Slimmer onderhoud is essentieel interview 23 Ellis Spitzen-Deelen, direc teur onderhoud bij Dow Be nelux, houdt een pleidooi voor het delen van kennis in de onder- houdsbranche. Het is essentieel om heilige huisjes vaarwel te zeg gen en de krachten te bundelen. Alleen dan kan de concurrentie positie van Nederland tegenover met name landen in het Verre- en Midden Oosten versterkt wor den. door Henk van de Voorde Ellis Spitzen- Deelen: "Door kennis te delen kom je sneller tot innovatie.' Foto: Mark Neelemans ÖNUÈRWUS A D.JV|8N'l5T ".WASSERIJ RK1NG f 'TANKSTATION \PMK\ TERNEUZEN - „Door kennis te de- len kom je sneller tot innovatie en kun je onderhoud efficiënter uitvoe ren. Vandaar dat het Kennis en Inno vatie Centrum (KIC) van het Mainte nance Value Park zo belangrijk is. Ie dereen moet over zijn eigen schaduw heen kunnen springen. Het moet niet langer meer 'griezelig' zijn om kennis met andere firma's, zelfs met concur renten, te delen. Als iedereen op zijn eigen ei van columbus blijft zitten gaat het proces van innovatie, het geen essentieel voor het efficiënt uit voeren van onderhoud is, te traag. In onze onderhoudsafdeling zitten een heleboel experts. Wij zijn bereid om onze kennis te delen met kennis ex perts van andere asset owners en on derhoudsbedrijven. We moeten zo veel mogelijk van elkaar leren en sa menwerken om sneller te komen tot innovatieve onderhoudsmethodes. Door bij elkaar aan te sluiten en ken nis te bundelen wordt 1 en 1 gelijk aan 3. Dat is de bedoeling van het KIC. De samenwerkingsverbanden dienen daarbij tevens gebruik te maken van de expertise op universiteiten en ho gescholen", aldus Ellis Spitzen, die te vens voorzitter is van de programma raad van het Dutch Institute World Class Maintenance. Het KIC staat on der leiding van Padraigh Naughton, manager van de maintenance experti se afdeling van Dow Benelux, en wordt intensief ondersteund door het Dutch Institute World Class Mainte nance. genieur staan een half jaar open. He laas is het imago van het onderhouds- vak knudde. Er is bedrijfsleven en overheid veel aan gelegen om de (on juiste) beeldvorming te verbeteren. Er leeft nog altijd sterk het idee van een onderhoudsmonteur met een steeksleutel in de kontzak van een vie ze overall. De beeldvorming van de onderhoudsbranche is nog altijd dat het vuil en zwaar werk is, terwijl in werkelijkheid de onderhoudsmon teur met de modernste apparatuur werkt. Ook voor meisjes en vrouwen zijn banen in de onderhoudsbranche uitermate geschikt. De gedachte dat het vak van onderhoudsmonteur al leen voor mannen is, is al lang achter haald. Maar hoe maak je techniek nu populairder Voor de 'mntendo genera tie' Onderhoud moet in ieder geval veel aantrekkelijker in de denkwereld van jongeren gepresenteerd wordên. Moderne uitstraling Daarom willen we het Maintenance Value Park een moderne uitstraling geven. Het moet een locatie worden waar jonge mensen naar toe getrok ken worden. Moderne gebouwen, een opleiding die gebruik maakt van moderne leermiddelen en aansluit bij de snelle ontwikkelingen in het onder- houdsvak. Een opleiding waarbij je niet alleen in de schoolbanken zit, maar waar je het geleerde direct toege past ziet worden. Een opleiding ook die aandacht besteedt aan alle moder ne apparatuur die in het onderhouds- vak.wordt ingezet. Dat daar veel com puterwerkbij komt kijken, moge dui delijk zijn: nintendo achtige portable PC's worden op dit moment al veel vuldig in het onderhoudsvak ingezet. Na de ouverture medio februari, waarin een eerste aanzet voor gemeen schappelijke innovatieprojecten is ge daan, zal de tweede bijeenkomst van het KIC opnieuw plaatsvinden bij Snowbase in de Temeuzense Koegors- polder, en wel op woensdag 20 april Dat de start succesvol was, blijkt uit het aantal deelnemers aan de eerste bij eenkomst: ongeveer honderd repre sentanten van meer dan 45 bedrijven en onderwijsinstellingen. Methodieken In de procesindustrie in Nederland wordt jaarlijks zeker twee procent van het geïnvesteerde kapitaal uitgege ven aan onderhoud. Ook bij Dow in Temeuzen is dit het geval. Bij de doorgaans veel jongere procesin dustrieën in het Verre- en Midden Oosten bedraagt dat percentage slechts één procent. Slimmer onder houd zal essentieel zijn om de proces industrie in Nederland concurrerend te houden. Ellis Spitzen benadrukt dat de sterke ontwikkeling van reac tief naar preventief onderhoud nog steeds gaande is. „Tijdig en passend onderhoud is van groot belang. Hoe wel we al diverse methodieken en tools toepassen om te komen tot opti maal preventief onderhoud, is er een grote behoefte aan innovatie op dit gebied." Minder mankracht De maintenance manager legt uit dat bij slimmer onderhoud ook minder mankracht nodig is. Dat is eveneens een belangrijk issue want de krapte op de arbeidsmarkt baart de nodige kopzorgen. „Bepaalde vacatures voor onderhoudsmonteur of onderhoudsin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 141