Maintenance Academy van start onderwijs door Henk van de Voorde De Hogeschool Zeeland uit Vlissingen en Avans Hoge school uit Breda hebben in de In ternational Maintenance Aca demy al hun activiteiten op het gebied van maintenance onderge bracht. Hiermee lopen ze voorop in Nederland. Beide Hogescho len starten in september 2011 middels een 'joint degree' met de studie International Maintenance Management. onderhoudsafdelingen Informatietechnologie De stormachtige ontwikkelingen in de informatietechnologie doen even eens hun invloed gelden op Mainte nance Management. De onder- houdswerkstroom en de configuratie van kapitaalgoederen is sinds de jaren negentig in hoge mate gedigitaliseerd. Selecteren en analyseren van data wint aan belang ten koste van het ver helpen van storingen. De opkomst van draadloze communicatietechnolo gie en microsysteemtechnologie ver laagt de drempel om conditiebewa king toe te passen. De noodzaak van een onderhoudsactiviteit is hierdoor steeds beter aantoonbaar. Keerzijde van de medaille is dat ook meetsyste men kunnen falen en dat het gebruik ervan nieuwe specialistische kennis vergt. Kenmsborging en ontsluiting zijn in toenemende mate kritische suc cesfactoren. De Nederlandse maatschappij is de laatste decennia drastisch veranderd. De tijd van de grootschalige nieuw bouw van tijdens de wederopbouw lijkt definitief voorbij. Nederland heeft simpelweg niet meer de ruimte voor grootschalige uitbreiding van haar kapitaalgoederenvoorraad. Het bewustzijn van de eindigheid van on ze grondstoffenvoorraad en van onze beperkte vaak meervoudig gebruikte ruimte doet ons op een andere ma nier kijken naar vraagstukken rond vervanging, levensduurverlenging en hergebruik. „International Maintenan ce Management zal op dit soort vraag stukken een antwoord moeten vin den om bij te dragen aan de verster-' king van de concurrentiepositie van Nederland. Met name ook vanuit duurzaamheidsperspectief is het erg belangrijk om na te denken over de borging van kapitaalgoederen", ver klaart Rijsdijk. VLISSINGEN - De studenten zullen ongetwijfeld in no time de definitie van maintenance onder knie hebben: 'Een combinatie van alle technische, administratieve en management activi teiten gedurende de levenscyclus van een ka pitaalgoed die bedoeld zijn voor het behouden of herstellen van een staat waarin een kapitaalgoed kan functio neren.' „Samen met twee collega's van Avans ben ik kemdocent van het ontwikkel team International Mainte nance Management. Beide Hogescho len hebben op dit terrein een geza menlijk programma, waarbij de eerste twee jaar van de studie in Breda wordt gedoceerd en de laatste twee jaar in Vlissingen", aldus Chris Rijs dijk, lecturer International Maintenan ce Management. Hij legt uit dat er in het nieuwe" curriculum is gekozen voor een interdisciplinaire benade ring. International Maintenance Ma nagement is een hele brede opleiding die zich niet beperkt tot traditionele vakgebieden als elektrotechniek, werktuigbouw en civiele techniek. „Maintenance is het borgen van de waarde van kapitaalgoederen. Het is er bij uitstek op gericht om kapitaal goederen gedurende een langere pe riode waarde te laten behouden. De betekenis van het woord maintenan ce strekt zich veel verder uit dan on derhoud an sich. De reikwijdte is veel verder dan bijvoorbeeld met een vet- spuitje storingen oplossen. Maintenan ce houdt veel meer het voorkomen van risico's in. Het richt zich'veel meer op de preventieve kant dan op Chris Rijsdijk, lecturer International Maintenance Management. Studenten van de HZ op ministage bij Yara Sluiskil. het repareren van schade. Onderhoud is vaak rampenbestrijding, maintenan ce rampen voorkoming." Balans International Maintenance Manage ment houdt zich bezig met beheer van de bezittingen op een balans van een organisatie. Het richt zich primair national Maintenance Academy wor den opgeleid tot maintenance profes sionals. Zij dragen bij aan het realise ren van de bedrijfsstrategie van de ei genaar door de prestaties, de risico's en de uitgaven ten behoeve van de productiemiddelen te beheersen. Dit vergt grondige bedrijfskundige ken nis, goede contactuele eigenschappen en technologische kennis. International Maintenance Manage ment is de afgelopen decennia ontwik keld tot een volwassen beroep dat voor veel sectoren relevant is. In de eerste helft van de twintigste eeuw was het beheer van kapitaalgoederen vooral gericht op het oplossen van sto ringen. De maatschappelijke risico's van falende techniek waren relatief laag en gestructureerd nadenken over preventief onderhoud oversteeg het niveau 'olie is goedkoper dan staal' zelden. Daar kwam uiteraard (langza merhand) verandering in. Pas enkele decennia geleden is de bewustwor ding gekomen dat het beheer van ka pitaalgoederen in steeds mindere ma te een" verantwoordelijkheid van een onderhoudsafdeling is. Het toenemen de besef dat falende kapitaalgoederen een gevolg zijn van ontwerp, produc tie, inkoop en gebruik deed Mainte nance Management evolueren tot een integraal onderdeel van de bedrijfsvoe ring. De uitvoering van het beheer werd een samenspel van productie en Foto: Mark Neelemans op kapitaalgoederen, maar de raak vlakken met financieel, menselijk, maatschappelijk en intellectueel eigen dom zijn onlosmakelijk. Kapitaalgoe deren zijn fysieke objecten, die onder verantwoordelijkheid van een eige naar vallen: machines en fabrieken, maar ook wegen, gebouwen en trans portmiddelen. Studenten aan de Inter- Foto: Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 145