sport 131 - Van der Geest judoot Veel Deter voor een verscheurd land alt over carrière vrijdag 15 april 2011 door Arnold Aarts >ur. Rechts Eddie Bogaert, de voorzitter van het organisatiecomité. amateurs die aardige bedragen ver dienden en dus hard konden trai nen. Vergelijk het met topamateur- voetballers van nu. Daar moesten wij tegen opboksen. Tegenwoordig foto Willem Mieras mogen koesren voor jonge renners niet langetr dan 170 kilometer zijn. De Ronde van Drente was destijds 210 kilometer. Juist van die veertig extra kilometers werd je beter." nele wielerformaties redde hij het niet, mede door de moordende concurrentie en pech. Zo brak hij in dienst van Quick Step een aan tal ribben bij een valpartij. De stap terug naar zijn huidige ploeg Trap met Lust Dommel- streek heeft hem zichtbaar goed ge daan. De Zeeuws-Vlaming won dit jaar al een koers in België en pakte een ereplaats bij de Omloop van de Houtse Linies, met zijn selectie voor de ZLM Tour als bekroning. Van Goethem werd geselecteerd door Frank Pennings en Aart Vier houten, bondscoaches van de be loftes. Hij is zich bewust van de status van de wedstrijd. „Wie weet wat er mogelijk is als je hier presteert. Toch ben ik niet ner veus, ik weet waar mijn kansen lig gen. Ik hoop op een wedstrijd met veel wind. Eén van mijn specialitei ten is waaierrijden. Als er geen wind staat en de wedstrijd te 'mak kelijk' is, heb ik de neiging om jrnijn concentratie te verliezen." Van Goethem rijdt morgen met rugnummer 22, op papier de num mer twee van het Nederlandse team. Een prognose voor een eind klassering durft hij niet te geven. „Mijn doel is sowieso om uit te rij den." Een wedstrijd uitrijden deed hij al op zijn achtste. Op een van de buurman geleend racefietsje won de kleine Van Goethem de Ronde van Sluiskil in zijn categorie. Hier door kon hij meteen meedoen met het Nederlands kampioen schap. Bij de junioren werd hij een keer vijfde op het NK, ook werd hij weieens derde op het onder deel tijdrijden. Hoewel hij niet weet hoe zijn wielertoekomst er uit ziet, hoopt Van Goethem wel ooit een grote wedstrijd te win nen. „Ik heb voor mezelf nog niet echt hoogtepunten meegemaakt. Laten we hopen dat dit niet de laatste grote koers is die ik rijd." HAARLEM - Zijn nieuwe land heeft na dik tien maanden onderhande len nog altijd geen regering weten te formeren. Maar België heeft in 'judobelg' Elco van der Geest wel een favoriet voor de Europese kampioenschappen. De 31-jarige Haarlemmer verdedigt volgende week zaterdag in Istanbul zijn titel. In augustus 2009 heeft de Interna tionale Judo Federatie Van der Geest toestemming gegeven om voor België te judoën. Een uur voor de loting van het WK in Rot terdam ging het licht op groen. Daarmee vergrootte Van der Geest zijn kansen op deelname aan Euro pese kKampioenschappen, wereld kampioenschappen en de Olympische Spelen. In eigen land ondervond hij bij de kwalificaties heftige concurrentie van clubge noot Henk Grol. Vervolgens duur de het nog een jaar voordat Van der Geest zijn paspoort kon opha len in het gemeentehuis van Retie, het plaatsje veertig kilometer on der Tilburg waar de zwaargewicht staat ingeschreven. Bij jeugdvriend Marco Schipper en zijn Belgische vriendin heeft hij een kamer. Een tje die voldoet aan de inburgerings- eisen van de Belgische overheid. Be ambten hebben poolshoogte geno men in de woonruimte van Van der Geest. Ja, het was goed. Er stond een bed, er stonden persoon lijke spullen van de Belg in spé. Voi- la. Van der Geest is niet heel vaak in Retie te vinden. De pupil van Louis Wijdenbosch zou graag de centrale trainingen van de Bel gische ploeg volgen, maar wordt daar niet veel beter van. De zuider buren hebben weliswaar enkele sterke judoka's, maar die zijn een stuk lichter dan Van der Geest. Dus ongeschikt als sparringpartner voor hun troef in de gewichtscategorie tot honderd kilo. Bij Kenamju, de club die zijn vader in 1972 oprichtte, vindt hij meer van zijn gading. Zeker twaalf trai ningsmaten met wie hij uit de voe ten kan. De Belgische bondscoach Neil Adams en topsportcoördina tor Els Dom staan achter zijn keu ze. Hun andere topper, Dirk van Ti chelt, reist geregeld af naar Rotter dam om met de pupillen van Chris de Korte te trainen. En de Walen rijden vaak naar Parijs en Orléans voor gedegen tegenstand. Voor het ontwikkelen van een groepsgevoel hoeft Van der Geest evenmin veel de grens over. Toen hij net Belg was, deed hij zijn uiter ste best om een plek in de ploeg te veroveren. Maar er was geen ploeg, ieder ging zijn eigen gang. En de Vlamingen en Walen hadden so wieso nauwelijks contact met el kaar. Kenmerkend voor het gebrek aan synergie is dat België bij elk in ternationaal toernooi twee fysiothe rapeuten meeneemt, een Vlaming en een Waal. Het was wennen voor Van der Geest. Nederlandse judoka's doen aan teambuilding als ze in het bui tenland zijn, moedigen elkaar aan. Bij zijn club is de saamhorigheid nog veel groter. De kracht van Ke namju is het elkaar beter maken, el kaar uitdagen telkens een hoger ni veau te halen. Iedere nieuwkomer moet zich houden aan die onge schreven regel. Of zoals Elco's broer Dennis het ooit uitdrukte: „De één zorgt voor de hele funde ring en een ander voor twee bakst eentjes van het huis dat we neerzet ten, maar iedereen moet zijn bijdra ge leveren." Bij Kenamju loopt Elco van der Geest dagelijks zijn grootste concur rent Henk Grol tegen het lijf de man die hij versloeg tijdens de fina le van het laatste EK. De twee groe ten elkaar, maar zo close als hun band vroeger was - toen ze kamer genoten waren in het buitenland - wordt het niet meer. De EK-eindstrijd vorig jaar in Wenen was zwaar beladen. Op ju rybeslissing won Van der Geest van Grol, die kampte met een rugblessure. „Als Henk en ik tegenover staan, gaat de hele zaal 'Het goede gevoel na een gewonnen EK houd je ongeveer een week vast' er even goed voor zitten. Ik snap dat het zo leeft bij de mensen en we kunnen er een onwijs ding van maken, maar juck it. Als ik in de fi nale sta, maakt het me niets uit of ik van Henk win of van een Mon- goliër." Elco's vader Cor zat tijdens de fina le in een onmogelijke spagaat. Als technisch directeur van de Neder landse judobond moest hij hopen op winst voor Grol, maar het hart koos voor eigen vlees en bloed. „Ik vind dat Cor er heel goed mee om gaat, maar het is voor hem moei lijk. Want hij ziet mij tijdens trai ningen sterven op de mat en hij is degene die me in de duinen over eind trekt als ik met de tong op m'n knieën sta uit te hijgen. Zijn werk als technisch directeur doet hij prima." Van der Geest komt niet alleen con current Grol dagelijks tegen, maar ook diens trainer Maarten Arens, tevens bondscoach. Arens besloot vlak voor het WK 2009 niet Van der Geest op te roepen als mogelij ke vervanger voor de geblesseerde Henk Grol, maar outsider Danny Meeuwsen. Vanaf het moment dat Van der Geest de procedure startte om Belg te worden, zette Arens radicaal een streep door zijn naam. „Ik had van hem niets anders verwacht. Als persoonlijk trainer van Grol doet Maarten het heel goed. Hij heeft absoluut verstand van topsport, maar communicatief vind ik hem niet sterk. Dat is vol gens mij belangrijk voor een bonds coach. Er zijn best veel voorbeel den hoe hij het anders had moeten doen." Heeft Van der Geest een kans zijn Europese titel in Istanbul te prolon geren? „Het goede gevoel na een ge wonnen EK houd je ongeveer een week vast. Maar eenmaal weer op de mat, ben je dat topgevoel heel snel vergeten. Ik heb sinds het EK alweer wat potjes verloren. Het WK in Tokio en een aantal toer nooien erna gingen niet zo goed. Het is te hopen dat ik op het EK net zo supergoed in m'n vel zit als de vorige keer, dat ik volop kan vlammen." Eén voordeel heeft Van der Geest ten opzichte van het vorige EK; hij ziet beter. Toen hij bij het uitzoe ken van een zonnebril bij een opti cien - die later zijn sponsor werd - voor de grap een oogtest deed, viel hij bijkans van z'n stoel. Hij bleek een cilinderafwijking te hebben, waardoor hij veraf veel minder ziet. Vooral op wedstrijddagen in grote hallen raakten zijn ogen snel vermoeid. Lenzen hebben het pro bleem opgelost. „Tijdens een toer nooi moet alles goed zijn, niet al leen het lijf Alles helder registreren is ook heel belangrijk. Ik ben er su perblij mee." Judobelg Elco van der Geest verdedigt volgende week zijn titel op het EK in Istanbul. foto Paul Vreeker/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55