'Duik in de berm, duik in de berm!' 'Zijlstra goochelt er op los' Nederlands spreken eis bij bijstand Atsma: 'proef Oesterdam is toonaangevend' Doodgeschoten agent sportieve gezinsman en toegewijd aan werk Voetbalster Renske (29) was lieve en introverte meid 1916-2011 J vrijdag 15 april 2011 1920- 1930- 1945- 1950- 1960- 1970- 1980- 1990- 2000- 1929 1939 1949 1959 1969 1979 1989 1999 2011 infographic: ANP/bron: politiegeweld in Nederland (j.tlmmer, 2005) door Bas van Sluis en Mick van Wely BAFLO - De bewoonster van één van de laatste woningen aan de Sasmaweg zag woensdagavond hoe hoofdagent Dick Haveman (48) voor haar huis ineenzakte. Ge raakt door meerdere kogels. Het was rond half negen toen de man die op de vlucht was voor de politie door de straat rende. Voor de deur van de bewoonster, die anoniem wenst te blijven, vond de laatste worsteling plaats tussen de verkeersagent en de verdachte. „Plotseling hoorde ik drie harde schoten. Toen ik keek, zag ik dat de man in de berm neerviel. Met een daarna hoorde ik hoe een buurman riep of het wat mis schien stiller kon." Die was naar buiten gelopen, zich niet realise rend dat er werd geschoten. „Ik liep naar de deur en ineens klonk er weer een knal. Mijn buur man bleek in zijn been te zijn ge schoten. Ik wilde hem helpen, stond al buiten, maar realiseerde me dat dit gevaarlijk was en bleef binnen. Daar voel ik me nu zo on prettig bij. Ik wilde hem zo graag helpen." De 72-jarige buurman is later naar het ziekenhuis gebracht. De vrouw legde gisteren samen met straatgenoten bloemen neer op de plaats waar de agent door het hoofd werd geschoten. Op een kaartje bij de bloemen prijkt één woord: 'Waarom?' De man die eerst Renske Hekman in de Heerestraat doodde, schoot de agent dood en verwondde de 72-jarige man en een 22-jarige agente. Volgens de politie is ze tij dens een worsteling met de schut ter met een voorwerp hard op haar hoofd geslagen. De jongens van het Al-team van Rood Zwart Baflo stonden al een uur met z'n tienen op het veld te trainen toen ze plotseling tegen half negen een knal hoorden. Net een rotje. En dan nog eens. En nog eens. Negen van de tien jon gens trokken zich er in eerste in stantie niet zo veel van aan. Maar Reinout Benninga vertrouwde het niet en rende naar zijn huis, waar zijn moeder was. In de richting van het station, waar de schoten wisseling plaatsvond. „Ik heb mijn moeder gebeld. Direct in de badka mer schuilen, schreeuwde ik naar haar. Ze schieten." Toen klonk een hels kabaal. Twin tig, misschien wel dertig schoten waren er te horen. Binnen een hal ve minuut, vertelde Micha Meine- ma. De andere voetbaljongens kwamen ook aangerend. Om te kij ken wat er gebeurde. Hun kameraad Reinout - die al een flinke voorsprong had op de rest - zag dat het goed mis was en bracht zich in veiligheid in de berm tussen het voetbalveld en de weg waar het geweld zich afspeel de. „De andere jongens kwamen ook aanrennen. Ik zag dat ze in de vuurlinie dreigden te komen. Duik in de berm, duik in de berm!, schreeuwde ik naar mijn maten. Ze renden nog harder weg dan ze aan kwamen rennen. Uiteindelijk hebben ze achter een tractor zit ten schuilen. Onwerkelijk. Dit ver wacht je niet in Baflo", zegt de aan geslagen Reinout. Op de oprit van Klaas Bakker (77) waren gistermiddag nog vaag twee rode vlekken zichtbaar. Op de stoep werd de man, die even daar voor een vrouw en een agent doodde, neergeschoten. „)e beseft op zo'n moment niet wat je mee maakt en ik stond alleen maar te trillen. Later hoorde ik pas wat er voor mijn deur allemaal gebeurd was. De nazorg van de politie is me wat tegengevallen, ik heb na die tijd niemand meer gezien." godlinze - Hoofdagent Dick Haveman (1963) stond bekend als een sympathieke en sportieve man. Door collega's wordt hij omschreven als een goede en be trokken agent. Een jeugdvriend, die anoniem wenst te blijven, karakteriseert Haveman als een gelukkige gezinsman. „Hij kon goed opschieten met kinderen, was een lieve en leuke vader." De hoofdagent woonde met zijn vrouw en drie kin deren in Godlinze. Volgens korpschef Oscar Dros was Haveman een type van 'de handen uit de mou wen'. „Erg toegewijd, vriendelijk en enorm hartelijk. Iedereen in het korps kent hem. En dat zegt genoeg." baflo - Een lieve meid die niet veel op de voor grond trad. Dat zeggen vrienden en collega's over de 29-jarige Renske Hekman, die woensdagavond om het leven kwam in Baflo. „Ze was altijd heel erg bescheiden. Een vrouw zo lief, die geen vlieg kwaad deed", vertelt Irene Bos van voetbalelftal 1 van W De Pelikanen uit Appingedam. Hekman was sinds anderhalf jaar verbonden aan het laboratorium van de zeehondencrèche in Pieterburen. Zo'n zeven jaar voetbalde Hekman, die opgroeide in 't Zandt, als ver dediger voor het dameselftal van De Pelikanen. Tot ze vorig jaar na een blessure stopte. den haag - Een hoge hoed had staatssecretaris Halbe Zijlstra (On derwijs) niet bij zich. Een wit ko nijn en toverstok evenmin. Toch betichtte D66-Tweede Kamerlid Boris van der Ham hem er giste ren in het parlement van een goo chelaar te zijn die bij wijze van af leidingsmanoeuvre een vredesduif- je losliet en zo ongezien een grote olifant het toneel op wist te lood sen. Van der Ham doelde op het uitstel len van de drieduizend euro boete voor studenten die meer dan een jaar langer over hun bachelor- of masteropleiding doen. Zijlstra maakte woensdag bekend dat de maatregel niet al na de zo mer ingaat, maar een jaar later. Dat gebeurde op aandringen van de SGP die anders geen steun be loofde voor de plannen. En daar was Van der Ham aanvankelijk best blij mee, zo deelde hij mee tij dens het debat over de 'Halbe-hef- fing'. Maar na een nachtje slapen doemden weer de contouren op van die logge olifant, stelde de poli ticus: de boete die ondanks de uit stel gewoon wel wordt ingevoerd. „Een politieke truc", noemde hij de tactiek van staatssecretaris Zijls tra. PvdA, SP, GroenLinks en D66 ga ven gisteren aan het nog altijd niet eens te zijn met de plannen. Ze de den met de Christenunie een be roep op Zijlstra in ieder geval een wettelijke uitzondering te maken voor studenten die buiten hun schuld om langer over hun oplei ding doen: moeders, topsporters, studenten die tijdens hun studie een bestuursjaar doen. Ook voor deeltijdstudenten moeten aange paste regels komen, vonden ze. Zijlstra gebruikte het debat giste ren verder om uit te leggen hoe het kon dat hij, ondanks eerdere ontkenningen, toch opeens geld had gevonden om uitstel van de langstudeerdersmaatregel mogelijk te maken. De afgelopen tijd was ge bleken dat in de onderwijsbegro ting meevallers waren opgedoken. „Maar het potje is nu leeg", aldus Zijlstra. Vermoorde agenten in Nederland 1916- 1919 den haag - Het spreken van de Ne derlandse taal wordt voorwaarde voor het krijgen van een bijstands uitkering. Wie geen Nederlands spreekt, moet een cursus volgen en goed afronden. Als niet aan de ze eis wordt voldaan, wordt de uit kering verlaagd of stopgezet. Dat staat in een plan dat minister Henk Kamp (Sociale Zaken)giste- ren presenteerde om de regels aan te scherpen voor arbeidsmigran ten uit lidstaten van de Europese Unie. De taaleis gaat echter gelden voor „een ieder". Dat betekent niet alleen voor de Polen die naar ons land komen, maar bijvoor beeld ook voor Turken en Marok kanen die hier al zijn. De taaleis is een oude wens van de WD. De partij kondigde vorig jaar hiervoor een initiatiefwets voorstel aan. Kamp heeft overleg gevoerd met gemeenten die veel met arbeidsmigranten te maken hebben, om problemen met bui tenlandse werkzoekenden tegen te gaan. Hij presenteerde de plannen dan ook met de gemeenten Den Haag, Rotterdam en Westland. Volgens Kamp zijn arbeidsmigran ten welkom als ze legaal werken. Maar het toenemend aantal mi granten uit onder meer Polen, Roe menië en Bulgarije brengt volgens hem ook problemen met zich mee, zoals illegale arbeid, uitbui ting, overbewoning en een groter beroep op sociale voorzieningen. Kamp verklaarde eerder dat ar beidsmigranten sneller moeten worden ingeschreven in de Ge meentelijke Basis Administratie, zodat beter kan worden gecontro leerd op de huisvesting die hun baas moet regelen. Hij zei ook dat werkloze Polen die bijstand aan vragen of overlast veroorzaken te rug moeten naar hun land van her komst. Eurocommissaris Viviane Reding (Justitie) waarschuwde toen dat Nederland de EU-richt- lijn over het vrije verkeer van per sonen moet respecteren. Kamp meldt dat het kabinet inventari seert welke actie in Europees ver band nodig zijn om te voorkomen dat de EU-richtlijn de kabinets plannen blokkeert. Circa tweeduizend Oost-Europea nen hebben nu hier een uitkering. Daarvan zitten ongeveer vijfhon derd in de bijstand. door Jeffrey Kutterink den haag - De proef met de aan leg van een nieuw zandlichaam voor de Oesterdam laat zien hoe toonaangevend Nederland is op het gebied van waterveiligheid. Dat zegt staatssecretaris Joop Ats ma (Infrastructuur en Milieu). „Voor mij staat de veiligheid altijd voorop. Maar als die kan worden gecombineerd met verbetering van natuur en recreatie, dan is dat meegenomen. Dit is een voor beeld van een project waarbij naast het verhogen of versterken van dijken ookwordt gezocht naar een manier om op een natuurlijke wijze de waterveiligheid te vergro ten. Dit experiment is vergelijk baar met de zandmotor voor de kust van Zuid-Holland." Atsma vindt het een spannend ex periment. „Als het slaagt, dan zijn we voor een lange periode gevrij waard van investeringen in de Oes terdam. Er zijn meer gebieden waar zandhonger voorkomt. Jaar lijkse zandsuppletie kost daar heel veel geld. Door slim te combine ren, kunnen de noodzakelijke werkzaamheden goedkoper uitval len. Wat we bij deze proef leren, gaan we elders toepassen. Het is om die redenen dat ik er 2,4 mil joen euro voor heb uitgetrokken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5