Experts maken pas op de plaats barometer CIJFERS 08 Ronald Reunis Philips Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boclo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Willem Jonkmans Ondernemer Chris van Loon De Unie Roeland Adriaansens DOW Benelux Gunst Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules Scarlett Kwekkeboom Janse&Janse Henk v. Koeveringe De Roompot Geert v.d. Horst Rabobank Paul Nijskens Rewin Chris van Loon: Let op de oudere werknemer Het maandcijfer van onze economische experts daalt in april met tweetiende naar 6,8. Hebben we te maken met een te rugslag? Nee, iedereen is nog steeds optimistisch. Op één na. Guust Verpaalen ergert zich aan de banken. Dat resulteert in een strenge 4. Chris van Loon: 6 Wie bemiddelt de oudere werklozen De aankondiging door het kabinet dat er een miljard zal worden bezui nigd op het ministerie van Defensie heeft zich vertaald in het verlies van 10.000 banen. Als deze trend zich bin nen de overheid voortzet mogen we verwachten dat het directe banenver lies bij een bezuiniging van 11 miljard zal leiden tot het directe verlies van ongeveer 100.000 banen. Tellen we hier de toeleveranciers bij op dan is het niet irreëel om uit te gaan van 120.000 banen. Het kabinet heeft al aangekondigd dat het zal proberen met name de jongeren in dienst te houden; ergo het zullen met name de ouderen zijn die het veld moeten rui men. Deze trend zien we ook in het be drijfsleven. Ouderen verliezen veelal hun baan omdat zij zogenaamd niet meer opgewassen zijn tegen de veran derde eisen die de functie aan ze stelt. Verleid door mooie ontslagvergoedin gen zitten deze ouderen nu veelal thuis; eerst 3 jaar in de WW daarna wellicht bijstand. Per saldo zal de pro blematiek van de oudere werkloze werknemer voor de gemeentes de ko mende jaren ongekende vormen aan nemen. Er zal dus werk gemaakt moe ten worden van het begeleiden van deze groep naar ander werk. Het UWV krijgt er geen mensen en mid delen meer voor; dus komt het straks neer op de gemeente. Boelo Tigchelaar: 7 Het vertrouwen werkt door Halverwege vorig jaar is de trend ge zet; consumenten gingen weer en masse auto's kopen. Wel heel erg ge richt op zuinig, geen BPM en geen motorrijtuigenbelasting. Dit jaar zien we ook de zakelijke rijder weer kie zen voor een nieuwe auto. Ook zij kopen op basis van prijs, maar ook op basis van bij telling. Veel merken heb ben nu wel auto's in de 20 bijtel— lingcategorie; in de categorie 14% bij telling zijn nog maar een paar merken actief. Het verkoopt, dus moetje wel mee. Probleem echter is dat dit weer een Nederlandse uitvinding is en dat de auto-industrie niet alleen voor Ne derland motoren ontwikkeld. Maar belangrijk is te zien dat de markt weer aantrekt. De automarkt is ten opzichte van vorig jaar met een kwart gegroeid. De groei wordt wel voorna melijk veroorzaakt door de verkoop van kleine(re) auto's, waarvan ook de marge lager is. Maar je hoort de branche niet klagen. Wel is het erg onduidelijk wat de lange termijn visie is van de overheid. Gaan zij door met de huidige stimuleringsregelingen, gaan ze de voorwaarden aanscherpen of gaan ze zich richten op alternatieve brandstoffen? Geert van der Horst: 7 Industrie positief gestemd Ondanks een groei van 1,7 procent is het gat dat de recessie in de productie heeft geslagen pas voor ongeveer de helft gedicht. Voor de komende twee jaar gaan wij uit van een groei van 1,5 procent waardoor het huidige herstel tempo achterblijft bij dat in de twee meest recente conjunctuurcycli, waar een groei van ruim 3 procent op jaar basis gebruikelijk was. Door het gema tigde groeitempo bevindt de reële pro ductie zich naar verwachting niet voor het einde van volgend jaar op het niveau van voor de crisis. Dat be tekent dat het ongeveer drie jaar duurt voordat de krimp van de econo mie van 2009 weer is weggewerkt. In 2011 zullen de particuliere bestedin gen licht hoger uitvallen dan vorig jaar. Tegelijkertijd zullen de Neder landse huishoudens ook een groter deel van hun inkomen sparen. Het fi nanciële vermogen van huishoudens is inmiddels weer terug op het niveau van voor de crisis. Huishoudens wor den echter nog.steeds geconfronteerd met een dalend huizenvermogen bij een stijgende hypotheekschuld. Bo vendien kan de aanhoudende onzeker heid over de pensioenen leiden tot ho gere besparingen. Ten opzichte van huishoudens staat het bedrijfsleven er financieel gunstiger voor. Zo was er afgelopen jaar sprake van winstherstel en heeft de opleving van de wereld handel gezorgd voor een groei van het volume van de industriële produc tie. Stijgende orderontvangsten en daarmee gepaard gaande hogere pro ductievolumes en lagere voorraden stemmen de industriële ondernemers positief. Lilianne van der Ha: 7 Landbouw bol van innovaties Onze landbouw staat bol van innova ties: precisielandbouw met machines die op satellietnavigatie werken, waar door o.a. minder gewasbescherming smiddelen nodig zijn. Maar ook trac toren op waterstof, veredeling van ge wassen zodat ze beter tegen de droog te kunnen. Arbeid en grond zijn im mers duur. De eisen op gebied van milieu, hygiëne, voedselveiligheid en diergezondheid zijn hier bij ons de hoogste ter wereld. Samenwerking tussen onderzoek, kennisontwikke ling en onderwijs is en blijft daarom zeer belangrijk. Wij zijn ook verant woordelijke ondernemers die een bij drage willen leveren aan een samenle ving met toekomst! Ronald Reunis: 8,0 Made in Holland 11 maart, Japan is getroffen door een enorme tsunami, die werd veroor zaakt door de zwaarste aardbeving. Gedachte gaan naar de slachtoffers, vervolgens de kerncentrales en al snel naar eigen grondstofleveranciers.. Het leven gaat verder.. Van de 100% opge wekte elektriciteit op de totale aarde wordt 19% gebruikt voor verlichting (1/5) de helft daarvan is 'Fluorescent lighting' onze TL lampen. Ik was in India en overal TL verlichting van Master T5 "made in Roosendaal- ma de in Holland" Voor India is dit een eenvoudige keuze: ofwel bouwen van nieuwe Energie centrales of het toepassen energie zuinige verlichtings bronnen als onze Philips T5 Deze maand bezoek gehad van de nieuwe burgemeester heer Niederer met de wethouders. Focus op nadrukkelijke samenwerking in de Taskforce Triple Roosendaal de drie O's: Onderwijs, Overheid en Ondernemers. Wordt vervolgd! Guust Verpaalen: 4 Goddelijk werk Bankiers doen Gods werk". Dat wa ren de woorden van Lloyd Blankfein, topman van Goldman Sachs. Hij sprak die woorden tijdens de crisis. In 2007 verdiende hij 68 miljoen dollar. Afgelopen jaar was dat een schamele 18,6 "miljoen dollar. Vorige week werd melding gemaakt dat veel ban ken vorig jaar recordwinsten hebben geboekt. Onmiddellijk werd weer met bonussen gestrooid. Na luid pro test uit de samenleving hebben som mige besloten nog even te wachten. "Straks als de staatsschuld is afgelost dan kunnen we weer"; moeten ze ge dacht hebben. Boele Staal, de voorzit ter van de vereniging van Nederland se banken, heeft weer volop tijd om de leuke feestjes af te lopen. De rust keert snel weer terug. Als later dit jaar iedereen weer van het staatsinfuus af is kan men weer opnieuw als vanouds "Gods werk" doen. Overal ter we reld is "Gods" hand weer merkbaar. Hoewel Nederland wat achterloopt, (dat heb je nu eenmaal met ons calvi nisten), zal het hier ook wel goed kp- men. Misschien moet men hier ook de banden met het Goddelijke wat nauwer aanhalen of wat te denken van een grote fusie: de kerk met Boe le Staal als bisschop met een gouden staf. Een nieuwe prijsvraag voor BN/Destem; Bedenk een naam voor de volgende nieuwe combinatie: God Rabo Abn .Aegon Ing Waarom het eigenlijk gaat is dat ik denk dat we niets geleerd hebben van de vorige financiële crisis. Erger nog, we zijn weer op weg naar de volgen de. Hoe lang het nog gaat duren voor dat deze bubbel uitbarst? Wist ik het maar! 01-11 02-11 03-T1 04-Tl Rob Franken Voorzitter ROC Wcst-Bmbant 7,5 8,0 8,0 8,0 Willem Jonkmans Ondernemer 7,0 7,0 7,0 7,0 Scarlett Kwekkeboom Directeur Janse Janse 6,0 6,5 6,9 7,0 Guust Verpaalen Directeur Phiddity Consultatie)' 6,0 7,0 7,0 4,0 BoeleTigchelaar EHrecteurBgchetaar 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,0 6,0 6,0 6,0 Paul Nijskens Directeur Rewin Hbst-Brabant 6,5 6,5 7,0 6,5 IüKanne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,5 7,0 7,0 7,0 Ronald Reunis Philips - 7,5 8,0 8,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,5 7,5 7,5 7,5 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,5 6,5 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 6,2 6,5 6,5 7,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 7,0 7,0 7,0 Roel Adriaanssens DCW Benelux - 8,5 7,0 7,0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 126