Meubels met oerkracht van molens :<s 27 wonen 'Onze camellia zit bomvol bloemen. Toch is 'In onze tuin hebben wij een zilverberk die er een probleem: het blad wordt steeds geler' sinds enkele jaren in het voorjaar bloedt' wonen@wegener.nl 024-3650509 De tafels heten Paltrok en Spinnekop. Er is een schaal met de naam Rad, een verwijzing naar de tandraderen die de aandrijving van de molen verzorgen. Allemaal Meubels van de Molen, door Caroline Abcouwer Bijzettafel Paltrok. «r Zaterdag 16 april 2011 V. Als hij in een impuls die boom niet had gekocht, was Meubels van de Molen vermoedelijk nooit van de grond gekomen. Maar meubelmaker Rutger Graas kocht die boom wél. Op een Rond houtveiling op de Veluwe. „Een heel mooie eik was het. Prachtig. Maar daar sta je dan met zo'n enorme boom. Wat kun je daar mee? Die moet ergens gezaagd worden. Het leek me leuk dat bij de Zaanse Schans te laten doen, niet zo gek ver van mijn werk plaats." Helaas, de boom was te groot voor molen De Gekroonde Poelenburg op de Zaanse Schans. Graas moest dus op zoek naar een molen waar de stam wel in zou passen. Toe vallig werd net op de Zaanse Schans de nieu we, grotere houtzaagmolen Het Jonge Schaap gebouwd. „Molenaar Simon Jellema zei: 'Waarom maak je er geen meubelen van die we dan hier kunnen verkopen?'" Graas vond dat een goed idee. En met twee andere meubelmakers, Waker Vree en Bart Bisscheroux, begon hij Meubels van de Mo len. Henk Dogger tekende voor het om werp van een serieuze collectie duurzame, ambachtelijk vervaardigde meubelen en een serie kleine gebruiksvoorwerpen als kande laars en een schaal. Robuuste meubelen, ze Fruitschaal Rad. ker. Zoals de vierkante bijzettafel met de naam Paltrok. Ontworpen naar het beeld van de Paltrokmolen, een houtzagend mo lentype dat bekend is van zijn vierkante bouw en opengewerkte onderkant. Die vier kante vorm en het opengewerkte, zwart sta len onderstel, komen weer terug in de tafel. Alles wordt met de hand vervaardigd, van in Nederland gekapt en op Zaanse wind kracht gezaagd hout. „Het zijn meubels waarin de oerkracht van de molen tot uit drukking komt", stelt Graas. Hij zal zeker vaker naar de Rondhoutveiling gaan, die elk jaar in het Park Hoge Veluwe wordt gehouden. Daar worden volgens hem de mooiste en meest bijzondere stammen van Nederlandse landgoederen en bosgebie den aangeboden. Inheemse houtsoorten als eik, kers, berk, meidoorn, iep en walnoot. Om het hout te verduurzamen, worden sommige ongezaagde stammen, afhankelijk van de houtsoort, enkele maanden tot jaren in de Zaan gelegd. Wateren heet deze tech niek, waarbij suikers en voedingstoffen uit de stam spoelen. Daardoor is het hout, als het gezaagd en te drogen gelegd is, beter be stand tegen rot en ongedierte. Bovendien werkt het hout dan minder, waardoor het eindproduct langer mooi blijft. Het enige dat nu nog ontbreekt, is een ver kooppunt. Voorlopig worden de meubelen via ludieke presentaties en de site aan de man gebracht. De prijzen van de meubels variëren van 45 euro (kandelaar) en 140 eu ro (fruitschaal Rad) tot 3.250 euro (tafel Waidbiens) en 3.400 euro (tafel Schragen). In het paasweekend, op 23, 24 en 25 april, zijn de meubels van Meubels van de Molen te zien in houtzaagmolen Het Jonge Schaap, Kalverring- dijk 31a in Zaandam. Geopend van 09.30 tot 16.30 uur. Tel: 075-6401377. SI www.meubelsvandemolen.nl www.hetjongeschaap.nl w Reageren? ^"4 wonen@wegener.nl door Jan van Mutiem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezer J. Plomp heeft een camellia (zie foto) in zijn tuin, een exemplaar van ongeveer 2 meter hoog. 'Hij zit bomvol met bloe men, lijkt dus in blakende gezondheid te verkeren. Toch is er een probleem: het blad wordt almaar geler. Niet alleen de oude bladeren, ook de nieuwe. Op advies van vrienden hebben we een paar keer met magnesium bijge- strooid, helaas zonder resultaat. Hoe kunnen wij de camel lia 'vergroenen'?' „Het zou ijzergebrek kunnen zijn", zoekt deskundige Romke van de Kaa een verklaring. „Dan is het blad geel, maar blijven de nerven groen. Als het hele blad geel wordt, staat de camellia te veel in de zon of in te arme grond. Of beide. Zet de plant in de schaduw en in humus- rijke, kalkarme grond. En geef hem voldoende water in droge tijden." 'Wij hebben een zilver berk (zie foto) in onze tuin, geplant in 1983, die sinds enkele jaren in het voorjaar bloedt en dat elk jaar steeds heftiger doet", mailt de ongerust lijkende lezeres A. van der Vlist. 'Er zijn ooit eens takken gesnoeid, maar dat was lang geleden. Bovendien bloedt hij niet uit die wonden. Wat is er met onze zilverberk aan de hand en is er iets aan te doen?' „Tja, er zal toch een wond zijn, anders zou hij niet bloeden", stelt ken ner Romke van de Kaa. „Het kan een vorstscheur zijn aan de zonkant van de stam. Overigens is het bloeden van een berk niet ernstig. Vroeger werden de bomen zelfs om commerciële redenen afge tapt om er berkenwater van te ma ken. Dat werd gebruikt door kap pers, maar ook tegen prostaatklach ten." Tafel Waidbiens, vernoemd naafcie stand van de wieken als de? molen in lange rust is. foto'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101