Groeizaam weer Droog 21 zeeland Dottercentrum trekt meer mensen Van der Decken PZC Neerslagtekort Nederland mei zaterdag- De krant 8 weken voor 24 euro! Maart roert z'n staart en april doet wat ie wil. Vooralsnog houdt het vroege voorjaar zich aan deze aloude volkswijsheid. Deze keer krijgt de droogte de overhand. zaterdag 16 april 2011 door Maikel Harte Terneuzen heet de stad van De Vliegende Hollan der te zijn en daarom is er een vrijwilliger die de rol van Kapitein Van der Decken, want zo zou De Vliegende Hollan der werkelijk heten, vervult bij al lerhande gelegenheden zoals ope ningen, rondleidingen en plaatse lijke feesten. De rol van Van der Decken wordt de laatste jaren vervuld door Wil ly. Hij heeft er zelfs een speciaal pak voor gekregen van de plaatse lijke heemkundige vereniging. Willy vervult zijn rol met verve, althans, dat vind ik, maar mis schien ben ik niet objectief omdat ik Willy een fijne vent vind. Willy en ik delen volgens mij het zelfde gevoel voor humor en ande re geneugten des levens zodat ik hem graag mag tegengekomen. En dat deed ik van de week, al zag ik meteen dat het met hem niet goed ging. Hij praatte wat moeilijker en greep af en toe met een pijnlijke grimas op het gezicht met de han den naar zijn kaken. Willy vertel de dat hij naar de tandarts was ge- COLOIFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Oeze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 pér kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Velt u nadere informatie aan. DROOGTE weest om zijn tanden te laten trekken voor een nieuw gebit. Nu gun ik Willy het allerbeste en ik begrijp best dat hij een dagje ouder wordt, waardoor de tanden wat geler geworden zijn, er ont breekt misschien hier en daar een hoekje en ze zullen niet allemaal meer even rechtstaan, maar eigen lijk vind ik het niet kunnen. Ik snap niet dat de gemeente en de plaatselijke heemkundige vere niging dit zo maar toelaten. Ie mand die de rol van een kapitein moet spelen, die als een soort spook al eeuwen over zeeën en oceanen zou ronddolen, die kan bij toeristen toch niet aankomen met een hagelwitte prodent-smi- le? Dat tast toch de geloofwaardig heid aan? Ik heb nog op hem ingepraat, ik heb gedreigd met een column, al lemaal tevergeefs. Ik vind dan ook dat de gemeente nu haar verant woordelijkheid moet nemen en in moet grijpen. Desnoods met een kort geding, maar haast is wel geboden, want in mei Iaat hij zijn voortanden doen. door Edith Ramakers en Marcel Modde Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het is oogsttijd op de akkers van familie Slootmaker in Nieu- werkerk. Landarbei ders snijden de grote bloemkolen van de steel af en leg gen ze op een lopende band, die naar een vrachtwagen leidt. Marco Slootmaker staat klaar om de bloemkolen nog eens te controle ren. Op het oog heeft Slootmaker geen problemen met de droogte, maar schijn bedreigt. „Kijk dit gebeurt er als het in de periode net voor de oogst weinig regent", zegt And ré Slootmaker. Hij wijst naar een kleine vergeelde bloemkool, met open losse bloem pjes. „Het blad dat de bloemkool onder andere tegen zonlicht moet beschermen, groeit nu te weinig. Daarom verkleuren de bloemko len als wij niet ingrijpen." Maar ingrijpen doen ze, en dat is arbeidsintensief. Het blad wordt met de hand om de bloemkolen gevouwen. Her en der zijn elastie ken zichtbaar die de bladeren op hun plaats houden. De landarbei ders zijn bezig op een akker van ongeveer één hectare. „We oog sten en dekken de bloemkolen. De droogte is nu nog geen ramp voor ons bedrijf, maar het kan wel een behoorlijke kostenpost worden als de regen nog een paar weken uit blijft." Wat de boeren nodig heb ben is groeizaam weer. „Een paar mooie buien en niet te hoge tem peraturen. We kunnen hier in de ze contreien niet beregenen omdat het slootwater zilt is. Dat is dus niet goed voor de groenten. Ik zeg weieens Schouwen drijft op zout water." In Zeeland kan maar op een paar plaatsen beregend worden: rond 's-Heer Arendskerke, op enkele plekken in Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen en op de hogere delen zijn hier en daar zoetwaterbellen. De fruitteelt maakt gebruik van een zoetwater leiding uit de Biesbosch. Slootma ker: „Ik heb een keer een paar vrachtwagens zoet water uit het Zoommeer laten komen voor mijn uien. Maar daarvoor was ik 1500 euro per hectare kwijt." Dat doe je niet zomaar nog een keer. „Bovendien verwen je de groenten dan erg veel en willen ze een week later weer water." Slootmaker verbouwt op een ande re akker aardappels. De pootaard- appels zitten bijna allemaal in de recordjaar 1976 langjarig gemiddelde t april 2011 inclusief 15-daagse verwachting landelijk gemiddelde grond. Daarover maakt hij zich nog geen grote zorgen. Die kun nen net als de suikerbieten en uien tegen een stootje en 'de gra nen zoeken zelf hun weg naar het water'. „Maar er is nog wel een probleem met de bestrijdingsmid delen", zegt Slootmaker. Bestrijdingsmiddelen gedijen in een vochtige omgeving. Bij gebrek aan water verlie zen ze hun werking. Hij knielt neer op een uitgestrekte akker. Jon ge groene plantjes steken er net hun kop op. Hij duwt de harde, droge kluiten uit elkaar en laat zien dat de zaadjes mooi ont kiemd zijn. Het zijn spinazieplant- jes die spoedig geoogst kunnen worden. Maar dat gebeurt niet zo maar. Hij wijst op legio kleine paarsachtige plantjes. „Dat is on kruid en die moeten we verdelgen. Het onkruidbestrijdingsmiddel dat we met het zaaigoed verspreid heb ben, werkt niet meer. Dat betekent extra spuiten om spinazie te oog sten. Ik kan niet anders." Over een maand wordt het duide lijk in hoeverre de oogst eronder te lijden heeft. „Ik moet eerlijk zeg gen dat ik liever in de zon werk, dan in de regen. Afgelopen najaar was het vresëlijk. Maar ja, dit mag ook weer niet te lang duren." Opvallend dat Zeeland de afgelopen jaren.vaker een uitzonderlijk droog voor jaar heeft gehad, is het wel, zegt klimatoloog Rob Sluijter van het KNMI. Maar een goed doorwroch te onderbouwing heeft hij niet voor die ontwikkeling. „Zuiver toeval", wijst Sluijter op jBsagaBKBaii"niiiiiKf'.'ifi m'Tiim door Nadia Berkelder TERNEUZEN - Het dottercentrum in ziekenhuis Zorgsaam in Terneu zen heeft in het eerste jaar veel meer patiënten getrokken dan waar vooraf op was gehoopt. 575 mensen kregen een behandeling. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) had geëist dat er in de eerste twee jaar na opening min stens vierhonderd patiënten gedot terd zouden worden. Uiteindelijk moeten jaarlijks minimaal zeshon derd mensen in het centrum be handeld worden. Die minimumeis is gesteld om de kwaliteit van de behandeling te garanderen: die stijgt naarmate een ziekenhuis meer ervaring heeft met dotteren, is de gedachte van de inspectie. Het dottercentrum trekt niet al leen patiënten uit Zeeuws-Vlaan deren. Ambulances uit heel Zee land brengen patiënten die met spoed gedotterdmoeten worden meteen naar Terneuzen, in plaats van naar Antwerpen of Gent. Dat waren vorig jaar tussen de hon derd en honderdvijftig mensen van boven de Westerschelde. Bo vendien kiezen patiënten zeif vaak voor een behandeling in Terneu zen. Vanuit de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen zijn het afgelo pen jaar geen mensen doorverwe zen naar Terneuzen. De cardiologen in Terneuzen ho pen uiteindelijk jaarlijks tussen de duizend en twaalfhonderd men sen te behandelen. Om aan die vraag te kunnen voldoen, worden cardiologen nu opgeleid om te mo gen dotteren. Binnen enkele maan den willen de Zeeuws-Vlaamse specialisten een polikliniek ope nen in Middelburg. Daar kunnen ze spreekuur houden „Het wordt geen dure kliniek", zegt cardioloog Cees [anssens. „Het gaat om verze kerde zorg, om gebruikelijke onder zoeken, een fietsproef of een echo. Met de vestiging in Middelburg willen we de patiëntenstroom rich ting dottercentrum op gang te hou den. omdat we gebonden zijn aan die limieten. Het is niet de bedoe ling om de collega's in Goes een hak te zetten. Ze zijn van harte uit genodigd om mee te doen." Bijlage Spectrum Een jaar dotte ren in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2