241 zeeland Die oude klinkhamer heb ik helemaal Wesley Sekewael Een soort museum Leerlingen zetten gebouw op z'n kop Het scheepsbouwmuseum in de oude verbandkamer op het Vlissingse Scheldeterrein begint al ergens op te lijken. De exposities komen in zicht. Boom voor eeuwelingen vrijdag 15 april 2011 S SCHELDEKWARTiER 'Ik kan ook wel ergens gaan afwassen, om geld te verdienen, maar ik doe liever iets voor mijn plezier. Dit gebouwtje, de historie van Vlissingen, een steentje bijdragen aan de stad die nooit af is - dat vind ik leuk.' Wesley Sekewael (17) temidden van het erfgoed van de Koninklijke Schelde Groep. foto's Ruben Oreel IIHII 1 nmiimi iiiinmiiiiiiinniiiiimiiimi in'warnirrn^ m HU MI mimii mih inn arwruemii» door joeri Wisse ZIERIKZEE - Of er in de binnentuin van appartementengebouw Steen- zwaenshof in Nieuwerkerk ooit een overdekt en verwarmd zwem bad verrijst, is maar zeer de vraag. Maar misschien kan woningbouw vereniging Zeeuwland, eigenaar van het complex, wél wat met de andere adviezen van acht Techna- siumleerlingen. De havo- en vwo-leerlingen van Pontes Pieter Zeeman hebben zich de afgelopen negen weken op het woongebouw gestort. Opdracht: onderzoek hoé het Steenzwaens- hof ook in de toekomst aantrekke lijk blijft. Gisteren presenteerden de scholieren hun bevindingen aan de bewoners, hun ouders én directie van Zeeuwland. De leerlin gen toonden zich op vele vlakken eensgezind. De gangen in de appar tementen moeten breder en de tuin mag ook wel wat spannender. Emma Gravendeel, die samen met Thijs Hillebrand een team vormt: „Die heuvels in de tuin zijn meer een obstakel dan dat ze mooi en nuttig zijn." In hun voorstel, wor den ze vervangen door vijvers. „Waarom water? Uit de enquête bleek dat dat voor twaalf van de twintig bewoners onmisbaar is." Ieder team had zo z'n eigen presen tatiewijze gekozen, variërend van kleurrijk 'moodboard' tot compu teranimatie. Martijn Sluijter en Luc d'Olivo lieten door middel van maquettes hun ontwerp voor een nieuwe woningindeling zien. Luc: „Dat vinden we de duidelijk ste manier." Het team van Martijn Ravia en Sjors Heijboer presenteerden een aangepaste centrale gang. Martijn: „Die hebben we op enkele plek ken breder gemaakt, zodat men sen elkaar kunnen passeren." Sommige leerlingen hebben met een maar wat praktische voorstel len, ingegeven na gesprekken met de bewoners in de presentaties ver werkt. Robbert Visser: „We vin den dat de -bewoners voorrang moeten krijgen bij het gebruik van de gemeenschappelijke zaal." Teamgenoot Marjolein van der Ma le heeft voor Zeeuwland ook nog uitgerekend wat het kost om zon nepanelen te installeren. „Die zijn binnen zes jaar terugverdiend." BURGH-HAAMSTEDE - Twee inwoners van Burgh-Haamstede zijn gisteren door de gemeente geëerd met hun eigen boom. De 100-jarige mevrouw P. C. Hogenstein-Schoonaard kreeg een els aan Boeijesbosch. Voor de oudste inwoner van Schouwen-Duiveland, de 106-jarige J. C. Vasseur-van Dale (foto) werd aan de Zandweg een eik geplant. foto Ronald den Dekker door Wendy van den Hurk Hij verhaalt over ge luid en beeld van aangedreven stoom machines en honder den draaiende tand wielen in de machinefabriek alsof hij er zelfbij is geweest. Maar dat is niet zo. Want Wesley Sekewael, vrijwilliger bij de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissin gen, is pas zeventien. Belangstelling voor De Schelde heeft Wesley altijd gehad. Wat wil je ook, als je ene opa er lasser was en de andere plaatwerker. Die laat ste leerde hem veel technische foef jes en samen bouwden ze een mi niatuur stoommachine. „Ik vind stoom prachtig. De Schelde is ont staan in de tijd van de industriële revolutie, toen stoom ontzettend belangrijk was. In de oude machi nefabriek aan de Aagje Deken straat stond het achterin vol enor me stoommachines met grote transmissieassen. Hónderden wie len draaiden rond en dreven wal sen, boren en freesbanken aan. Dat indrukwekkende zicht is het begin van De Schelde." Zeventien, dus. Toen Wesley vorig jaar op zoek moest naar een adres om zijn 72 maatschappelijke stage uren door te brengen, dacht hij ei genlijk direct aan de verbandka mer, waarvan hij had gelezen dat er een scheepsbouwmuseum in zou worden gesticht. Wesley's hulp was meer dan welkom. De oude waskamer van het woonge deelte van de verbandmeester hielp hij op te knappen tot verga- derhok. Hij zette gipsplaten en sloot mee elektriciteit aan. De 72 uren gingen vrijwel onge merkt voorbij. Wesley had immers al lang besloten te blijven. Hij gaf rondleidingen over het Scheldeter rein, hoorde de verhalen die hij al tijd al wilde horen („als dokter Sta- verman tijdens een operatie twee handen nodig had, duwde hij zijn sigaar in de mond van de zuster en zei alleen maar: vasthouden") en kreeg een krat vol gebruikt Scheldegereedschap. Wesley werd beheerder van de col lectie, voor een groot deel afkom stig uit de oudheidkundige kamer van De Schelde. Gereedschappen die verworden tot museumstuk ken. De jonge Souburger kan zijn geluk niet op. „Ik was altijd al een verzamelaar van oude spullen. Alles was scheef „Alsof je op zee zat", schetst Doe- ke Roos jr, de drijvende kracht achter de Stich ting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen. Maar de oude verbandkamer van De Schelde is eindelijk geen bouwval meer; het grove werk op de benedenverdieping is gedaan. En dat allemaal dankzij vrijwilligers. Roos: „Die klikken op internet een webcam van Nieuw Vlissin gen open, draaien die richting de verbandkamer. Hangt er een witte lap aan de zijkant, dan weten ze dat de deur open is en komen ze hierheen." Het gebouwtje wordt een bezoekerscentrum voor het Scheldekwartier. Een soort museum, maar dan één om te beleven en niet al leen om te bekijken. „Tot de zomer van 2012 mogen we het van de gemeente gebruiken. Dan komt het evaluatie moment. Maar we zullen toch wel mogen blijven? Het wordt zo leuk. Met een filmzaaltje, exposities en natuur lijk de verhalen. Vooral de verhalen. En rondleidingen. Ze zaten vorig jaar helemaal vol. Achttien deden we er de eerste dag. Achttien! Mensen vinden het prachtig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52