41 binnenland Lessen zedenzaak: vier Leiding opvang gelaakt Rutte remt af, maar Hoe kon Robert M. op zo n grote schaal ongestoord kleine kinderen misbruiken? De commissie-Gunning onderzocht de kwestie en vond oorzaken. Elfjarige vast na dreigmails zaterdag 16 april 2011 Personeel in de kinderdag verblijven waar Robert M. verkte, werd niet goed gescreend en er was volop gelegenheid om met een eind alleen te zijn. ioor Floor Ligtvoet Burgemeester Eberhard van der Laan van Amsterdam en de korpschef van de Amsterdamse politie Bernard Weiten (links) luisteren naar de presentatie van het onderzoek van de commissie-Gunning. foto Robin Utrecht/ANP bel dat personeel onvoldoende grondig wordt gescreend en dat er te weinig leiders op de groep staan. Er mag ook geen cultuur heersen waarin fouten niet wor den besproken, zoals bij 't Hofnar- retje het geval was. Bovendien moeten het pand en de indeling er van bij een kinderdagverblijf een goed toezicht mogelijk maken. Ver der is het risicovol als er vanuit be zuinigingsoogpunt te veel wordt geleund op stagiaires. Volgens de commissie bewijst de cument dat iedere welzijnswerker in Nederland moet overleggen). Ook hoort het personeel beter ge schoold te zijn, zo luidt het oor deel. In de kinderdagverblijven moet het aantal medewerkers om hoog dat beschikt over een oplei ding tot pedagogisch medewerker niveau 4 of een andere relevante praktijkgerichte hbo-opleiding. Die zijn immers opgeleid om afwij kend gedrag bij kinderen te signale ren en actie te ondernemen. Ver der hoort ook het management pe- AMSTERDAM - De ouders van zestig misbruikte kinderen doen aangifte tegen de oud-directeur van kinder crèche 't Hofnarretje in Amster dam, Albert Drent. Uit een rap port van de commissie-Gunning blijkt dat hij bagatelliserend en inti miderend reageerde op ouders met klachten over mogelijk sek sueel misbruik. Drent gaf hoofd verdachte Robert M. positieve refe renties voor een ander kinderdag verblijf! hoewel de klachten over M. bij hem bekend waren. De commissie, die een rapport schreef over de zedenzaak rond M., noemt het een gemiste kans dat meldingen bij de directie en de politie niet leidden tot strafrechte lijk onderzoek. Naar aanleiding van deze conclusie kondigde advo caat Richard Korvet gisteren aan aangifte te doen tegen Drent. Hij beticht hem van medeplichtigheid bij het misbruik van de kinderen. Al in 2006 meldde een huisarts dat een kind in 't Hofnarretje mo gelijk misbruikt was door een me dewerker. Hij meldde dat er fysie ke aanwijzingen waren voor mis bruik. De politie zag te weinig mo gelijkheden voor vervolging. Vol gens de commissie werd dat oor deel 'in alle redelijkheid' geveld. De moeder had haar dochtertje on der de douche gezet, waardoor mo gelijke sporen waren uitgewist. In 2008 trokken twee moeders bij de directeur aan de bel over hun zoontjes van twee en drie, die ver telden dat ze zich moesten uitkle den voor M. Directeur Drent dreig de met een proces wegens smaad. Een moeder vertelde de politie dat haar zoontje bij het verschonen van zijn luier naar zijn anus wees en 'Mamma, au, au' riep. De com missie meent dat de politie ook hier tot 'het verdedigbare oordeel' kwam dat er onvoldoende bewijs was voor een strafzaak. De commissie concludeert dat het management van 't Hofnarretje al le meldingen over vermoedelijk misbruik serieuzer had moeten ne men. Ook vindt de commissie dat alle risicosignalen 'onvoldoende met elkaar zijn gecommuniceerd' door de opvang en de overheid. Geheel onbespied zag Ro bert M. bij de Amster damse kinderdagverblij ven 't Hofnarretje en Jenno's Knuffelparadijs zijn kans. Inmiddels zit de Lets-Nederlandse pedofiel al maanden vast en heeft hij 85 gevallen van misbruik opge biecht. Zijn slachtoffertjes waren veelal nog geen drie jaar oud. Terwijl zijn strafzaak inhoudelijk nog moet beginnen, ligt het eerste dik ke rapport over de omvangrijke misbruikzaak er al. Het was de Amsterdamse burge meester Eberhard van der Laan die een commissie onder leiding van Louise Gunning (in het dage lijks leven voorzitter van de Ge zondheidsraad) had gevraagd om zo snel mogelijk uit te zoeken hoe het in zijn stad in hemelsnaam zo ver had kunnen komen. En het antwoord op die vraag liegt er niet om. Het management, de medewer kers en de ouders waren simpel weg niet bedacht op het risico van seksueel misbruik. Er werden veel te weinig drempels opgeworpen om M. tegen te houden. Vreemd is dit overigens niet, licht Louise Gunning toe: „Wij allen vinden kindermisbruik akelig en kunnen het ons niet voorstellen." Het is een logische psychologische reactie om niet te kunnen zien wat te erg is en haast niet te gelo ven. Maar aan die naïviteit kwam in de cember bruut een einde. Het is vol gens Gunning niet langer accepta- PAUL KUSTERS HEEMSKERK - De politie heeft gister middag een elfjarige jongen uit Heemskerk aangehouden. Hij wordt verdacht van het sturen van dreigmails aan de rooms-katholie- ke basisschool De Burghtweijt in zijn woonplaats. De Burghtweijt ontving deze week twee e-mails die als bedrei gend werden ervaren. Het bestuur besloot om de schooldeuren de af gelopen twee dagen gesloten te houden zodat de veiligheid van de medewerkers en leerlingen gega randeerd zou zijn. De politie vond de sluiting dat niet nodig. De ver dachte is leerling van De Burght weijt. Hij is voor twee dagen ge schorst. Voor woensdag wordt be slist over een eventuele terugkeer. zaak van Robert M. dat het beter moet én kan. Wanneer kinderdag verblijven hun personeel grondig screenen en er altijd vier ogen op de kinderen zijn gericht, wordt de kans op misbruik al veel kleiner. Hiervoor moet wel de wet worden aangepast, geeft Louise Gunning toe. Check diploma's en trek referen ties na, geeft de commissie als aan beveling. Daarnaast moet er een Europese verklaring komen om trent gedrag (VOG, het officiële do- mmmmmmesssBswmMmmmmmmmwm DEN HAAG - Het kabinet-Rutte startte fris en voortvarend, maar nu dreigt er de klad in te komen. Diverse maatregelen zijn op de lan ge baan geschoven. Premier Rutte blijft optimistisch. „We liggen hele maal op schema. Die r8 miljard be zuinigingen gaan we halen." Het uitstellen begon met de duur dere theaterkaartjes. De bezuini gingen op het passend onderwijs, de korting op het budget van uni versiteiten en de boete voor lang- studeerders volgden. Uitstel van de invoering van een nieuwe rege ling voor de onderkant van de ar beidsmarkt (de Wet Werken naar Vermogen) zit er aan te komen. door Sandra Donker Het kabinet zette de diverse bezui nigingsplannen in de ijskast. Ze bleken op korte termijn niet haal baar, of er was geen politieke steun voor in het parlement. Graag liet de minister-president zich voorstaan op de vliegende start van zijn ploeg, maar nu lijkt de regering toch gas terug te moe ten nemen. Niet alleen in het land, waar demonstraties elkaar opvolgen, ook op het Binnenhof ondervindt het minderheidskabi net tegengas. Op belangrijke terreinen doemen grote hobbels op. Aan de geplande bevriezing van de ambtenarenlo- nen heeft; minister Donner (Bin nenlandse Zaken) een hele kluif De haalbaarheid van de verhoging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4