Botanische en andere natuurgenoegens cultuur 117. ZEEUWS MUSEUM Kunstenaar Frank Bruggeman laat publiek op andere manier kijken agenda Wat is de mooiste Zeeuwse poster van 2010? Stem ook op www.pzc.nl/wehangen zaterdag 16 april 2011 door Rolf Bosboom T e komt ogen tekort bij Botani- I cal Pleasure, de tentoonstelling I die vandaag in het Zeeuws Mu- seum in Middelburg wordt ge opend. De Rotterdamse kunste naar Frank Bruggeman heeft zich laten inspireren door de natuur historische collectie van het Zeeuws Genootschap. Uit zijn werk spreekt een grote lief de voor planten. Het botanische aandeel in de collectie is echter ge ring. Bruggeman vernam echter dat het Stadhuismuseum in Zierik- zee net een particulier herbarium van rond 1700 heeft verworven. Het bleek ook bereid het uit te le nen aan Middelburg. Bruggeman bouwde fraaie kasten waarin de bladen van het herba rium in volle glorie wordt ge toond. De kasten zijn cyaanblauw, de kunstmatige kleur die steeds in zijn werk terugkeert. Dat gebeurt ook in de plantscapes en flowerpie- ces die hij toont: bijzondere plan tenbakken en bloemstukken met gedroogde bloemen. „Mensen gooien bloemen na een week weg. Ik stop ze er juist in, om te laten zien dat ze niet per se lelijk en ver lept zijn. [e gaat er zo op een ande re manier naar kijken." Dat is wat hij, met het doorbreken van patronen en verwachtingen, telkens weer beoogt: de blik van de toeschouwer op scherp zetten, vragen oproepen over bijvoor beeld de maakbaarheid van de na tuur en over de - veelal respectloze - manier waarop de mens met de natuur omgaat. De natuurhistorische collectie van het Zeeuws Museum komt uitge breid aan bod in het tweede deel van de tentoonstelling. Die is inge richt als de werkplek van een con servator - of van Bruggeman zelf- met diverse verzamelingen maar ook, prominent getoond in een op nieuw cyaanWauwe kast, een aan tal rariteiten. „Dat vind ik heel mooi. Het is wetenschappelijk, maar tegelijk mag alles wat raar is er ook in." Onder de curiosa zijn onder meer sponskomkommers, een schelp die is vergroeid met een tak van een kastanjeboom en een mee krapwortel van duistere herkomst. Bruggeman toont ook eigen verza- melingen, waaronder zijn 'mis- vormde' cactussen, die na het en ten weer zijn uitgelopen. „Die vind ik wel sympathiek. Er zit een soort oerkracht in." Bruggeman brengt de levende na tuur ook direct het museum in. In de laatste zaal is een film te zien die hij samen met Roel van Tour maakte van de met ontpoldering bedreigde Hedwigepolder. Het is een aanschakeling van stilstaande beelden, zonder dat het echt sta tisch wordt. „Het waait er altijd, waardoor er voortdurend bewe ging is. Ik ben wel van die polder gaan houden. Qua natuurbeleving is er een mooi evenwicht tussen boeren die er heel pragmatisch hun werk doen en de natuur die er ook een kans krijgt." De opnamen zijn in de herfstperio- de gemaakt. „Een mooi moment", vindt Bruggeman. „Je ziet nog de grote kracht van de natuur, maar tegelijkertijd al de vergankelijk heid. Die dreigende verdwijning zit er op deze manier ook in. Ik hoop dat de film voor de bezoe kers heel meditatief werkt." 'Botanical Pleasure' is t/m 25 sep tember in het Zeeuws Museum te zien. Geopend: di. t/m zo. 11.00-17.00 uur. Bij de expositie verschijnt een gelijk namige publicatie (128 pag., €24,50). Het Zeeuws Museum is vandaag gra tis toegankelijk vanwege Zeeuwse Dag. Er zijn diverse workshops, rondleidin gen en expertmeetings. Zondag 22 mei (14.00 uur) is er een 'meet greet' met Frank Bruggeman. Zaterdag 3 september (11.00 uur) wordt een excursie naar de Hedwige polder gehouden. Meer agendanieuws op de website van deze krant. PODIUM ZATERDAG 16 APRIL Goes Premièreweekend Jeugdtheaterschool. 't Beest, 13.30 uur Jubileumvoorstelling Balletstudio Free. Theater De Mythe, 14.30 en 19.30 uur. Grijpskerke Festival Surrenderhrieps. Feesttent Nieuwstraat, 15.00 uur Heinkenszand Concert zanger/gitarist Danny Vera. De Stenge, 20.00 uur Hoedekenskerke Lechajim brengt joodse liederen. De Ark, 20.00 uur Hulst The Young Ones Jamai. Den Dullaert, 20.15 uur Kats Toneelstuk Comedia della Mare. Dorpshuis De Vriendschap, 20.00 uur Kortgene Optreden Du Driefstang. Café Graaf van Buren, 21.30 uur Middelburg Tweede dag Eenakterfestival. Spiegeltheater, 14.00 en 20.00 uur Toneelstuk De Meeuw. Stadsschouwburg, 20.00 uur Consort of Voices voert o.a. Membra Jesu Nostri van Dietrich Buxtehude uit. Lutherse kerk, 20.00 uur Middelburgs Theater: Steel Magnolias. Minitheater, 20.30 uur (zo. 14.30 uur) Nieuw- en Sint Joosland Uitvoering Muziekvereniging ONDA. Dorpshuis,19.30 uur Oostburg Willem Vermandere. Ledeltheater, 20.15 uur Bluesconcert Lightnin' Guy The Mighty Gators. The Lane, 22.00 uur Oud-Vossemeer Joop Visser Jessica van Noord. De Vossenkuil, 20.15 uur Ovezande Finale talentenjacht 2nd Influenz. De Klomp, 20.00 uur Rilland Fred Delfgaauw Sjaak Bral. Luctor et Emergo, 20.00 uur Terneuzen Popkoor EigenWijs treedt op. Vestzaktheater De Paerdestal, 16.00 uur Tineke Schouten: LOL Inclusive. Scheldetheater, 20.00 uur Opvoering Toneelgroep Terneuzen. Porgy en Bess, 20.00 uur Vlissingen Uitvoering Harmonie Ons Genoegen. Sporthal Baskensburg, 19.30 uur Concert Vrouwenensemble Cantando. Concertzaal Ter Reede, 20.00 uur. Lentefeest met o.a. Do en Krystl. Arsenaalcomplex, 20.30 uur Bluesrockgitarist Buddy Whittington. De Piek, 21.00 uur Yerseke Uitvoering Muziekvereniging Mozart. De Zaete, 19.30 uur Zierikzee Cor Bakker Harmonie Kunst en Eer. Pontes Pieter Zeeman, 19.25 uur. ZONDAG 17 APRIL Goes Premièreweekend Jeugdtheaterschool. 't Beest, 12.00 uur Jubileumvoorstelling Balletstudio Free. Theater De Mythe, 14.30 uur Passieconcert de Zeeuwse Koorschool. RK Maria Magdalenakerk, 15.30 uur Middelburg Ernst, Bobbie en de rest (4+). Stadsschouwburg, 13.00 en 16.00 uur. Rocksession. Schuttershof, 17.00 uur (zaal open) Kruispasendienst: 'De 7 kruiswoorden' (Haydn), met strijkers kamerorkest TY. Nieuwe Kerk, 19.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Pianiste Regina Albrink en acteur Klaas Hofstra met de voorstelling 'Liszt'. De Wegwijzer, 15.00 uur Oostkapelle Joan Berkhemer (viool) en Klara Würtz (piano): laatste vioolsonates Beethoven. Green White, 16.30 uur Sint Anna ter Muiden. Blokfluitensemble Alma del Core met Zuid-Amerikaans programma. NH Kerk, 15.00 uur Terneuzen Toneelgroep Terneuzen. Porgy en Bess, 15.00 en 20.00 uur Voorjaarsconcert Harmonie Oostburg en het DOW Blazers Ensemble. Vliegende Vaart, 14.30 uur. Veere Ensemble Alla Francesca. Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen Koninklijke Harmonie Ons Genoegen. Atrium Ter Reede, 14.30 uur Stef Bos in 'Solo'. Arsenaaltheater, 20.15 uur. ni\Ï!v Vier elementen uit de tentoonstelling Botanical Pleasure. Linksboven: Nature object #1 (2008). Rechtsboven: diverse objecten uit de natuurhistorische col-^ lectie van het Zeeuws Genootschap. Linksonder: still uit de film over de Hedwigepolder. Rechtsonder: Klein hoefblad, uit het herbarium uit Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17