tocht door de SaharaVan tot sport 13,5 De voorbereiding zaterdag 16 april 2011 ingereden (foto rechtsboven). Slapen doen de atleten in tenten, waar ze ook verzorgd en behandeld worden door een klein beetje water op zak. Ik moest tien kilometer lang er heel zuinig mee zijn. Het waren lood zware kilometers en achteraf ge zien had ik er wel spijt van." On dertussen ziet hij de ene na de an dere deelnemer uitvallen. De Mara thon des Sables verandert in een slachtveld. „Een deelnemer brak bij het afdalen van een berg zijn been, een andere man werd met een helikopter afgevoerd, waar schijnlijk met een hartaanval. Ik heb ook mensen flauw zien vallen en langs het parkoers aan het in fuus zien liggen. Totaal uitgeput. Het is heel belangrijk om veel te drinken. Zelf heb ik eigenlijk al leen last van blaren gehad, dus ik ben er goed vanaf gekomen." Het water dat de deelne mers voor de start van el ke etappe krijgen - zo'n elf liter - is niet alleen om van te drinken. „Je moet er alles van doen", vertelt Van Dijk. „Dus ook douchen. Dat is niet meer dan overal een vochtige doek langs ha len." Ook toiletten zijn niet aanwe zig. „Het tentenkamp wordt in een cirkel gebouwd. Er vormde Edwin van Dijk bereidde zich goed voor op de Marathon des Sa- bles. „Ik wandel veel in de bergen en had een paar keer meege daan aan de Three Peaks Challenge, waarbij je de drie hoogste ber gen van Groot-Brittannië binnen 24 uur beklimt. Ik was toe aan een nieuwe uitdaging. In 2008 noemde iemand de Marathon des Sables en toen heb ik me meteen ingeschreven. Ik kon pas in 2011 meedoen, om dat er een lange wachtlijst is." Oktober 2009 liep Van Dijk zijn eerste ma rathon: de Kustmarathon. „Daarvoor had ik nog nooit hardgelopen." Dit jaar wil hij opnieuw meedoen aan de Kustmarathon. „Dat is mijn hoogtepunt van het jaar." Tijdens zijn tocht door de woestijn haalde Edwin van Dijk geld op voor een goed doel, de Engelse reddingsmaatschappij (RNLI). „Als Zeeuw heb ik wel wat met water. M'n vader zat ook bij de marine." Tot nu toe heeft Van Dijk zo'n 1700 pond opgehaald. „Maar er komen nog steeds giften binnen dus ik verwacht dat we de 2000 wel gaan halen." Meer informatie op www.eduinthebeduin.com zich al snel een tweede cirkel om het kamp heen, je snapt wel met wat...." Ondanks de vaak bizarre omstan digheden geniet Van Dijk van elk moment. Hij roemt het kameraad schap onder de lopers. „Na de langste etappe kreeg iedereen in het kamp één blikje cola als bo nus. Dat was meteen een groot feest. Zo blij waren we met zo iets kleins." Contact met familie of vrienden hebben de deelnemers nauwelijks. Per dag mag er één mail verstuurd worden. „We kon den wel e-mails ontvangen. Die werden elke avond bij alle lopers bezorgd en dat zorgde wel voor emotionele taferelen. Ik heb ook veel reacties uit onverwachte hoek gekregen. Van oud-klasgenoten bij voorbeeld, en van vrienden die ik uit het oog was verloren. Het grap pigste was dat ik ook een mail kreeg van iemand die ik niet ken de. Het bleek een man te zijn die in een van de vorige edities met startnummer 857 liep, het num mer dat ik dit jaar had." Terug in Engeland kijkt Van Dijk met een voldaan gevoel terug. Hij sluit zelfs niet uit dat hij nog een keer mee gaat doen. „Het was een overwinning op mezelf. Maar om dat de eerste keer is geslaagd, wil ik de tweede keer niet falen. Dus ik moet me wel goed kunnen voor bereiden." Edwin van Dijk hield een dagboek bij van zijn bizarre tocht door de Sa hara. Zaterdag, een dag voor de start Edwin van Dijk's electro cardio gram en medische formulieren worden voor het laatst gecontro leerd door de artsen. Hij wordt goedgekeurd en mag van start gaan. Zijn rugzak weegt ongeveer 10 ki lo. Hij hoopt met 6 kilo te eindi gen. „Het lange wachten is einde lijk afgelopen. Het gaat nu echt be ginnen." Zondag, ie etappe (33 km) Het is even voor 23.00 uur als Van Dijk per e-mail laat weten dat hij de eerste etappe heeft overleefd. „Toen we eindelijk begonnen had ik pijn in mijn arm en de spieren in m'n kont deden zeer. Ik schrok daar wel een beetje van. Toen we eenmaal aan het lopen waren, leek het alsof alle pijn was weggetrok ken. De duinen waren van een af stand indrukwekkend, maar toen moesten we er nog ongeveer 12 ki lometer overheen. Het rennen door het losse zand was na een paar uur onmogelijk. Ik finishte na 6 uur en 36 minuten." Maandag, 2e etappe (38 km) „Ik heb de tweede etappe gehaald in bijna dezelfde tijd als gisteren. De wind was ongelooflijk, het stormde de hele dag en nacht en alles was bedekt met stof Dankzij mijn geweldige bril en mondkapje kwam ik zonder kleerscheuren aan. We liepen door oude, opge droogde rivierbeddingen en langs een ruïne. Ik heb nu twee blaren, maar als ik dat vergelijk met wat mensen om me heen hebben, voel ik me nog prima. De tent is niet winddicht en alles is bedekt met stof Om 6 uur 's ochtends begin nen ze al met het opbreken van de tenten, dus je moet vroeg op staan." Dinsdag, 3e etappe (38 km) „We moesten vandaag twee ber gen over. Ik heb al wat meer bla ren, maar over het algemeen hou den m'n voeten het goed. Morgen is de grote dag van 82 kilometer en die moet ik gedeeltelijk 's nachts wandelen. Ik zit nu dieper in de woestijn. Ik ben gemotiveerd voor de rest van de week. Veel deelne mers zijn al gestopt door ziekte. Het is een teken dat het geen rond je door het park is." Edwin van Dijk Woendag/donderdag, 4e etappe (82 km) „We hebben 82 kilometer afgelegd door de Sahara bij een tempera tuur van 45 graden. We moesten over steile duinen en lange stuk ken vlak land waar we af en toe ka melen tegen kwamen. M'n voeten waren uitgeput, maar ze zijn net een beetje opgelapt door de dokto ren. Ik heb onderweg m'n schou der laten intapen, omdat m'nfug- zak knelde. Bij een tussenstop heb ik koffie en soep op. Ook moest m'n hiel behandeld worden door een arts. In de tussentijd werd ik geïnterviewd door de Franse tv." Vrijdag, 5e etappe (42 km) „Ik heb het gedaan! Tot check point 1 was ik op dreef. Het was vandaag zo ontzettend warm. Daar kwam bij dat het hoesje dat om m'n schoenen zat, scheurde en ik dus een schoen vol zand had. Pijnlijk! Maar goed, ik ben terug in het kamp waar de dokter m'n voe ten schoon heeft gemaakt. Het goe de nieuws is dat ik door prachtige oases ben gelopen." Zaterdag, 6e etappe (17 km) Over de laatste etappe doet Edwin van Dijk 2 uur en 43 minuten. In het algemeen klassement eindigt hij als 455e. Over de 256 kilometer doet hij in totaal 48.23.33 uur. Er fi nishen 860 deelnemers. Winnaar is de Marokkaan Rachid el Morabi- ty in 20.56.19 uur. De langzaamste deelnemer doet er 62 uur over. - SSMPgr ,-A^-agSj SflWii Bepakt en bezakt trekken de lopers door de woestijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57