Creatief gezondheidscentrum Zeeuwse bouw zit nog steeds in het slop bog 35 Als de Zuidwester is vertrokken wordt het pand aan de Beatrixlaan in Goes een gezondheidscentrum. Creativiteit. Dat is tegen woordig hard nodig om een leegstaand kantoorgebouw weer bezet te krijgen. Had de Neder landse kantorenmarkt voor de economische crisis al te maken met leegstand, vandaag de dag zijn er meer vacante kantoren dan ooit. Wat doe je dan als ont wikkelend belegger wanneer een instelling als Zuidwester binnen twee maanden jouw pand in Goes verlaat? Willson Real Estate kwam met een oplossing. door Dennis Rijsbergen GOES - Je richt het gebouw op nieuw in als gezondheidscentrum waar bijvoorbeeld tandartsen, fysiothe rapeuten en osteopaten een ruimte kunnen huren. "Ja, het zijn tijden waarin je met crea tieve oplossingen moet komen om met leegstand om te gaan", stelt Jona than Reitsma van Willson Real Esta te. "Zo hebben we onlangs in Rotter dam nog een kantoorpand omge bouwd tot school." De omschakeling van een kantoor van Zuidwester naar een gezondheidscentrum vergt, verge leken met het Rotterdamse project, een minder grote stap. De Zuidwes ter is namelijk een zorgorganisatie voor mensen met een verstandelijke beperking. "Bovendien heeft het pand de juiste vriendelijke uitstra ling", zegt Reitsma. "Ook hoeft er aan de indeling vrijwel niets veran derd te worden. We hoeven het ge bouw alleen een likje verf te geven en wat onderhoud te plegen. Er zijn geen grote verbouwingen nodig." Het gezondheidscentrum biedt ruim te aan zo'n acht praktijken onder één dak. Er is een grote centrale ingang die als entree met baliefïinctie kan die nen voor alle huurders. Reitsma hoopt op een mooie mix aan medi sche diensten. Hij denkt dan bijvoor beeld aan een tandarts, een orthodon tist, een osteopaat, een fysiotherapeut en andere medische dienstverleners. "Maar ook mensen die nu nog een praktijk aan huis hebben en dat eigen lijk maar eenzaam vinden. In zo'n ge zondheidscentrum ontmoet je colle ga's en ontstaat hopelijk een syner gie." Naast het gebouw is bovendien al een nieuw cardiocentrum geves tigd. Met het gezondheidscentrum zou er een heus 'medisch hoekje' in Goes ontstaan. Centrum Over de ligging is Reitsma ook en thousiast. "Het gebouw ligt aan het centrum van Goes en is met de auto goed bereikbaar. Er is bovendien ge noeg parkeerruimte, zowel voor de deur als achter het gebouw." Het pand aan de Beatrixlaan heeft ver schillende ruimtes van verschillende formaten. Reitsma denkt in totaal acht praktijken in het pand te kunnen huisvesten. De huurprijzen voor de ruimtes beginnen bij 90 euro per vier kante meter exclusief btw. Eventueel is koop ook mogelijk. "Maar dan moet het wel gaan om bijvoorbeeld een maatschap die het hele gebouw wil kopen. Daar valt dan over te pra ten. Maar in principe gaat het om ver huur van ruimte." Het huurcontract met Zuidwester loopt 30 juni af. Daarna gaan werkers aan de slag om het pand op te knap pen. Reitsma verwacht dat zo rond augustus het gezondheidscentrum zijn deuren kan openen. "Binnenkort gaan brieven de deur uit naar partijen in Goes en omstreken die in de doel- Foto: Denvon Media groep passen. Daarin maken we hen attent op de mogelij kheid om met col lega's onder één dak te werken." Zo'n centrum biedt volgens Reitsma vele voordelen. Niet alleen voor de Goesenaren die allerlei diensten in één pand aantreffen, maar ook voor de huurders. "Het zou leuk zijn als er een mooie mix zou ontstaan en wel licht ook een samenwerking. En wie weet ontstaan er nieuwe initiatie ven." Belangstellenden voor het ge zondheidscentrum kunnen zich mel den bij Jonathan Reitsma via info@willsonre.nl. De Zeeuwse bouwsector heeft in 2010 een omzetda ling van iets meer dan 50 miljoen euro voor de kiezen gekregen. Dat stelt Bouwend Nederland Af deling Zeeland naar aanleiding van recent onderzoek onder de le den. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Volgens de brancheorganisatie maken met name kleine en middelgrote bouwbedrijven in Zeeland moeilijke tijden door. Voorzitter Eric de Ruijsseher roept partijen op om te blijven investeren in lokale voorzieningen voor wonen en infrastructuur. Opschorten daar van leidt in zijn ogen tot kapitaalsver nietiging. Bouwend Nederland Afdeling Zee land vertegenwoordigt 115 MKB be drijven met een gezamenlijke omzet van circa 585 miljoen euro. Bij deze bedrijven vinden alleen in Zeeland al direct 2500 mensen werk. Indirect zorgen deze bedrijven ook, nog voor werkgelegenheid voor zo'n tiendui zend mensen. Daarmee is de sector een belangrijke, regionale werkgever. Terwijl de omzet in 2009 nog enigs zins gelijk liep met die van het jaar er voor, werd in 2010 voor het eerst een gat geslagen: een omzetdaling van 9 procent vergeleken met 2009. Dit komt neer op circa 51 miljoen euro. De Zeeuwse bouwers doen het hier mee iets beter dan de landelijke trend. Volgens het CBS kromp de sectorom- zet in 2010 namelijk met 12 procent. Het onderzoek maakt duidelijk dat met name de middengroep (bedrijven met een omzet tussen 2 en 10 miljoen euro) het zwaarst getroffen is. Die in casseerde een omzetdaling van 20 pro cent. De omzet bij de kleine bedrij ven (tot 2 miljoen euro) daalde met 15 procent, terwijl de grote bedrijven nauwelijks aan omzet hebben ingele verd (2 procent minder). Ondanks de soms forse omzetdalin gen is het aantal faillissementen sinds Het wil nog niet zo erg lukken in de bouw. 2009 op één hand te tellen. Voor Bouwend Nederland Afdeling Zee land het bewijs dat Zeeuwse bouwbe drijven tegen een stootje kunnen, me de omdat van veel bedrijven de direc teur tevens eigenaar is. Ook hebben Foto: PZC de slechte resultaten niet geleid tot een ontslaggolf. Het aantal medewer kers dat werkzaam is in de branche is met slechts 2 procent gedaald. Een mogelijke verklaring hiervoor is dat de meeste bedrijven al werken met een minimale bezetting. Over de toekomst zijn de meeste be drijven gematigd positief. Een over grote meerderheid denkt dat 2011 niet een bijzonder goed jaar gaat wor den, maar dat het dieptepunt wel ach ter de rug is. Voorzitter De Ruijsseher benadrukt dat het van belang is dat lokale bedrij ven aan zet blijven. Hij roept op drachtgevers vanuit deze gedachte naar aanbestedingen te kijken. "Zon der dit steuntje in de rug verdwijnen mogelijk meer bedrijven. Bedrijven waar, bij een aantrekkende econo mie, weer volop behoefte aan is. Die kapitaalsvernietiging moet worden voorkomen." Verder doet hij een op roep aan de landelijke politiek om de 6 procent btw-regeling te verlengen. "Deze regeling is met name positief voor de kleinere bouwondernemin gen en de particuliere sector. Lande lijk heeft deze stimuleringsmaatregel circa 800 miljoen euro aan omzet met zich meegebracht en zijn er 4.000 marïjacen werk mee behouden." '3 Ci 530 si es-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 153