Onderhoud van windturbines windturbines 21 Condition Based Maintenan ce staat gelijk aan conditie afhankelijk onderhoud. Het is een zeer belangrijk thema, met name vanwege veiligheid, econo mie en duurzaamheid. ,,Wat kan er kapot gaan en hoe kun je het meten? Hoe kun je bijvoorbeeld corrosie detecteren? Welke meet methoden kun je inschakelen? Waar kan ik meer informatie ha len? door Henk van de Voorde MIDDELBURG - Met dergelijke vragen houden wij ons bezig", aldus Rutger van der Male van NV Econo mische Impuls Zeeland. Hij is project manager Industrie, Logistiek en Main tenance van het Praktijk- Ontwik- keicentrum voor Condition Based Maintenance. Primaire doelstelling van NV Economische Impuls is het bevorderen van economische dyna miek in de provincie Zeeland. De ontwikkelingsorganisatie blijft in de geest van het nagenoeg afgeronde mi nisteriële beleidsplan Pieken in de Delta inzetten op kansrijke sectoren in Zeeland. Maintenance in de proces industrie is een van de pieken (naast logistiek en toerisme), waarvoor het ministerie van economische zaken subsidie beschikbaar heeft gesteld aan de regio Zuidwest Nederland, zowel aan Impuls in Zeeland als aan Rewin en de BOM in Brabant. Het Praktijk- Ontwikkelcentrum voor Condition Based Maintenance is onderdeel van het Dutch Institute World Class Maintenance en ontstaan naar aanleiding van een duidelijke be hoefte vanuit het bedrijfsleven en de kennis- en onderwijsinstellingen. Het is een plaats waar praktische kennis en ervaring op het gebied-van Condition Based Maintenance wordt uitgewis seld tussen de verschillende partijen en sectoren en waar vervolgens con crete projecten worden gerealiseerd. Impuls is nauw betrokken bij de regio nale uitvoering van het World Class Maintenance consortium. Het cen trum helpt het bedrijfsleven competi tief te blijven en zal nieuwe ontwikke lingen, werkwijzen en samenwer kingsvormen stimuleren. Zo wordt bestaande bedrijvigheid versterkt en nieuwe bedrijvigheid aangetrokken. Het project is ontstaan na intensief Ook windturbines hebben regelmatig een onderhoudsbeurt nodig overleg met 25 partijen, zowel afkom stig uit het bedrijfsleven als het onder wijs. Vervolgens is er zowel een ken nisagenda als een projectagenda ont staan. Maintenance Logistiek Momenteel wordt een project opge zet rond Maintenance Logistiek. Hier in wordt hoogstaande kennis op het gebied van logistiek losgelaten op maintenance vraagstukken. In dit pro ject waaraan zowel Dutch Institute World Class Maintenance als het Ne derlandse topinstituut voor logistiek (Dutch Institute for Advanced Logis tics, Dinalog) aan deelnemen, wordt gekeken naar onder andere de logistie ke aspecten van shutdowns in de che mische procesindustrie, en voorraad beheer van de onderhoudsafdeling. Waar logistiek een belangrijke sector is, sluit maintenance daar automatisch op aan. Excelleren op dit gebied geeft vele sectoren extra impulsen.. Windturbines In nauwe samenwerking met Delta Utility Services heeft Impuls work shops georganiseerd over het bunde len van regionale krachten op het ter rein van maintenance van windturbi nes. „Windenergie is in de tegen woordige tijd een belangrijk issue. Maintenance van windmolens legt dan ook steeds meer gewicht in de schaal, met name om de winstgevend heid van de windmolen te garande ren. Bij windmolens komen zowel hy draulische-, mechanische- en elektri sche facetten aan de orde; een com plexe materie. Het is belangrijk dat het onderhoudspakket goed wordt af gestemd tussen de verschillende vak gebieden. Op basis van sensortechno logie kun je meten hoe de conditie is van een onderdeel of systeem, zodat je dus weet wanneer je onderhoud moet plegen", verklaart Van der Ma le. Het kabinet heeft een doelstelling van een geïnstalleerd piekvermogen van 6000 Mega Watt op land en 6000 MW op zee in 2020. In 2011 moet 2000 MW extra vergund zijn. Dat be tekent een verdubbeling ten opzichte van het huidig vermogen (ongeveer 2220 MW). Om de kwaliteit, betrouwbaarheid en beschikbaarheid van bestaande wind turbines te borgen en om de levens duur te verlengen, is daarbij een ro buust onderhoud een noodzaak. In Zeeland en daarbuiten zijn vele bedrij ven en kennisinstellingen actief be trokken bij maintenance en services van bestaande windmolens op land en zee. Ieder heeft zo een eigen specialis me op het terrein van preventief en correctief onderhoud van mechaniek, hydraulica en pneumatiek van wind molens. Het gaat dan bijvoorbeeld om reiniging van turbinebladen, op pervlaktetechnieken en corrosiebestrij- ding, onderhoud composietmateria len, onderhoud luchtkoeling generato ren, onderhoud tandwielkasten of magneetgeneratoren en fundering- en betonónderhoud. „Delta Utility Servi ces beoogt samen met het bedrijfsle ven en kennisinstellingen een profes sionaliseringsslag te maken. We onder zoeken of er meerwaarde is om de re gionale krachten te bundelen op het terrein van maintenance van windmo lens. Kunnen we elkaar versterken op de internationale markt van windtur bine maintenance? Leidt samenwer king tot een win-win-situatie?", stelt Van der Male. Ook bij het project World Class Windturbine Maintenan ce is Condition Based Maintenance een belangrijk aandachtsgebied. Afge lopen woensdag (13 april) vond de kick-off plaats van World Class Wind turbine Maintenance tijdens Mainte nance Next in Ahoy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 139