Valuepark zorgt voor dynamiek interview 17 De eerste fase van het project Maintenance Valuepark (MVP) moet in de komende ja ren zijn gerealiseerd. Het groot schalige onderhoudspark in de Temeuzense kanaalzone zal goed zijn voor stevige extra dynamiek in de regio. Er zal ook een flinke spin-off van uitgaan naar diverse dienstverlenende bedrijven. Ach terliggende filosofie van het MVP is het stimuleren van innovatie en samenwerking in de onderhouds- sector. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Het gezamenlijke initiatief dient ruimte te verschaffen aan tientallen ondernemingen voor de uitvoering van onderhouds- en constructiewerkzaamheden. Het gaat om de bedrijven die verweven zijn met de procesindustrie in de kanaalzo ne waaronder Dow, Cargill en Yara. ,,De belangrijkste doelstelling van het MVP is om de betrouwbaarheid van onze productiemiddelen in de proces industrie verder te verhogen. Daar naast speelt ook efficiency een voorna me rol. Het Maintenance Value Park heeft de ambitie om gefaseerd door te groeien tot een terrein van in princi pe zeventig hectare. Door de inrich ting van een terrein waar aannemers, kennisinstellingen en aanbieders van waarde toevoegende diensten gehuis vest zullen zijn, ontstaat een cluster van onderhoudsdiensten en services gericht op de procesindustrie in Zuid west Nederland. Er zijn inmiddels al meer dan twintig partijen bij betrok ken", aldus Rob Rutjens, directeur in frastructuur bij Dow Benelux in Ter- neuzen. Hij is bij de chemiereus ver antwoordelijk voor infrastructurele- en ontwikkelingsprojecten. Value park Temeuzen, een joint venture tus sen Dow en Zeeland Seaports, is pen voerder van het MVP. Kennis en Innovatie Centrum Zuid-West Nederland is de ideale lo catie voor chemische productie en dis tributie. Bedrijven die zich hier vesti gen, profiteren zowel van de nabij heid van de uitgebreide petrochemi sche faciliteiten als van de expertise van onderhoudsbedrijven, kennisin stellingen en onderwijs. Daarnaast heeft men ook het voordeel van de in frastructuur en geniet men ondersteu ning in de economische ontwikke ling, zoals van Zeeland Seaports „We wachten met de bijdrage die het pro ject Maintenance Value Park daarbij kan leveren, als vanzelfsprekend niet tot we fysiek bij elkaar kunnen zitten in dit onderhoudspark. De grootste vooruitgang is gemaakt in het Kennis en Innovatie Centrum (KI) van het MVP, mede dankzij medewerking van NV Economische Impuls Zee land en het Dutch Institute World Class Maintenance. Hoe krijg je inno vatie? Door kennis uit te wisselen. Het hele proces van partijen bij elkaar brengen lijkt zijn vruchten af te wer pen. Op een eerste bijeenkomst van het KI in februari waren al bijna hon derd deelnemers.Op 20 april is er een tweede sessie gepland waarvoor on dernemers zich nog kunnen aanmel den via de website: www.q4s.nl Er zijn alle vele ideeën gedeeld die bij zullen dragen aan het welslagen van de doelstellingen van het MVP." Binnen de poorten van Dow Benelux in Temeuzen zijn iedere dag onge veer 25 vaste onderhoudsbedrijven ac tief. Ze beschikken overwegend over eigen kantoren, werkplaatsen, trans portmiddelen en ondersteunende faci liteiten. Het contractorpark is geleide lijk gegroeid. Mede als gevolg van de groei van deze onderhoudsbedrijven op het terrein en het toenemend ruimtegebrek is besloten om de haal baarheid te onderzoeken van een nieuw te bouwen park buiten het Dow terrein. Vanuit dit terrein zullen onderhoudsbedrijven niet alleen hun diensten en kennis aan Dow Benelux leveren, maar ook aan diverse andere procesindustrieën in de regio, zoals Cargill en Yara. Naast kostenvoorde len werkt de clustering innovatie in de hand door de beoogde samenwer king, kennisoverdracht en synergie tussen de verschillende bedrijven. Bo vendien heeft het MVP de ambitie om meer mensen te interesseren in werk in de techniek, specifiek in de onderhoudssector Derden „Gebiedsontwikkeling in de regio is cruciaal. Via een clustering van bedrij vigheid kunnen diverse organisaties gebruik maken van eikaars grondstof fen, reststoffen en kennis. Voor de be drijven binnen het MVP geldt dat door eigen activiteiten te clusteren op één locatie, de deelnemende bedrij ven van daaruit ook diensten aan an dere bednjven kunnen leveren", legt Rutjens uit. De eerste deelnemers aan het park, waar zich vooral onderaan nemers van Dow en de andere proces industrieën in de kanaalzone zullen vestigen, ondertekenden medio 2009 een intentieverklaring. Destijds werd ook het ondernemingsplan gepresen teerd. Onder regie van consultancybu reau Minase uit Tilburg hebben ruim twintig onderhoudsbedrijven, de re gionale procesindustrie, opleidingsin stituten, de regionale overheid en Economische Impuls Zeeland de han den ineengeslagen om het businesss- plan tot stand te brengen. De nieuwe locatie van de contractors die nu nog op het Dow terrein zitten, is direct naast het Dow-terrein ge pland. Een tiental onderaannemers heeft inmiddels al aangegeven dat ze in zijn voor een stek op het nieuwe onderhoudspark. Rob Rutjes: 'Betrouwbaarheid verder verhogen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 135