft het ont werp uitgewerkt en de realisatie begeleid. Van de werkgroep, de 'inspirators', zijn inmiddels vier leden overle den, zei Huissoon. „Ook David Ta- venier, zelf een veteraan, die alle informatie over de zes gevallenen heeft opgezocht." Hij overleed vo rig jaar september op 69-jarige leef tijd. „Het is jammer dat zij er niet meer bij de onthulling konden zijn." Aan de voet van het monu ment is een ronde plaquette ge plaatst met daarop de namen van de zes oorlogsslachtoffers: J. Goetheer, J. Zegers, I. van Boven, A. van de Kreeke, J. Remijnse en D. de Blaeij. De eerste drie sneuvel den tijdens de Tweede Wereldoor log, Van de Kreeke en Remijnse in voormalig Nederlands-Indië en De Blaeij in Korea. Op 4 mei wordt de dodenherden king voor het eerst bij het monu ment gehouden. j video op www.pzc.nl/bevelanden smettingen met aviaire influenza geconstateerd. De maatregelen in het beperkingsgebied worden daar om per 18 april opgeheven. Het besmet verklaarde bedrijf wordt nog niet vrijgegeven. Dit ge beurt drie weken nadat de defini tieve reiniging en ontsmetting heb ben plaatsgevonden en daarvoor moet de ondernemer zelf een tijd stip vaststellen. Het monument is voorzien van een plaquette met de namen van de zes slachtoffers. door Luc Oggel MEEST GELEZEN 1. Snel weer pinnen op de Markt. 2. 'Nooit herrie in ons huwelijk'. 3. Startsein nieuwbouw Beukelaer. BLOGS Verschillende redacteuren van de PZC houden een weblog bij. Bekijk ze via onze site: www.pzc.nl/blogs. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Telefonisch een tip geven? Bel dan naar 0113-315670 goes - Handhaaf het transferium bij de Zeelandhallen in Goes in de zomermaanden én vraag een klei ne vergoeding aan de passagiers van de transferiumbus. Dat 'tussenvoorstel' doet de Werk groep Autovrije Dag aan de ge meenteraad. Die neemt volgende week donderdag een definitief be sluit over het collegevoorstel om het transferium per 1 mei op te heffen. De parkeervoorziening, waar bezoekers van de binnenstad hun auto kunnen parkeren en ver volgens per gratis bus naar het cen trum worden gebracht, is te duur en concurreert met de betaalde parkeerplaatsen in de stad. De werkgroep oppert nu om het transferium in elk geval in de maanden juli en augustus te hand haven voor toeristen; vaak langpar- keerders die minder bekend zijn met de parkeergelegenheden in de stad. 'Op die manier krijgt Goes een meerwaarde als winkelstad', al dus de werkgroep, die ook voor stelt een kleine vergoeding aan de buspassagiers te vragen. Gebrui kers stelden dat overigens zelf ook voor. Wel moet de bijdrage zo laag zijn dat het nog steeds aantrekkelij ker is om de auto op het transfe rium te zetten dan in de stad. De meest complete reis voor een eerlijke prijs! Ivertentiecode- WEGENER15 m peterlanghout.nl of 0900-0991 (o,is pm) wéefc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60