FNV presenteert eigen pensioenplan 'Getijdecentrale exporteren' economie 113 Energienota hoger voor vergroening I^MobileW®!?U Minister Kamp wordt ongeduldig New business Stroomstoring kost Yara Sluiskil vele miljoenen Hapro fietsdrager als beste getest weumelinghe zaterdag 16 april 2011 utrecht - Vakbond FNV Bondge noten heeft een alternatief pen sioenplan gepresenteerd dat recht moet doen aan alle kritiek die bij de achterban leeft. Het plan is gis teren goedgekeurd door de bonds raad, het parlement van de groot ste vakbond van Nederland. De bond komt met dit plan nadat FNV-voorzitter Agnes Jongerius een pauze afkondigde in de onder handelingen over een nieuw pen sioenstelsel na de scherpe kritiek vanuit haar achterban. Maandag den haag - De energierekening van een huishouden met een ge middeld verbruik gaat in 2013 met ongeveer 8 euro omhoog. De in komsten gebruikt het Rijk voor het stimuleren van duurzame ener gie. De heffing bedraagt in 2015 cir ca 25 euro per jaar en kan in 2028 oplopen tot circa 120 euro per jaar. Het kabinet stemde gisteren in met dit voornemen van minister Maxime Verhagen (Economische Zaken). Verhagen had het plan om de energierekening te verhogen ten bate van groene stroom eerder al bekendgemaakt. Maar de exacte bedragen per huishouden waren nog niet helemaal duidelijk. Met de bijdrage dragen huishou dens circa de helft van de rekening voor meer duurzame energie. Be drijven nemen, zoals eerder al be kend werd, de andere helft voor hun rekening. In een toelichting op het besluit sprak premier Mark Rutte van „een kleine bijdrage" die wordt ge vraagd om te komen tot een bete re energiemix. Omdat fossiele brandstof opraakt, is de overgang naar duurzame energie onvermij delijk. praat het FNV-bestuur met de voorzitters van de aangesloten bonden. Het plan moet meer zekerheden bieden en een zo hoog-mogelijke kans op indexatie. Het staat dich ter bij het huidige stelsel dan de plannen waarover met de werkge vers wordt onderhandeld. „Men sen willen weten wat ze ongeveer kunnen verwachten als ze met pensioen gaan, en geen jojostelsel waarbij de uitkomst volstrekt on duidelijk is", aldus Bondgenoten- voorzitter Henk van der Kolk. De vakbond wil dat er hardere af spraken worden gemaakt over de risico's die werkgevers dragen als het slecht gaat met de beurzen of als pensioenfondsen anderszins in de problemen komen. Zo moeten werkgevers verplicht blijven om bij te storten als het slecht gaat met een fonds. Tevens vindt de bond dat. de pensioenleeftijd te snel omhoog wordt geschroefd. Ook binnen vakcentrale CNV klinkt kritiek op de pensioenplan nen. Het pensioenakkoord moet 'snel van tafel', meldde CNV-poli- tievakbond ACP gisteren. „Het risi co van een pensioen wordt eenzij dig afgewenteld op werknemers en biedt geen oplossing voor men sen met een zwaar beroep, zoals politiemensen", aldus ACP-voorzit- ter Gerrit van de Kamp. Ondertussen begint minister Henk Kamp (Sociale Zaken) steeds ongeduldiger te worden. De bal ligt bij werkgevers en vakbon den om nog een pensioenakkoord Ontdek nieuwe zakenmogelijkheden én haal het maximale uit de iPhone 4 op het supersnelle net werk van Vodafone. Met het iPhone Zakelijk abonnement beschikt u over een downloadsnelheid tot 7.2 Mb per seconde. Kies daarom nu voor de iPhone 4 en de uitstekende zakelijke dienstverlening van Vodafone. Bent u er klaar voor? Nu Gratis i.c.m. Vodafone iPhone zakelijk 90 Cexci. btw; \y Laat mobiel werken,... werken! Noordweg 261 Middelburg Tel 0118-820300 www.mobileworx.nl te sluiten met het kabinet, zei hij gisteren over het toenemend ver zet bij vakbonden tegen de hervor mingen. Volgens de minister is 'de arbeidsdeelname van ouderen nu te laag'. De' WD-bewindsman wil nog dit voorjaar met wetgeving komen om de AOW-leeftijd te verhogen van 65 naar 66 jaar in 2020.Dat had hij de Tweede Kamer in maart al toegezegd en dat gebeurt vol gens hem in overleg met sociale partners. door Wout Bareman sluiskil - Meer dan de helft van de productie bij kunstmestfabriek Yara in Sluiskil ligt sinds gistermid dag stil. Dat is een direct gevolg van een grote stroomstoring in Zeeuws-Vlaanderen. De schade bij Yara loopt in de miljoenen. Plaatsvervangend directeur Rik Lambotte: „Het kan dagen duren voor we alles weer volledig op or de hebben. Er is zeker sprake van een miljoenenschade." Meer dan de helft van de installaties wordt gevoed via het externe elektrici teitsnet. „Het overige deel is aange sloten op onze eigen elektriciteits voorziening. Daarmee is verder niets aan de hand." Toen de sto ring optrad, werd op het fabriek sterrein direct alarm gegeven. Het personeel van de contractors moest het terrein verlaten. De storing ontstond om kwart voor twee en duurde zeven minu ten. Een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen zat daardoor even zonder stroom. Volgens een woordvoerster van stroomtransporteur TenneT was de storing het gevolg van 'een fout tijdens werkzaamheden aan het kabelnetwerk tussen Westdorpe en Terneuzen'. arnhem - Ruim tien jaar geleden bedachten Kees Hulsbergen van het ontwerpbureau H2iD en Rob Steyn van Arcadis een nieuw type getijdencentrale. Een vele kilome ters lange dam recht op de kust, die de getijdenstroom versterkt en gigawatts aan stroom produceert. De Dynamic Tidal Power (DTP) zou een flink deel kunnen dekken van de Nederlandse stroombehoef- te. Het idee verdween in de spreek woordelijke lade. Zo'n dam zou on voorspelbare effecten hebben op de stroming voor de kust. Zand- stromen richting Waddenzee zou den wel eens een heel andere rich ting kunnen nemen. Bovendien kwam het vliegveld in de Noord zee waaraan de centrale gekoppeld was niet van de grond. Nu staat DTP in de belangstelling als exportproduct. Dimitri de Boer van de industriële ontwikkelings organisatie van de Verenigde Na ties werkt en woont al tien jaar in China en ziet kansen voor DTP in de Gele Zee tussen China en Ko rea. Een zee met een kust die lijkt op de onze: een kust met een ver strekkend ondiep voorland. DTP stoelt op de getijdenstro- ming. In plaats van turbines in zee komt er een dam van tientallen ki lometers recht op de kust in de vorm van een T. Daardoor wordt een forse versterking van het getij gecreëerd, die via turbines door de dam wordt geperst. Afhankelijk van de lengte van de dam kan daarmee tussen de 5 en 20 giga watt aan energie worden opge wekt. Schone, betrouwbare en al tijd beschikbare energie waaraan juist in China grote behoefte be staat. DTP kan langs de Koreaanse en Chinese kust tot 100 gigawatt aan vermogen creëren. De Boer: „Dat zijn gigantische hoe veelheden energie. Een nieuwe kerncentrale levert zo'n 4 gigawatt en is aanzienlijk duurder. DTP is een permanente energiebron, en ook goedkoper dan windmolens op zee." De dammen zijn samenge steld uit afzinkbare caissons. Voor het ontwikkelen van de DTP-dammen werken Strukton en H2iD samen. Op dit moment wordt een consortium gevormd van bedrijven uit Nederland en China. Strukton, Arcadis, Oranje woud en Nijhuis Pompen (turbi nes) doen mee. Ten einde de Chi nese overheid te interesseren is een stuurgroep gevormd. Oud-staatssecretaris van verkeer Tineke Huizinga en Dirk-Ian van den Berg, voorzitter bestuur TU Delft en voormalig ambassadeur in China, zijn lid van de stuur groep. Huizinga: „DTP kan uit groeien tot een icoon van Neder landse kennis op het gebied van waterbouw en duurzame energie." kapelle - De Atlas fietsdrager van het Kapelse bedrijf Hapro komt als 'Beste Koop' uit de praktijktest van ANWB Toeractief Een panel testte voor de maart uitgave zes fietsdragers (geschikt voor twee fietsen). De producten werden ge test op trekhaakmontage, bevesti ging van de fietsen en rijgedrag op een afwisselend parcours. De ver houding tussen prijs en prestatie van de Hapro Atlas beoordeelden de experts als uitstekend, waar mee de stijlvolle fietsdrager terecht het etiket Beste Koop kreeg. De Hapro Atlas was met een ver koopadviesprijs van 249,- de goedkoopste fietsdrager die de ANWB testte, maar bewees duide lijk niet voor kwaliteit onder te doen in verhouding tot de (soms dubbel zo) dure varianten. "Het is een compacte, zeer strak vormge geven fietsdrager waarbij montage en stabiliteit sterke punten zijn", luidt het testoordeel. hét oosttrscheldc drieluik www.weumellnghe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13