De schaapjes nog lang niet io herders De helft van de schaapherders komt in zware financiële problemen. Ze krijgen nog moeilijk subsidies los door bezuinigingen en aanpassing van regelingen. „Het is bestuurlijke diefstal." zaterdag 16 april 2011 zie onze website:binnenland Videoportretten van schaapher ders uit het hele land. door Niek Opten roeger groei- den hier alleen maar brandne- tels en braam- struiken. En moet je nu eens zien." Met zijn stok wijst schaapherder Erich Rhöse (60) langs de kanaaldijk. Hij is voorzit ter van de Landelijke Werkroep Professionele Schapenhouders. Zijn tweehonderd ooien en geiten doen zich langs het Julianakanaal bij Roosteren tegoed aan sappig gras en allerlei kruiden. „Grasklok je, beemdkroon, zwarte toorts, noem maar op. Die staan hier alle maal weer", somt de geboren Duit ser op. „Een paar jaar geleden werd hier een bij gevonden van een soort die vijftig jaar geleden was uitgestorven!" De biodiversiteit is enorm toegeno men sinds zijn kudde op de dijk graast, wil hij maar zeggen. En dat was ook de bedoeling. De geiten maken bovendien de Japanse dui zendknoop een kopje kleiner, een woekerplant die de dijk met zijn wortels kan ondermijnen. Met zijn stok, grijze baard en groe ne hoed voldoet Rhöse volledig aan het beeld van een schaapher der. Zijn drie trouwe honden, ook van het type Duitse herder, maken het plaatje compleet. Op deze zon overgoten middag helpt hij tussen door een ooi bij het lammeren. Binnen twintig minuten staat het zwarte lammetje op zijn pootjes. Vertederd kijken twee voorbijgam gers naar moeder en kind. De meeste mensen hebben een te romantisch beeld van zijn beroep, vindt hij. „Van iemand die dagen lang maar een beetje over de hei zwerft. Maar het is hard werken. Ik maak dagen van twaalf uur." En het is een onzeker bestaan. Voor ongeveer de helft van de naar schatting vijftig schaapher ders in Nederland dreigt financiële nood, stelt Rhöse aan zijn keuken tafel met uitzicht over de Mid den-Limburgse weiden. Herders die hun schapen lieten grazen in natuurgebieden en op dijken konden sinds 2005 een sub sidie krijgen van 16.000 tot 28.000 euro per jaar, afhankelijk van het aantal dieren. Het was een over zichtelijk systeem. Drie jaar gele den is de regeling overgeheveld van het Rijk naar de provincies en daar zijn de veehoeders niet beter van geworden. De bureaucratie is enorm toegenomen. „Vroeger moest ik twee Aatjes inleveren, nu een heel pakket inclusief een eindrapportage. Een hele papier winkel voor een zelfstandige her der, die het liefst buiten aan het werk is met de dieren." Sommige provincies koesteren de oude regeling, maar de meeste heb ben eigen regels gemaakt. Zo krijgt Rhöse vanaf dit jaar alleen nog 'Het is hard werken als herder. Ik maak dagen van twaalf uur' subsidie als zijn schapen grazen binnen de ecologische hoofdstruc tuur, het landelijk netwerk van be staande en nog te ontwikkelen na tuur. De dijk langs het Julianaka naal valt daar niet onder. Rijkswaterstaat, eigenaar van dijk, heeft een wettelijke zorgplicht voor bijzondere insecten en plan ten op zijn terreinen. Omdat maaien van dijken erg lastig is, mo gen Rhöses schapen blijven grazen langs het kanaal, maar Rijkswater staat zal het verlies van de subsidie voor de herder niet vergoeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10