buitenland 19 Beatrix in het nauw gedreven Armoede stijgt door duur graan België draait door zonder kabinet, maar Europa wil weer politieke actie Achttien aanklachten tegen Ben AH Assad laat honderden mensen vrij www.interieur-paauwe.nl vrijdag 15 april 2011 door Hans Jacobs DRESDEN - Misschien dat koningin Beatrix vanochtend nog even een wandelingetje maakt door het her bouwde oude centrum van Dres den. Dan ziet ze meer dan tijdens de officiële rondgang gisteren. Die liep uit op een chaos. Waar de Berlijners het koninklijk bezoek negeerden, was in de Saksi sche hoofdstad veel volk op de been om de vorstin samen met prins Willem-Alexander en prin ses Maxima een stadswandeling te zien maken. Meer publiek ook dan waarop de politie had gerekend. Zodoende zag het ingesloten gezel schap niets meer van de omgeving door het woud aan paraplu's. De tientallen fotografen hadden ook geen instructies gekregen, het geen daarvoor in de Frauenkirche al tot veel geduw en getrek leidde. De evangelisch-lutherse bisschop van Saksen, Jochen Bohl, mocht bij het altaar dan voorgaan in ge bed en vragen om vrede, een paar meter verder klauterden Duitse ca meramannen en fotografen over de kerkbanken om alles nog iets scherper in beeld te krijgen. De koningin deed of ze het niet merkte en liet zich bijpraten over de herbouw van het markante godshuis. Beatrix kwam de Frauen kirche binnen via het portaal waar aan ze in 1999 een boogsteen bij droeg. Die schenking geeft haar nog steeds veel vreugde. „Ze leeft echt mee met Dresden, haar be langstelling is oprecht", zei burge meester Dirk Flilbert, die het gezel schap samen met de Saksische mi- nister-president Stanislaw Tillich rondleidde. Zonder regen en mét dranghekken of duidelijke persvakken was de stadswandeling ongetwijfeld een succes geworden, maar nu was het spitsroeden lopen, ook voor de ko ninklijke beveiligers. De rust keer de pas terug toen de deuren dicht gingen voor de bezichtiging van het 'groene gewelf, de gerecon strueerde schatkamer van de Saksi sche koningen. Na de blik op de rijke historie was het tijd voor een blik op de toe komst, met een bezoek aan het in 1993 opgerichte zonnepanelenbe- drijf Solarwatt. Beatrix zou ook wel panelen willen voor haar kas bij Ffuis ten Bosch, zo verklapte ze, maar er zijn ook voor haar bu reaucratische hindernissen in de vorm van vergunningen. Nederland kan op het gebied van duurzaamheid een voorbeeld ne men aan Duitsland aldus de konin gin eerder deze week tijdens een seminar over 'schone energie'. Wil lem-Alexander pleitte daar voor meer gebruik van zonne-energie. De Palucca-dansschool vormde het sluitstuk van het bezoek. „Voor mij een hoogtepunt", vertel de Beatrix aan de opgewonden dansers en studenten. Het staatsbezoek wordt vandaag af gesloten met bezoeken aan Essen en Herzogenrath, op de grens met Kerkrade. WASHINGTON - Hoge voedselprij zen en stijgende brandstofkosten vormen een giftig mengsel dat mil joenen mensen wereldwijd tot ar moede veroordeelt. Dat zei giste ren de president van de Wereld bank, Robert Zoellick. „We zitten in de gevarenzone", zei Zoellick. „Voedselprijzen zijn al sterk gestegen en voorraden daal den. Meng die hoge prijzen met de stijgende brandstofkosten en je krijgt een pijnlijk giftig mengsel." Voedsel kost volgens de Wereld bank gemiddeld 36 procent meer dan een jaar geleden. Die sterke stijging heeft afgelopen jaar wereld wijd circa 44 miljoen mensen tot armoede veroordeeld en dat aantal dreigt verder te stijgen, stelde Zoel lick. „Als de prijzen 10 procent ver der stijgen komen er nog eens 10 miljoen mensen bij die moeten rondkomen van minder dan 1,25 dollar per dag." Vooral maïs (plus 74 procent) en graan (plus 69 procent) zijn aan zienlijk duurder dan in april 2010. De prijzen van soja en suiker lig gen 20 tot 30 procent hoger dan vo rig jaar. De prijs van rijst is min of meer gestabiliseerd. Door de welvaart wordt in landen als China en India steeds meer vlees gegeten, waardoor meer ge wassen nodig zijn om het vee te voeden. Daarnaast leidde slecht weer in Oekraïne, Rusland en Noord-Amerika vorig jaar tot een daling van de graanreserves. De oplossing voor de dreigende voedselcrisis moet volgens Zoellick komen van investeringen in de agrarische sector, zodat de produc tiviteit omhooggaat. Wilt u ook uio meubilair uemieuwen, maar is het bestaande nog zo goed? Dan is dit het moment! Wij ruilen uur oude bank, stoel of slaapkamer in bij aankoop aan uw nieuwe droommeubel zuwweê K' Vraag onze adviseurs om de voorwaarden door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Over twee weken is het een jaar geleden dat de regering van premier Yves Leterme viel. Maar Leterme en zijn ploeg zitten er nog steeds. Een nieuwe regering is er nog lang niet. Intussen draait het land door, wordt het afval op gehaald, de belastingen geïnd. En bombarderen Belgische Fi6's het leger van Kaddafi. Dat het land niet in chaos ver zandt, komt omdat taken als huis vesting, verkeer, handel, onderwijs en gezondheidszorg berusten bij de Vlaamse, Waalse en Brusselse deelregeringen. En die regeren ge woon door. Maar de nationale poli tieke impasse begint te knellen, waardoor wat onder 'lopende za ken' valt steeds meer wordt opge rekt. Zoals deelname aan de strijd in Libië. Zolang een parlementaire meerderheid ermee instemt, kan ook een demissionaire regering veel doen. De komende weken wordt die flexibiliteit echter door 'Europa' op de proef gesteld. Voor eind april moet de regering- Leterme - net als de andere lidsta ten - voor het eerst haar financieel- economische plannen voor de ko mende jaren bij de Europese Com missie op tafel leggen. Dat moet ontsporingen zoals in Griekenland voorkomen. Maar kan een demissionaire ploeg zulke vergaande plannen wel ma ken? Leterme wil in 2012 het begro tingstekort naar 2,8 procent terug brengen en de staatsschuld verla gen. Daarvoor zijn bezuinigingen nodig van 15 miljard euro. Vooral de Vlaams-nationalistische'N-VA, winnaar van de verkiezingen van 2010 maar geen deel van de rege- ring-Leterme, vindt dat dit niet zo maar kan. Zij wil betrokken wor den bij het plan. Leterme be zweert dat hij de EU geen concrete begrotingscijfers zal voorleggen maar slechts doelstellingen. Uitblijven van zo'n meerjarenplan zal het toch al wankele vertrou wen van de financiële markten in België alleen maar verder onder mijnen. Er gaan dan ook steeds meer stemmen op om de ploeg-Le- terme maar weer op te waarderen tot een normale regering. Dat zou de staatshervorming niet dichter bij brengen en is alleen al daarom onverteerbaar voor de N-VA. De grote vraag voor de komende we ken is of de andere partijen het aandurven om het zónder Vlaan- derens grootste partij te proberen. TUNIS - Tegen de Tunesische oud-president Zine El Abidine Ben Ali zijn achttien aanklachten ingediend. De autoriteiten willen hem onder meer vervolgen voor moord, samenzwering tegen de staat en het smokkelen en gebrui ken van drugs. Dat zei minister van Justitie Lazhar Karoui Chebbi op de staatstelevisie. Ben Ali bevindt zich momenteel in Saudie-Arabië, waar hij naar toe vluchtte nadat er wekenlang gepro testeerd was tegen zijn regime. Daarbij zijn volgens de Verenigde Naties zeker 219 mensen om het le ven gekomen. Zodra de oud-president wordt uit geleverd aan Tunesië, kunnen de zaken volgens justitie beginnen. Ook familieleden en een aantal oud-ministers worden vervolgd. De regering van Tunesië heeft aan Interpol gevraagd alle tegoeden van Ben Ali te bevriezen. Een aan tal landen heeft dat al gedaan. De Tunesische autoriteiten heb ben gisteren een prominente bond genoot van Ben Ali opgepakt, zo meldt het Tunesische persbureau TAP. Het is onduidelijk waarvoor de man, Abderrahim Zouari, wordt aangeklaagd. Zouari gaf leiding aan diverse mi nisteries en was een aantal jaar de leider van de Constitutioneel De mocratische Vergadering (RCD), -de Tunesische regeringspartij. DAMASCUS - De Syrische president Bashar Assad heeft gisteren op dracht gegeven honderden gevan genen vrij te laten. Dat heeft de Sy rische staatstelevisie gemeld. De gevangenen zijn mensen die betrokken waren bij demonstra ties die het land al een maand in hun greep hebben. Degenen die betrokken waren bij 'criminele ac tiviteiten' blijven vastzitten. De vrijlating van de gevangenen is opnieuw een concessie van Assad in een poging de antiregeringsde- monstranten tegemoet te komen. TWee weken geleden besloot As sad ook al het kabinet te ontbin den om de gemoederen in het land tot bedaren te brengen. Giste ren benoemde hij een nieuw kabi net. Premier van het nieuwe kabi net wordt Adel Safar. Een maand geleden braken in Sy rië protesten uit. Tienduizenden Syriërs eisen politieke hervormin gen. Inmiddels zijn meer dan twee honderd mensen bij de betogin gen om het leven gekomen. Woensdag blokkeerden duizen den vrouwen en kinderen een be langrijke kustweg uit protest tegen de arrestatie van honderden men sen uit nabijgelegen dorpen. Dat meldden ooggetuigen. De arrestan ten werden gedwongen prorege- ringsliederen te zingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9