241 zeeland Jongerenhuis Bevelanden heeft tekorten Zomerse Zeeuwse kust Buurman bevrijdt Vlissinger na overvalj Water naar de zee dragen VOORZIENING Exploitatie fors in de min BOEK Zesde werk van Hans van der Kam zaterdag 16 april 2011 YERSEKE - Het ophogen van het Damse strandje in Yerseke is gistermorgen begonnen. Circa achtduizend kubieke meter zand wordt met schepen aan gevoerd in de Julianahaven. Tractoren vervoeren het zand naar het strandje Op het strand verspreiden shovels het zand. foto Willem Mieras door Luc Oggcl GOES - Jongerenhuis De Bevelan den in Goes heeft de afgelopen twee jaar een tekort van ruim 73.000 euro opgebouwd. Dat staat in een notitie over de toekomstige financiering van het Zeeuws Kom pas, waar de voorziening onder valt. In (tijdelijke) units op de Westha- vendijk krijgen jongeren vanaf 18 jaar van stichting Juvent (voor heen AZZ) sinds 2009 begeleiding op het gebied van wonen, werken en leren. Ook de gemeente Goes, het ROC en woningbouwvereni ging RWS participeren in het pro ject. De afgelopen twee jaar is ech ter een exploitatietekort van bijna 74.000 euro ontstaan. Volgens wet houder Jan dé Pooter (PvdA, wel zijn) komt dat omdat in de begin periode nog veel zaken onduide lijk waren zoals het aantal cliën ten, het personeel wat nodig was en welke bewoners de huur wel of niet konden betalen. Juvent heeft vorig jaar een subsi dieverzoek ingediend bij het Colle- door Melita Lanting burch-haamstede - Noem het ge rust een passie, zegt Hans van der Kam, parttime inwoner van Burgh-Haamstede. Hij doelt op zijn grote hobby: foto's maken van het strand en de zee. Een hobby die inmiddels dermate grote vor men heeft aangenomen dat on langs alweer zijn zesde boekje is verschenen. „Een boekje over kusten in heel Zeeland, deze keer", zegt Van der Kam. Zijn eerdere werken speel den zich af op Schouwen-Duive- land, maar de uitgever wilde graag ge Zorg en Welzijn (CZW, een ge meenschappelijke regeling van de Zeeuwse gemeenten en de provin cie) om de tekorten te dekken, maar dat is op 'formele gronden' niet in behandeling genomen. Ook voor dit jaar heeft Juvent een subsidieverzoek ingediend bij het CZW Bureau. Het gaat nu om de volledige exploitatiekosten van het Jongerenhuis. Er zal echter pas dit najaar een besluit worden geno men, omdat er binnenkort gesprek ken beginnen over een herijking van het Zeeuws Kompas. Dat is noodzakelijk vanwege een aange kondigde rijkskorting van 1,4 mil joen euro. Die brengt een verschra ling van het hulpaanbod met zich mee, terwijl de sociale problema tiek waar het Kompas voor is opge richt, toeneemt. De kans bestaat dus dat Goes vanuit het CZW ge vraagd wordt om ook dit jaar nog 45.000 euro bij te dragen aan het Jongerenhuis, maar wethouder De Pooter ziet dat niet gebeuren. „Het Jongerenhuis De Bevelanden is in feite een provinciale voorziening. Ik ga er vanuit dat alle gemeenten om een bijdrage wordt gevraagd." Hans van der Kam woont parttime in Burgh-Haamstede. een Zeeuws boekje. En dus zitten in 'De Schoonheid van Stilte langs de Zeeuwse kust' ook foto's van Walcheren en Zeeuws-Vlaande- ren. Het boek is niet alleen een fo toboekje om in te bladeren. Van der Kam heeft er ook gedichten aan toegevoegd. „Nou gedichten, ik noem het liever toegankelijke teksten die toevallig op rijm zijn." De teksten zijn door hemzelf ge schreven. „Ik vind het leuk dat mensen de intentie kunnen lezen waarmee ik de foto heb gemaakt." Dit boek ademt rust en ruimte. Stilte, noemt Van der Kam het zelf liever. Geen foto's van stranden op een zomerse dag in het hoogsei zoen, maar een vrijwel verlaten vlakte met strijkend avondlicht of fraaie wolkenluchten. Hoe dan ook, het geeft wel een 'zomer in Zeeland' gevoel. „Maar ik fotogra feer ook in de winter hoor", zegt Van der Kam. De vele weidse pla ten worden af en toe onderbroken met detailopnames zoals een foto van een blauwkleurige parelkwal of close-up van afkalvend zand na een storm. Wie denkt dat Van der Kam na zes boeken wel genoeg heeft gefo tografeerd langs de kust komt be drogen uit. Hij heeft al weer vol doende ideeën voor een volgend boek. Zover is het nu nog niet. Eerst moet nog gewerkt aan mate riaal voor een expositie tijdens de KUUSLSLllUUW; „VVcUlt Uddi' OOe IK voor de tweede keer aan mee." De Schoonheid van Stilte langs de Zeeuwse kust is uitgegeven door Het Paard van Troje en is verkrijgbaar bij de Zeeuwse boekwinkels voor 14,95. Het Nollestrand in Vlissingen Het strand bij Zoutelande. door Miriam van den Broek en Emile Calon vlissingen - Voor de tweede keer in drie jaar tijd is een Vlissinger slachtoffer geworden van een over val in zijn woning. Meerdere man nen drongen tussen 05.45 en 06.15 uur zijn huis aan de Jacoba van Beierenweg binnen. De 39-jarige man lag op dat moment te slapen en werd door de overvallers over meesterd. Hij is bij de overval licht gewond geraakt. Volgens de politie is nog onbekend hoeveel daders bij de overval betrokken waren. Ook is niet bekend of ze wapens bij zich hadden. Wel staat vast dat ze enige tijd in de woning zijn geweest voordat ze vertrokken. De politie weet ook nog niet welke kant de daders zijn opgegaan toen ze wegvluchtten en of ze daarbij gebruik hebben ge maakt van een voertuig. Of er geld of spullen uit de woning zijn gesto len, is eveneens nog onduidelijk. Nadat de daders waren vertrok ken, slaagde het slachtoffer erin een buurman te alarmeren. „Ik werd rond kwart over zes wakker van hulpgeroep en ben meteen gaan kijken", vertelde de buur man. „Hij was vastgebonden. Ik heb hem bevrijd en meteen de po litie gebeld." Omdat de Jacoba van Beierenweg veel gebruikt wordt als fietsroute tussen Koudekerke en West-Sou burg, hoopt de politie dat er men sen zijn die tussen 05.45 en 06.15 uur iets gezien hebben. Zij worden verzocht contact op te nemen met de politie via 0900-8844. Drie jaar geleden was de man ook al het slachtoffer van een gewapen de overval. Twee mannen drongen op 10 juli 2008 's avonds zijn woning bin nen, bonden hem vast, sleepten hem naar boven en dwongen hem de combinatie van de kluis prijs te geven, waarna ze verdwenen met geld en apparatuur. De daders van die overval konden later worden opgepakt. Officier van justitie G. van der Hofstede zei tijdens de rechtszaak tegen de daders met na druk dat die overval voor het slachtoffer de meest aangrijpende en afschuwelijke periode uit zijn le ven moest zijn geweest. Burgemeester René Roep van Vlis singen omschrijft de overval op de Vlissinger als 'een drama'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48