Hand in hand kameraden Natuur in 261 zeeland Zeeland dient plan in voor groene economie Technische bedrijven schreeuwen om vrouwen Het Zeeuwse Landschap gaat mee met veranderingen in samenleving Nader onderzoek moet uitwijzen wat de invloed van Borssele II op de natuur is. Nadere gesprekken kunnen de lucht tussen de initiatiefnemers Delta en ERH klaren. brieven vrijdag 15 april 2011 DEN HAAG - Zeeland, West-Bra bant en Oost-Vlaanderen dienen vandaag in Den Haag een plan in over hoe ze de (regionale) econo mie duurzaam willen hervormen. Het kabinet steekt de komende ja ren 1,5 miljard in de ontwikkeling van negen sectoren waar Neder land door zijn ligging en geschiede; nis sterk in is: water, agrofood, tuinbouw, hightech, life sciences, chemie, energie, logistiek en crea tieve industrie. Zeeland, Brabant en Vlaanderen zetten in op de bio- based economy; een economie ge- MIDDELBURG - „We zijn de oprich ter van Het Zeeuwse Landschap (HZL) schatplichtig dat we goed voor ons landschap zorgen", zei hoogleraar Schaminée tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de HZL. Zijn betoog steunde op twee Griek se gedachten: ken u zelf én alles is in beweging. Na 75 jaar mag je den ken dat je weet waar je staat in de samenleving, maar door de twee de spreuk kan die gedachte aan Vmbo-leerlingen krijgen een rondleiding bij Eastman. door Karen Hagen MIDDELBURG - Het was gisteren Girlsday. De dag waarop techni sche bedrijven in heel Nederland, speciaal aan meiden een rondlei ding geven om ze enthousiast te maken voor een baan in de tech niek. jongens waren dus niet wel kom, bij het bedrijf Eastman Che micals in Middelburg. „Zij moeten nu gewoon hun schoollessen vol gen", lachen de vmbo-meiden van het Pontes Goese Lyceum. „Wij willen vooral laten zien dat het heel leuk is om in 'de tech niek' te werken. We hopen dat de meiden een goed beeld krijgen van wat het is", vertelt Mechteld Geluk van Eastman aan het begin van de 'tour'. Bij Eastman werken in totaal 240 werknemers, slechts 25 daarvan is vrouw. „Zij werken vooral in het laboratorium en op de administratie", zegt Anita Era Het aspergeseizoen is begonnen! Video op: www.pzc.nl/video NIEUWE KERNCENTRALE baseerd op groene grondstoffen en bioraffinage. Plannen die regio's in dienen, worden door zogenoemde topteams, met vertegenwoordigers uit bedrijfsleven, onderwijs en overheid, beoordeeld en voorzien van een advies aan het kabinet. Zeeland hoopt dat het wordt aan gewezen als 'topgebied'. Daarmee wordt de provincie aantrekkelijker voor bedrijfsvestigingen. Ook hoopt het op bijdragen van het Rijk. Het plan wordt aangeboden aan de topteams agrofood (van daag) en chemie (dinsdag). het wankelen worden gebracht. Want alles verandert. Enige tijd ge leden zou het ondenkbaar zijn ge weest dat de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMf) en HZL hun tegen stand tegen ontpoldering van de Hedwigepolder zouden staken. Re cent gebeurde dat toch. „Dat ge tuigt van klasse", vond ook gede puteerde Frans Hamelink. „Het is maar weinigen gegeven om over hun eigen schaduw heen te stap pen. Deze organisaties deden dat." foto Marcelle Davidse Tegelijkertijd twee kerncen trales in het Sloegebied bou wen kan niet. Toch zijn er twee kapers op de kust. Del ta en ERH lijken nu tot el kaar veroordeeld. Twee centrales tegelijker tijd bouwen in het Sloege bied is 'zeer problema tisch', stelde onderzoeks bureau Arcadis deze week vast. Twee bedrijven hebben plannen voor een nieuwe kerncentrale: Del ta en Energy Resources Holding (ERH, de voormalige aandeelhou ders van Essent). Delta heeft een niet onbelangrijke voorsprong. Want het heeft een optie op een stuk grond in de buurt van de Covra. ERH heeft nog geen loca tie. Delta zoekt naar partners. Eén is er al gevonden: het Franse EDF. Beiden sloten in november 2010 een overeenkomst om de bouw van een tweede kerncentrale bij Borssele voor te bereiden. Samen hebben ze ook de Sloecentrale ge bouwd. Of EDF aan de bouw mee betaalt is nog niet bekend. Andere partners worden niet uitgesloten. Normaal gesproken ligt een samen werking met ERH voor de hand. Want beide bedrijven hebben ie der de helft van de aandelen in EPZ: de exploitant van de kerncen trale Borssele. Toch is dat niet zo simpel. Sinds de overname van Essent door het Duitse RWE zijn Delta en ERH verwikkeld in een juridische strijd. De aandeelhouders van Essent mens. Verdeeld in groepjes krijgen de meiden een kijkje achter de schermen. Bij het maken van de groepjes komt meteen de vraag: „Mag zij bij mij, meneer?" Docent Ad-Jan Houtekamer: „Dat hoor je nou nooit bij jongens." De mede werkers laten de meiden het labo ratorium zien, ze mogen ruiken aan de kunsthars die Eastman pro duceert. „Deze grondstof wordt in tachtig verschillende producten ge bruikt, zoals pampers, tape, maandverband en parfum. Wat een ei voor het koken is, is hars voor de chemie." Dan gaat de tocht naar de controle kamer, waar maar liefst zestien computerschermen te zien zijn en tot slot de onderhoudswerkplaats. De meiden zijn onder de indruk. Maar of ze echt in een technisch beroep willen werken? Directeur Rien Jonker hoopt van wel: „Vrou wen maken het verschil." door Jeffrey Kutterink (zes provincies en 140 gemeenten) wilden ook het belang in de kern centrale verkopen. Maar daar stak Delta een stokje voor. De statuten van EPZ schrijven voor dat de aan delen in overheidshanden moeten zijn. RWE is een aan de beurs ge noteerde onderneming. Sindsdien zijn Delta en ERH ver wikkeld in een juridische strijd. De rechter heeft Delta inmiddels tot twee keer toe gelijk gegeven. De definitieve uitspraak volgt nog. ERH (lees: RWE) wil graag een kerncentrale in Nederland bou wen. Zeker nu de de Duitse rege ring na de kernramp in het Japan se Fukushima voorlopig zeven kerncentrales heeft gesloten. Eén is van RWE, al is het bedrijf naar de rechter gestapt. Delta en ERH spreken informeel met elkaar. Een akkoord tussen ERH en Delta ligt voor de hand. Delta houdt een meerderheidsbe lang in de huidige kerncentrale (borging publiek belang) en RWE neemt deel in de exploitatie van de geplande tweede kerncentrale. Het zijn een paar vliegen in één klap: de juridische strijdbijl kan worden begraven, Delta heeft een belangrijke partner, RWE krijgt zijn kerncentrale en de Essent-aan- deelhouders zien toch nog geld. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Pensioendeuk Wat zijn ze toch goed de mensen aan de top in onze samenleving. Tot wel meer dan 100 keer beter dan een gewoon mens, getuige de door hen verlangde 'beloningen'. Helaas blijken zij vaak slechts her mafrodieten die zelfoverschattend totaal gericht zijn op zelfverrijking. Meer dan 40 bijbaantjes denken ze soms met gemak aan te kunnen. Veel te vaak blijkt dat juist die ge wone hardwerkende werknemer van zijn zuurverdiende centen het gelag moet betalen. Nu zijn het weer de pensioenfondsen waar het beheer als goed huisvader niet Groene energie door Ben Jansen M eer onderzoek is nodig om inzicht te krijgen in de ge volgen die de koel waterlozing door energie- en andere bedrijven in het Sloegebied heeft voor de na tuur. Adviesbureau Arcadis, dat in opdracht van het ministerie van Economische Zaken, Landbouw Innovatie de inpasbaarheid van een of meer nieuwe kerncentrales in de buurt van Borssele heeft on derzocht, veronderstelt dat die ge volgen er zullen zijn, maar kan de omvang ervan niet inschatten. Om te voorkomen dat een nieuwe kerncentrale het al opgewarmde geloosde koelwater van de bestaan de kerncentrale en de kolencentra le van EPZ binnenhaalt, wordt er van uitgegaan dat de inlaat van koelwater in de Quarleshaven wordt gemaakt. Daarvoor is - er van uitgegaan dat een nieuwe kern centrale van 2500 megawatt wordt gebouwd - 223 kubieke meter per seconde nodig. Met zoveel water worden volgens Arcadis per jaar mogelijk tientallen miljoenen vis sen meegezogen. Die verdwijnen in het koelwatersysteem of wor den door filters gekwetst. Het adviesbureau komt met die schatting van tientallen miljoenen vissen op basis van een vergelij king met de ongeveer even grote koelwaterinlaat van de kerncentra le in het Noord-Franse Gravelines. Onderzoek daar heeft geleid tot de schatting dat er jaarlijks 216 mil joen vissen worden ingezogen. De bestaande kennis van van de soorten en de hoe veelheden vis in de haven is ontoereikend om te kunnen vaststellen of dat gevolgen heeft voor de beschikbaarheid van voed sel voor vogels en zeehonden in naar behoren blijkt te zijn uitge voerd. Zelf zal de topper daar niet van wakker liggen; slaapoverschot kan daarvan slechts de oorzaak zijn. Mee-eters zijn hinderlijk, maar van parasieten kun je dood ziek worden. J.J. de Rijcke Voorstraat 53, Colijnsplaat Uit de krant vernamen we dat drie Sluise bedrijven plannen hebben voor 'groene energie'; in dit geval het plaatsen van windmolens en dat burgemeester en wethouders van Sluis officieel nog geen stand punt over locaties en hoeveelheid windmolens hebben ingenomen. Burgemeester en wethouders hoe ven formeel ook geen standpunt in te nemen; zij zijn slechts verant woordelijk voor de uitvoering en de invulling. De gemeenteraad, het hoogste orgaan, draagt verantwoor delijkheid voor de kaderstelling, de controle en de volksvertegenwoor diging, Met andere woorden, de raad is de baas. Een ruime meerder heid van de raad heeft in het verle den door een motie en een amen dement aangegeven de ontwikke ling van grote windmolens een halt toe te roepen omdat er geen draagvlak is bij de bevolking. Zal de 'nieuwe' gemeenteraad deze raadsbesluiten respecteren. Francois Babijn Bakkersstraat 59, Oostburg Kampeerauto's Omdat de gemeente Veere een pro bleem heeft met wildkamperen, gaat de gemeente het nu gedeelte lijk toestaan. Dan alleen voor cam pers! Maar woonwagenbewoners en zigeuners hebben soms ook heel goede campers. Enige tijd gele den verklaarde de gemeente Veere in deze krant, ten strijde te trekken tegen de verrommeling van de om geving. In Amerika doen camper- terreinen het meest denken aan woonwagen kampen. Eenvoudiger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64