zeeland 13 nog niet waargemaakt net rond crimineel geld verder aan 'Zorgen blijven' commentaar Zorg Gezocht: uw herinnering aan de deltadammen Subsidieregeling wegens succes stopgezet vrijdag 15 april 2011 deel omdat er in vergelijking tot andere ziekenhuizen veel perso neel - vooral op ondersteunende afdelingen - in dienst is. Daarbij komt dat het uitgangspunt al niet rooskleurig was: vlak voor de fusie bleek al dat de Oosterscheldezie- kenhuizen (in Goes en Zierikzee) financieel zwak waren: ze behoor den tot de financieel slechtst pres terende ziekenhuizen van het land, aldus een onderzoeksbureau destijds. De financiële positie van de ziekenhuizen - en dus de kans dat het ziekenhuis de kwaliteitsver beteringen ook echt kon realiseren - heeft de NMa niet meegewogen bij het besluit over de fusie. Voldoet het ziekenhuis intussen aan de voorwaarden die door de NMa zijn gesteld aan de fusie? Nee. Binnen een halfjaar na de fu sie moesten alle specialistenmaat schappen zijn gefuseerd. Dat is nu, een heel ruim jaar na de fusie, nog niet in alle gevallen gebeurd. Voor de inrichting van een intensive ca re en een spoedeisende hulp op een hoger niveau (level 2, in vakter men) heeft het ziekenhuis nu nog een jaar de tijd. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis zijn de afdelingen op dit moment in ieder geval bouwkundig klaar voor kwalitatief betere zorg. Voor een intensive care van een hoger niveau is hoger gekwalificeerd per soneel nodig, onder meer gespecia liseerde artsen. Wie controleert of het zieken huis zich aan die voorwaarden houdt? Dat doet de NMa, samen met de inspectie voor de gezondheids foto Lex de Meester zorg. Als het ziekenhuis zich niet aan de afspraken houdt, kan de NMa een boete opleggen. De fusie terugdraaien is geen bevoegdheid van de NMa. Hadden we deze situatie niet kunnen zien aankomen? Daarover zijn de meningen ver deeld. Actievoerders, ongeruste burgers en personeelsleden waar schuwen, mede op basis van de wankele financiële situatie, al ja ren dat het mis zou gaan. Gedepu teerde George van Heukelom, die bij de provincie politiek verant woordelijk is voor zorg in Zeeland, zei vlak voor de verkiezingen van Provinciale Staten in maart ge schrokken te zijn van de slechte fi nanciële situatie bij het zieken huis. De ziekenhuisdirectie spreid de, tot ongeveer halverwege vorig Jaap van der Doef van de stich ting Volwaardig Walchers Zie kenhuis vindt dat de fusie tussen de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes mislukt is. „Natuurlijk niet in administratieve zin: de fusie tus sen de ziekenhuizen is een feit, maar van wat ermee beoogd werd - verbetering van de zorg - is eigen lijk niets terechtgekomen." Van der Doef vindt dat het ziekenhuis een pas op de plaats moet maken. „Nu er geen geld is om te bouwen op de Mortiere, kan men beter in vesteren in het gebouw dat er staat, voor een jaar of vijf tot tien. Daarna moet men alsnog één zie kenhuis voor Midden-Zeeland bou wen. Ik ben bang dat men nu, stap voor stap, de ene afdeling na de an dere sluit en verhuist naar Goes. Zodat we straks in Vlissingen een soort medisch centrum overhou den, vergelijkbaar met dat in Mid delburg." Ad van de Kreeke van patiënte norganisatie Het Klaverblad is ongerust over de financiële situa tie van het ziekenhuis. „Het is de vraag of men kan realiseren wat men wil, en dan heb ik het over de nieuwbouw in Middelburg. Daar kijken we bij het Klaverblad met de nodige zorg naar. Het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis moet bovendien duidelijk maken wat er in Vlissingen blijft. Daar hebben mensen recht op. Ik ben trouwens wel verheugd om te constateren dat er positieve contacten zijn tus sen Goes en Vlissingen; die com municatie heeft een tijd gestokt." jaar, een onverwoestbaar optimis me ten toon. In september bleek dat al veel langer bekend was dat - in tegenstelling tot wat beloofd was - in Vlissingen geen intensive care zou blijven. Komt het nog goed? Dat is maar zeer de vraag. Het ADRZ moet nu voor alles miljoe nen besparen. Pas daarna kan weer gedacht worden aan investe ringen in betere zorg. De Walcher- se bevolking hoeft er echter niet op te rekenen dat er nog een afde ling spoedeisende hulp komt. En ook de terugkeer van de kraam- en kinderafdelingen naar Walche ren lijkt een gepasseerd station. Het is nu vooral zaak om het zie kenhuis overeind te houden. Op Walcheren, in Zierikzee en op de Bevelanden. se RIEC heeft er toe geleid dat alle gemeenten in Zeeland nu een uni form Bibob beleid voeren. „Voor heen kon het nog al eens uitma ken waar iemand een vergunning aanvroeg om een horecabedrijf te kunnen beginnen", vertelt Schil ders. „Deed de ene gemeente 'moeilijk' door naar de boekhou ding te vragen, dan kon je het ver volgens bij de ander proberen." Het centrum heeft het afgelopen jaar in Zeeland 29 gemeente-amb tenaren en 3 politiefunctionarissen opgeleid in het uitvoeren van Bi- bob-procedure. Aan de hand van standaard vragenlijsten kan vol gens Nieuwenhuyzen vrij eenvou dig een indruk worden gekregen of de ondernemer zijn geld eerlijk heeft verdiend. „Een aantal trekt die keutel zelf al in, zodra wordt ge vraagd naar bankafschriften. Die za ten er vorig jaar hier ook tussen." In andere gevallen vonden gemeen ten de herkomst van de geplande investering te 'schimmig' om een overeenkomst aan te durven. Dat was onder meer het geval bij de skihal Snowbase in Terneuzen. Het landelijk Bureau Bibob advi seerde burgemeester en wethou ders geen horecavergunning af te geven, omdat een relatie met illega le verdiensten uit coffeeshop Checkpoint niet wordt uitgesloten. Het landelijk bureau schiet op ver zoek te hulp, wanneer de aanvraag te complex is. De kracht van de nieuwe aanpak zit ook in het door breken van 'traditionele schotten', vertelt Schilders. De Bibob maakt het gemeenten mogelijk in syste men van justitie, politie en belas tingdienst te kijken en andersom. Dat vergroot de kans dat malafide praktijken aan het licht komen. De wet wordt nu vooral toegepast voor horeca-, bouw- en afvalver- gunningen. De Tweede Kamer praat binnenkort over uitbreiding van de reikwijdte. De lijst met niet nage komen beloftes is lang. De fusie tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen heeft tot nu toe weinig opgeleverd. Sterker nog, Vlissingen heeft de zorgbe hoevende momenteel minder te bieden dan voor de fusie. Er leven dan ook veel vragen bij personeel en bevolking. De huidige directie van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis kan niet veel meer dan probe ren op korte termijn een realis tisch perspectief te schetsen. En daar vervolgens steun en draagvlak voor te zoeken. Ligt er binnenkort geen aantrekke lijk en geloofwaardig plan, dan zal dat tot verbrokkeling van het zorgaanbod leiden. Steeds meer specialisten zullen dien sten aanbieden buiten het zie kenhuis om. Daarbij nauwlet tend in de gaten houdend wat 'de markt' vraagt. Dat is een on heilspellend toekomstbeeld. Maar het alternatief, een half leeg ziekenhuis waar uitslui tend planbare zorg wordt ver leend, oogt helaas niet veel aan trekkelijker. MIDDELBURG - Dit jaar beleVen vijf deltadammen een kroonjaar. De Veer- sedam (1961), Brouwersdam, Haring- vlietdam (1971), Oosterscheldeke- ring en Oesterdam (1986) jubileren. Reden voor de PZC om in een specia le bijlage terug te blikken en vooruit te kijken. Hiervoor zijn we opzoek naar mensen die bijzondere herinne ringen hebben aan één van de dam men. Misschien hebt u meegewerkt aan de bouw of woont u vlak bij één van de dammen. Ook zijn we op zoek naar beeldmateriaal. Mail voor 17 april naarj.wisse@pzc.nl en we ne men contact met u op. MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten hebben de subsidieregeling voor vrijwilligerswerk stopgezet. Reden: het geld is op. De subsidiepot was bedoeld voor vrijwilligersorganisaties die eenma lig een subsidie van maximaal €2500,- konden aanvragen voor een activiteit met een maatschap pelijk belang dat op meerdere plaatsen in Zeeland wordt uitge voerd. Daar was €67.500,- voor be schikbaar in het kader van het Eu ropees Jaar van de Vrijwilliger 2011. Wegens het grote succes van de regeling en de vele aanvragen is het beschikbare bedrag volledig be steed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3