Zeeuwse sier uit karkas Bal tegen muurtje trappe: 261 zeeland Oppositie: College is niet creatief, weinig concreet en meer van hetzelfde 't Staten verwerpen motie over duurzame energie ART DESIGN Zeeuwse hulpverleners ontdekten in Kenia een nieuwe trend in Art Design: sieraden uit de Nijlbaars. Ook in Vlissingen inmiddels 'gewilde objecten'. zaterdag 16 april 2011 ■IWITOTW IB'HMBBBMBHMaa—a—gMWBB— door Nadia Berkelder en Ben Jansen middelburg - Het is een vast ri tueel: na de installatie van nieuwe provinciebestuurders mag de oppo sitie mopperen. En dat gebeurde ook gisteren tijdens de Statenverga dering waarin het nieuwe college van Gedeputeerde Staten werd ge kozen. GroenLinks was van de zes par tijen zonder gedeputeerden nog het mildst. „Het college krijgt een faire kans", zei Leen Harpe. De Christenunie was kritischer. Het nieuwe provinciebestuur legt te veel de nadruk op economie, zei fractievoorzitter Arjan Beekman „We hadden graag gezien dat het college concreter en creatiever was geweest." „Het collegeprogramma is beschouwend van aard, er wor den weinig keuzes gemaakt en het is niet creatief', zei ook Alex Hij- genaar. (D66) „Het collegeprogramma is vrijblij vend, beschouwend, te voorzichtig afgewogen", vond Jöhan Robesin van de Partij voor Zeeland (PvZ). De PW en en de Partij voor Zee land (PvZ) klaagden dat er met de vorming van dit college geen recht wordt gedaan aan de stembusuit slag: de PW was de grote winaar (van niets naar vijf zetels), maar mocht niet meedoen aan de onder handelingen. De kiezer krijgt met dit college een 'opgewarmde hap' voorgeschoteld, zei Peter van Dijk (PW). „Met volslagen minachting voor de kiezer werd de PW bui tengesloten." „Een ouwe-jongens-krentenbrood college", oordeelde Ger van Unen (SP). „We fietsen acht jaar achter uit. En dan gaan we ons vier jaar lang afvragen waarom mensen niet geïnteresseerd zijn in provin ciale politiek." Formateur-gedeputeerde Sjoerd Heijning (WD) bestreed dat met de vorming van de coalitie van WD, PvdA, CDA en SGP de wens van de kiezer is genegeerd. „Alle Statenzetels zijn gelijk. Je kunt niet zeggen dat die van winnaars of ver liezers meer of minder waard zijn. Dit college heeft een meerderheid van 24 zetels." Naast Heijning wer den Ben de Reu (PvdA), Kees van Beveren (CDA) en George van Heukelom (SGP) als gedeputeerde geïnstalleerd. De Nijlbaars heeft het Victo- riameer louter rampspoed gebracht. Maar verschaft inmiddels ook vreugd. Kenianen bewerken zijn graat tot mode-accessoire. En doen daar de parings dans mee. Wordt het ook hier een rage, dan heeft Zee land de primeur. door Henk Postma K* j middelburg - Een derde van de Staten van Zeeland vindt dat Delta alleen geld in duurzame energie moet steken, niet in kernenener gie. SP, D66 en GL dienden giste ren een motie met deze strekking in. Coalitiepartij PvdA, die op het on derwerp kernenergie een stand punt inneemt dat afwijkt van dat van haar partners WD, CDA en SGP, stemde voor de motie, maar dat bracht het aantal voorstanders niet verder dan dertien. De CU beschouwt kernenergie als een thema waarop het rijk het voor het zeggen heeft. Wordt op dat niveau besloten dat een twee de kerncentrale wenselijk is, dan moet ze wat de CU betreft in Zee land komen. Met deze verwijzing naar het CU-verkiezingsprogram- ma lichtte fractievoorzitter Arjan Beekman toe waarom zijn fractie de motie niet steunde. Er sneuvelde vrijdag nog een mo tie. Francois Babijn (PvZ) wilde een uitspraak van de Staten dat een streep moet worden gezet on der de plaatsing van windturbines in Zeeland. Hij vond dat de provin cie ruimschoots aan haar inspan ningsverplichting op het gebied van windenergie heeft voldaan en dat het landschap moet worden ge spaard. Alleen de twee PvZ-Staten- leden en vier PW'ers steunden de motie. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) vertelde dat er niet meer plekken komen waar windmolens verrijzen, maar meer windmolens op bestaande locaties. Is dat ze nog wat shabby verpakt zijn. Anders kon den ze zo de pronkkast in. Maar Chantal Poppe weet daar wel raad mee. Wat meer gla mour er omheen, 'en dan zullen we eens zien wat het wordt'. In haar kralenwinkel aan de Vlis- singse Sint Jacobsstraat is zojuist een schoenendoos vol sieraden binnengebracht: halskettingen, oorhangers, amuletten, en meer van dat soort juwelerie, afkomstig uit Kenia, en vervaardigd uit spul dat daar op stinkende afvalhopen ligt: de botten van de Nijlbaars. Wat Chantal Poppe betreft wor den het gewilde objecten. In Afri ka zijn ze dat al. „Zelfs modebe wuste vrouwen dragen ze met trots", melden de lokale media. „Ook al is 't gewoon visgraat". Denk niet dat de vrouwen er al leen in het openbaar mee kokkette- ren. Tot een gordel geregen, vervul len de sieraden inmiddels ook een rol in 't verborgen slaapkamerle ven. Met zo'n snoer om de lende nen verleidt je zelfs de meest frigi de man tot een hartstochtelijk lief desspel, zo leert d' aloude Afri kaanse traditie. Vrouwen noemen de sieraden wel chausiku. Dat wil zeggen: 'voor de nacht'. „Gebruiks vriendelijk, en zonder de bijver schijnselen van lustopwekkende drugs", luidt het wervende praatje. Maar aan het verhaal zit ook een economische kant. Een jaartje te rug nog maar bedacht Steven Sia- ka, artistieke duizendpoot uit Kisu- mu, dat je zelfs van kwalijk rieken de visgraten nog iets moois kan maken. Sindsdien is daar een heel nieuwe tak van kunstnijverheid uit ontstaan. Een groep vrouwen die in Kisumu een dagopvang voor weeskinderen runt, de 'Shin- ners', zag er een lucratieve bron van inkomsten in. En nam de siera den in productie. Om de penetrante visgeur kwijt te raken worden de botten eerst ge kookt. Dat wordt nog eens her haald met azijn toegevoegd. De bruikbare stukjes graat gaan daar na de zon in. Eenmaal gedroogd, worden ze intensief met schuurpa pier bewerkt. Niet alleen om ze at tractiever te maken, ook om scher pe uitsteeksels af te vlakken. Want het is niet de bedoeling dat de draagsters zich tot bloedens toe prikken. De Zeeuwse stichting DWKK, die de dagopvang voor weeskinderen in Kisumu ondersteunt, liet zich aansteken door het succes, en in troduceert de sieraden nu ook in Zeeland. Initiatiefnemer Piet Ros kam uit Meliskarke stapte er deze week, met een eerste schoenen doos vol, de Vlissingse kralenwin kel binnen. Uitbaatster Chantal Poppe ziet het als een schot in de roos. „Er zit een mooi verhaal ach ter. Als ik de mensen er mee kan helpen, heel graag." Dus zijn de sie raden nu in haar Kralenhoek te koop. Verdienen hoeft ze er niet aan. De hele opbrengst gaat naar de dagopvang in Kenia. Zo maakt de Nijlbaars toch nog iets goed van de ramp spoed die deze roofvis de Afrikanen heeft gebracht. Bijna zestig jaar geleden lieten Europea nen in het Victoriameer, op één na 's wereld grootste zoetwater- plas, de eerste Nijlbaars los. Als nieuwe eiwitrijke voedselbron. Het gevolg was een ecologische ramp. In enkele tientallen jaren tijd roeide de roofvis zowat al het de Rechtspraak Rechtbank Middelburg RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 Bij beschikking van de kantonrechter te Middelburg d.d. 24 maart 2011 met repnum- mer 1295/11, is de curatele over Adrianus Willibrordus Maria van de Klundert, geboren op 30 december 1951 te Bergen op Zoom, wonende in Huize Den Berg te Goes geëindigd. De griffier van de rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Middelburg, W.A. Meerman door Frans van der Heijde Onze twi kleinzeuntjes, negen en tien jaeren joeng, bin aolebei zot van voetbal. Ik maeke m'n eihen wies da ze dat van opa ebbe...! Ze zitte op voetbal en bin, ieder in z'n eihen vereniging, vee zaeterdagochenden in de were op een alf veld. Ze smaeke aolebei het zoete van de overwinning eêl hraog en het omgaen mee verlies is vö ulder een wieze levensles..! Of ze vee talenten ebbe, kan 'k nog nie zeie. Ik ouwe 't er voorlo pig mè op dat 't eên en 't ander nog wat slumert...! Omda'k zelf ook nog sporte en de speelplekke nie aoltied gunstig leit, zie'k ze nie zó dikwijls spele, mè a'k komme bin'k zeer andachtig en kritisch toeschouwer, die uldere persoonlijke verrichtingen mee en zonder bal nog beter volgt dan 't hróte geheel. Alleên sterk meele vende ouwers kunne me afleie, mè di za'k het noe nie over eb be...! D'n énen probeert de tegeltjeswae- rheid van Johan C. in praktijk te briengen. „As je meer doelpunten maekt dan de tegenstander, win je de wedstrijd." Dat maeken van doelpunten ziet'n as z'n hroötste, naebie énige taak, andere moete probere d'r minder deu te laeten! D'n anderen is wat meer een zwer ver op 't veld die hraog de ruumte opzoekt en het nie moe ebbe van lichaemelijk geweld. Vö de wat hrótere joengers ei t'n vee ontzag! Nae het maeken van een doelpunt wete ze aolebei nie oe gek of ze moete doe. Wi zouwe ze dat toch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26