41 binnenland Tjeenk Willink vermaant voor Vragen de laatste keer ronc| 'Baflo' TO©S RAAD VAN STATE Betere regels formatie bepleit SCHIETPARTIJ BAFLO Een uitgeprocedeerde asielzoeker doodde woensdagavond een inwoonster van het Groningse dorp Baflo en schoot daarna een agent dood. Zijn motiefis nog onbekend. Toekijken bij brand is gevaarlijk PAUL KUSTERS ZLM tour 16 april 2011 vrijdag 15 april 2011 Voor de laatste keer presen teerde Tjeenk Willink het jaarverslag van de Raad van State. „Ik had me niet met zoveel plezier ingezet als ik gefrustreerd was geraakt." door Sandra Donker Nee, hij wil niet als een Cassandra worden ge zien, de profete uit de klassieke oudheid die ie dereen alarmeerde voor onheil maar niet werd geloofd. De onder gang van Troje was het gevolg. Toch heeft Herman Tjeenk Wil link wel iets van de Griekse hel din. [aar na jaar waarschuwt de vi- cepresident van de Raad van State Nederland voor afbrokkeling van de rechtsstaat, voor doorgeschoten bureaucratisering, marktwerking in de politiek, de kwaliteit van wet geving, het gebrekkige functione ren van het parlement. Taaie kost, voor liefhebbers. Zijn boodschap werd altijd welwillend aange1 hoord, maar daarna bleef alles keu rig zoals het was. „Hoe voorkom je dat je wordt ge zien als het jaarlijkse mopperri tueel", schetste hij gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag van dé Raad van State zijn dilem ma. Voor de 'onderkoning van Ne derland' was het de laatste maal, in januari wordt hij zeventig en gaat hij met pensioen. Ditmaal richt hij zijn pijlen op het formatie proces. Afgelopen zomer leidde de vorming van een nieuw kabinet tot een janboel, waarbij de onpar tijdigheid van de koningin zelfs openlijk in twijfel werd getrokken. Tjeenk Willink was een van de vijf informateurs in het proces. De (ongeschreven) spelregels van de formatie moeten worden ver duidelijkt, en iedereen moet ze kennen, is ditmaal de stelling van de vertrouweling van koningin Beatrix. „Die kennis is minder aan wezig dan we een tijdlang hebben aangenomen", zei hij. Het insti tuut koning heeft geen schade overgehouden aan de zomerse for matieperikelen, maar: 'je moet wel leren van dit soort processen'. In de Kamer gaan stemmen op de koning niet langer te betrekken in het formatieproces. Tjeenk Wil link geeft er de voorkeur aan de huidige situatie te handhaven. „Geen van de aangedragen alterna tieven is aantrekkelijk en de nade len worden per saldo negatiever in geschat dan de voordelen." Veer tien maal heeft Tjeenk Willink zijn 'algemene beschouwingen' mogen presenteren. Gebrek aan weerklank voor zijn boodschap heeft hem niet ontmoedigd. „Ik had me niet dertig jaar met zoveel plezier voor de overheid ingezet als ik gefrustreerd was geraakt." UTRECHT - Toeschouwers bij een brand kunnen beter niet direct achter het afzetlint staan. Dat zei gisteren toxicoloog Frans Greven, die onderzoek deed naar de scha delijke effecten van blootstelling aan rook na een brand. Hij promo veert hier dinsdag 26 april op aan de Universiteit Utrecht. „Blootstel ling aan rook tot een afstand van 100 meter van de brandhaard kan voor langdurige longklachten zor gen." Greven onderzocht 140 hulp verleners en toeschouwers na een chemische brand in Drachten. Een deel van de ondervraagden had zes jaar na blootstelling aan rook nog steeds longklachten. De exacte toedracht van de dodelijke schietpartij woens dagavond in Baflo is nog steeds niet helder. De man die een agent en een 29-jarige vrouw zou hebben gedood, is een 25-jarige uitge procedeerde asielzoeker. GRONINCEN/BAFLO - De toedracht van de gewelddadige dood van een hoofdagent van de politie en een 29-jarige inwoonster van het Groningse dorp Baflo blijft ondui delijk. De politie kan nog niet exact zeg gen hoe de vrouw om het leven is gebracht en wat zich precies heeft afgespeeld bij het station van het dorp, waar de politieman om het leven kwam. Ook het motief van de dader is onbekend. Wel is duidelijk dat de verdachte een 25-jarige uitgeprocedeerde asielzoeker is. De man, zonder vas te woon- of verblijfplaats, had al langere tijd een relatie met de ge dode vrouw. De man is bij zijn ar restatie door vijf politiekogels ge raakt. Hij ligt in het ziekenhuis en kan nog niet worden gehoord. Hij is een bekende van de politie en wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Vaststaat dat de politie rond acht uur 's avonds een melding kreeg van mishandeling in Baflo, zo'n 20 kilometer ten noorden van de stad Groningen. In de hal van een ap partementencomplex troffen agen ten het stoffelijk overschot van de vrouw aan. Na een zoektocht werd de 25-jarige verdachte bij het nabij gelegen station gevonden. Er ont stond een worsteling. Daarbij werd de agent doodgeschoten en raakten een 22-jarige agente en een 72-jarige man gewond. BE PAAU VAN BEBNHARB SEPLAATST IN WASENINSEN GAAT DOOR vri|d»R«J Inwoners van Baflo kwamen gisteravond bijeen in het dorpshuis naar aanlei ding van het schietincident woensdagavond. foto Koen van Weel/ANP start: Grote Markt, Goes om 12.30 uur 130 jonge wielertalenten uit 20 landen 179 kilometer koers door Zeeland finish: Anthony Fokkerstraat, Goes om ±16.30 uur jF I u tevreden, mm I I I wij tevreden verzekeringen www.zlmtour.nl -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4