Toename van webwinkels - maand april - stand van zaken column Pensioen in eigen beheer en het uitkeren van dividend 03 Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidwest-Nederland: cijfer: 7- Winkeliers moeten de online verkoop vooral als kans zien. Van alle branches tellen de webwinkels in 2010 de meeste starters. Het afgelopen jaar werden in Zuidwest-Neder land 342 startende ondernemers met een internetwinkel geteld, waarvan 240 in West-Brabant en zo'n 100 in Zeeland. Ten opzich te van het voorgaande jaar betreft het een groei van maar liefst 30%. In de regio zijn nu 1.100 winkels op het internet in de lucht. Dit blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. Het gaat hier alleen om bedrijven waarvan de hoofdactiviteit de (detail- handels)verkoop via internet is. Dus reguliere winkels die er ook een web winkel naast hebben blijven buiten be schouwing. De flinke groei van webwinkels is niet alleen in Zuidwest-Nederland te zien. Zo is het aantal ondernemers met een eigen digitale winkel in de rest van Nederland gestegen met 37 procent. Veel van deze nieuwe web winkels worden gerund door partti mers. Vaak doen deze ondernemers dit naast hun eigen baan. Webwinkels kans én bedreiging De forse groei van het aantal webwin kels en de sterke stijging van de onli ne bestedingen worden over het alge meen gezien als bedreiging voor de fy sieke winkels. Sommige deskundigen schetsen sombere scenario's waarbij le ge winkelstraten gaan ontstaan. Wan neer de reguliere detailhandel niet ver nieuwt dan komt het bestaansrecht van veel winkels inderdaad in gevaar. Veel winkels zullen zichzelf opnieuw moeten uitvinden. De online ver koop is ook voor traditionele winkels een kans, zeker in gemeenten die last hebben van bevolkingskrimp. Onder nemers kunnen hun markt in één klap sterk vergroten, zonder gebon den te zijn aan hun directe omgeving. Snelheid is echter geboden, omdat het ook op internet druk begint te worden. Breda telt meeste webwinkels Binnen Zuidwest-Nederland neemt Breda de koppositie in met het aantal webwinkels. Zo werden in deze ge meente vorig jaar 71 nieuwe webwin kels gestart. In totaal neemt Breda een vijfde van alle starters in de regio voor haar rekening. Vlissingen voert binnen Zeeland de ranglijst aan met 21 nieuwe webwinkels. A/leer vrouwen starten webwinkel Van het totaal aantal ondernemers dat in 2010 een webwinkel is begonnen, is 52 procent vrouw en 48 procent man. Het aandeel vrouwen ligt bedui dend hoger dan het gemiddelde van alle startende bedrijven. Hierin heb ben vrouwen een aandeel van 41 pro cent. Het flexibele karakter (goed te combineren met de thuis-gezinssitua- tie) maakt een webwinkel extra aan trekkelijk voor vrouwen. De gemid delde leeftijd van een ondernemer met een (nieuwe) webwinkel is 35 jaar. Daarmee is hij/zij jonger dan het gemiddelde van alle starters (38 jaar). Gezien de sterke groei van het aantal startende webwinkels is het niet ver wonderlijk dat het om een relatiefjon- ge braïiche gaat. Ongeveer 85 pro cent van alle webwinkels is jonger dan 5 jaar en zo'n 70 procent jonger dan 3 jaar. Tegenover de 342 starters in 2010 stonden ook 142 ondernemers die hun digitale winkel hebben beëindigd (+8 procent, ten opzichte van 15% landelijk). De cijfers geven aan dat het beginnen van een webwinkel geen garantie is op succes. Ook op In ternet gelden de regels van goed on dernemerschap (onder andere service, betrouwbaarheid, snelheid, product keuze). Meer info: www.kvk.nl/cijfers Mr. Anja Zandee-Dingemansé is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg, e-mait, a.zandee@drv.nl. De Belastingdienst heeft recent aangegeven acuut belasting te zullen heffen over de gehele pensioenvoorziening als het uitkeren van winstreserves (dividend) de commerciële waarde van de pensioenverplichting aantast Een zware fiscale sanctie en daarom een standpunt om rekening mee te houden. Maar de houd baarheid ervan moet nog worden getoetst. Verschil fiscale waarde en commerciële waarde pensioenvoorziening Op de balans van een onderneming kan een pensioenvoorziening op verschil lende manieren worden gewaardeerd. Volgens fiscale regels wordt een pensioenvoorziening gewaardeerd op actuariële grondslagen. Daarbij wordt de rekenrente gesteld op 4 procent en wordt er geen rekening gehouden met leeftijdsterugstellingen en met toekomstige indexatie van het pensioen, ook als deze wel is toegezegd. De commerciële waarde is de waarde in het economisch verkeer. Deze is het beste te vergelijken met een premiekoopsom die een verzekeraar vraagt indien de pensioentoezegging extern zou worden verzekerd. Een verzekeraar houdt bij de premiestelling van een dergelijke pensioenverzekering rekening met een aan tal elementen waarmee fiscaal op grond van wet- en regelgeving geen rekening mag worden gehouden. Hierbij kunt u denken aan: Toekomstige indexatie van het toegezegde pensioen. Leeftijdsterugstellingen. Het risico van vooroverlijden vóór de pensioeningangsdatum. De actuele rekenrente, die momenteel aanzienlijk lager is dan de fiscaal voorge schreven rekenrente van 4%. Kosten- en winstopslagen voor de maatschappij. Deze elementen leiden ertoe dat de commerciële waarde van een pensioen voorziening aanmerkelijk hoger is dan de fiscaal toegestane waardering. Met de huidige lage rentestanden kan dit verschil wel een factor 1,5 tot 2 bedragen. Dividend en waarde pensioenvoorziening U kunt dividend laten uitkeren indien en voor zover er binnen de onderneming vrije reserves zijn. Het maakt hierbij echter een groot verschil of vrije reserves zijn gebaseerd op de commerciële of de fiscale waarde van de pensioenvoorziening. Kleine en middelgrote BV's: fiscale waarde Op basis van de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving is het toegestaan dat klei ne en middelgrote BV's de fiscale pensioenverplichting op de balans opnemen. Standpunt Belastingdienst: commerciële waarde De Belastingdienst stelt nu dat bij het bepalen van de ruimte om dividend uit te keren, de commerciële waarde van de voorziening moet worden aangehouden. Wordt in strijd hiermee te veel dividend uitgekeerd, dan stelt de Belastingdienst dat gelijk aan afkoop van pensioen. En dat leidt tot zware fiscale sancties Het is op dit moment onduidelijk in hoeverre dit standpunt van de Belasting dienst houdbaar is. Zolang de rechter een en ander niet heeft getoetst, kunnen we het echter niet negeren. Enige terughoudendheid met het uitkeren van divi dend in dergelijke situaties lijkt voorlopig wel op zijn plaats. Laat u goed adviseren! Het is al lang duidelijk dat pensioen in eigen beheer geen eenvoudige zaak is. Dat komt mede door een zekere mate van ontmoediging door de Belastingsdienst en de daaruit voortkomende complexe regels. Pensioen in eigen beheer Is werk voor specialisten. Een goede adviseur kan veel fiscale en financiële problemen voorkomen, zeker nu pensioen in eigen beheer de hernieuwde belangstelling van de Belastingdienst heeft. BDRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 450 medewerkers en 10 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. liUJei&cs, Ondernemers kunnen via webwinkels hun markt in één klap sterk vergroten, zonder gebonden te zijn aan hun directe omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 121