301 sport Opleiding renners kan m Van Goethem twijfi José de Cauwer: ZLM tour is heel belangrijk Nederland dertiende in Nations Cup Sterke renners op erelijst ZLM TOUR Bondscoach Aart Vierhouten wil veel veranderen in wielrennen vrijdag 15 april 2011 U middelburg - Wat voor een wed strijd de ZLM tour is? „Een heel belangrijke", denkt de Belg José de Cauwer, gewezen toprenner, oud-ploegleider, oud-bondscoach en tegenwoordig wielerverslagge- ver bij de VRT. De Cauwer was vorige week in Wemeldinge te gast bij de presen tatie van de wedstrijd: „In dit soort wedstrijden moeten jonge wielrenners zich laten zien. Het parkoers van de ZLM tour lijkt sterk op dat van het WK, aan het eind van het seizoen in Kopenha gen. Wie hier goed rijdt, kan een plaats verdienen in de WK-selec- tie." De Cauwer: „Dit is de universiteit van het wielrennen. Hierna is het afgelopen. Na je 23e kun je bijna geen prof meer worden. Als je dan nog geen contract hebt, kun je be ter een baan zoeken." middelburg - De Nederlandse be- loftenploeg staat na twëe wed strijd voor de Nations Cup op de dertiende plaats. De ploeg scoorde zondag in de Ronde van Vlaande ren voor beloften zes punten en haalde er woensdag in de Cote Pi- carde één bij. Frankrijk gaat aan de leiding, voor Letland en Italië. De ZLM tour in de derde wedstrijd voor de Nations Cup. De stand: 1. Frankrijk 33 punten, 2. Letland 23, 3. Italië 20, 4. Rusland 17, 5. België 15, 6. VSt 15, 7. Denemarken 13, 8. Zweden 11,9. Groot-Brittannië 11,10. Noorwegen 10, 13. Nederland 7. Nederland eindigde vorig als twee de. De ploeg ging lang aan de lei ding, maar zag uiteindelijk Slove nië nog voorbij komen. De eindstand van 2010:1. Slovenië 106, 2. Nederland 103, 3. Frankrijk 90, 4. Colombia 77, 5. Verenigde Staten 61, 6. Duitsland 61, 7. Rusland 57, 8. Denemarken 56, 9. Portugal 49, 10. België 48,11Kazachstan 47, 12. Au stralië 43,13. Italië 36, 14. Costa Rica 30,15. Wit-Rusland 29,16. Spanje 27, 17. Groot Brittannië 25,18. Canada 17,19. Slowakije 16, 20. Zwitserland 15. middelburg - De ZLM tour maakt dit jaar voor de vierde keer deel uit van de serie wedstrijden om de Nations Cup. Op de erelijst prijken namen van renners die het nu bij de profs goed doen. Zo won Jaco- po Guarnieri kortgeleden een etap pe in de Omloop van De Panne, liet John Degenkolb zich in ver schillende klassiekers vooraan zien en won Pim Ligthart de Hel van het Mergelland. Bovendien was hij goed op dreef in de Ronde van het Baskenland. Erelijst zlm tour. 2010:1. Arman Ka- myshev (Kazachstan), 2. Pim Ligthart (Nederland), 3. Blaz Jarc (Slovenië). 2009:1. Luke Rowe (Groot-Brittannië), 2. Vojtech Hacecky (Tsjechië), 3. John Degenkolb (Duitsland). 2008:1. Jacopo Guarnieri (Italië), 2. John Degenkolb (Duitsland), 3. Pierpaolo de Negri (Ita lië). door Koen de Vries goes - De toekomst van het Neder landse wielrennen ziet er rooskleu rig uit. Kijk alleen naar de resulta ten in de voorjaarsklassiekers. Die zijn tot nu toe een stuk beter dan de afgelopen jaren. En ook met de jeugd gaat het goed. De Nederland se beloften legden vorig jaar beslag op de tweede plaats in de Nations Cup, voor erkende wielerlanden als België, Frankrijk, Italië en Span je- Eén van de succesnummers was de ZLM tour, waarin Pim Ligthart tweede werd en Wesley Kreder vierde. Of dat succes in de editie van dit jaar herhaald kan worden valt te betwijfelen. Al was het al leen maar omdat Nederland mor gen met slechts zes in plaats van met twaalf renners mag starten. Maar dat het goed gaat, is zeker waar. En toch kan het allemaal nog veel beter, vindt bondscoach Aart Vierhouten. De opleiding van jonge renners is nog verre van opti maal. Tot voor kort werd in Neder land voornamelijk op klimcapaci- teit geselecteerd. Renners met an dere vaardigheden kwamen niet aan de bak. „Dat hebben we veel te lang gedaan", vindt Vierhouten, die tijdens de ZLM tour achter het stuur van de ploegleidersauto zit. „Wielrennen is veel meer dan klimmen. Dat hebben we te laat onderkend. Martijn Maaskant was de eerste renner die bij de oplei- dingsploeg van Rabo een kans kreeg omdat hij gewoon heel hard kan rijden. Later kwam ook Sebas- tiaan Langeveld erbij. En wees eer lijk, die jongen doet het nu toch heel aardig...." Nederland moet zich veel meer gaan richten op de specialiteiten van de renners. Iemand met aan leg voor de sprint moet zich verbe teren op de sprint, een potentiële tijdrijder moet zich focussen op de tijdrit. „Als je dat doet, ben je goed bezig", vindt Vierhouten. Hij houdt een pleidooi om meer specifieke wedstrijden te organise ren. Met name aan tijdritten is er behoefte. „Vroeger hadden we he le sterke tijdrijders als JeUe Nijdam en Gerrie Knetemann. Zij legden zich er echt op toe. Jongens als Lars Boom en Lieuwe Westra zijn Tucky shots'. Ze zijn goed zonder specifieke opleiding." De bondscoach probeert wielerco- mités enthousiast te maken om tijdritten te organiseren. In Zee land lijkt hij al succes te hebben. Consul Jan van Haneghem is druk bezig een tijdrit bij een Zeeuwse organisatie onder te brengen. Ook pleit Vierhouten voor meer regionale trainingscentra. „Daar mee lopen we achter op het bui tenland", weet de bondscoach. „Liefst zou ik vijf of zes centra heb ben waar talenten onder leiding van ervaren trainers kunnen trai nen. Met daarboven het centrum op Papendal. We doen nu te wei nig aan de basis. Daarvoor moeten er ook meer gediplomeerde trai ners komen." Vierhouten brengt zijn woorden vanzelfsprekend in de praktijk. Dat blijkt wel uit de selectie van de renners voor de ZLM tour. De zes beloften die in Goes van start gaan, zijn stuk voor stuk specialis ten: goede waaierrijders die de koers met een scherpe sprint kun nen afmaken. Hij wil ze ook het besef bijbren gen dat ze op het Zeeuwse par koers iets extra's hebben. Vierhou ten verwacht dat zijn renners ook zullen strijden om de tiende of vijftiende plaats. Al was het alleen maar om extra punten te sprokke len voor de Nations Cup. Maar er is nog wat anders. „Toen ik net prof was, verbaasde ik me erover dat Erik Zabel, om het maar eens in wielertermen te zeggen, de bal len uit z'n broek sprintte voor de 2ie plaats. Ik heb hem gevraagd waarom hij dat deed. 'Omdat je van iedere sprint kunt leren', was zijn antwoord. 'En omdat je een sprint aan het eind van een koers in een training niet kunt naboot sen. Door ook om minder belang rijke plaatsen te sprinten kun je la- Aart Vierhouten (links) is de bondscoach van de Nederlandse ploeg in de ZLM tou ter koersen winnen'." Dit zijn mooie lessen voor de jeugd, vindt Vierhouten. Vroeger ging het helemaal anders, vertelt de bondscoach. Toen hij een talentvolle, jonge renner was, waren er nauwelijks specifieke wedstrijden voor renners van zijn leeftijd. „Je had toen goed gespon sorde amateurteams. Je reed tegen door lija Hilhorst Brian van Goethem in zijn tenue van TML Dommelstreek. Morgen rijdt hij in de ZLM tour in het oranje van de Nederlandse selectie, foto Peter Nicolai sluiskil - Brian van Goethem is morgen één van de zes Nederlan ders in de ZLM tour. De prestigieu ze landenwedstrijd voor renners onder 23 jaar met start en finish in Goes is hét hoogtepunt in zijn nog prille wielercarrière. Toppers als Fa bian Cancellara wonnen de wed strijd in het verleden. „Het is een grote eer om mee te mogen doen. Dit zijn de renners van de toe komst." Of de toekomst van de bijna twin tigjarige Sluiskillenaar ook in het profcircuit ligt, weet hij niet. Vol gend jaar rondt hij als het goed is zijn opleiding proces- en energie techniek af aan de Hogeschool Zee land. Daarna gaat Van Goethem kijken of hij goed genoeg is voor een professioneel wielerleven. „Zonder school zou ik veel verder zijn geweest. Ik ambieer een grote carrière, daar droom ik van, maar ik heb altijd die paar procent ge mist die anderen misschien wel hebben. Mijn tijd verdelen tussen schooi en wielrennen is niet altijd makkelijk. Als ik ben afgestudeerd heb ik nog een paar weken om me op het seizoen voor te bereiden. Die tijd en het seizoen erna wor den dé test voor mij. Misschien word ik het wel heel snel beu als ik er eeuwig de tijd voor heb." De trainingen voor de ZLM tour wijken niet af van de voorberei ding op andere koersen. „Ik loop van half acht tot half vijf stage bij Yara, daarna zit ik drie uur op de fiets. Dat doe ik niet elke dag, maximaal drie a vier maal per week. Rust is net zo belangrijk als trainen. Waar anderen altijd bezig moeten zijn, ben ik niet bang om mijn rust te pakken." In 2008 en 2009 reed Van Goethem voor de opleidingsploe- gen van zowel Lotto als Quick Step. Bij beide Belgische professio-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30