de knel door koelwater kerncentrale zeeland 127 Onderzoek ombouw biocentrale genieten van de nieuwe collectie M Line matrassen Ci 'De Piraat' vrijdag 15 april 2011 Grote stern Scholekster - gewoon gezellig - m STRANDPAVILJOEN Dagelijks geopend Duinweg Oostkapelle de Westerschelde. Daarom pleit het adviesbureau ervoor een beter beeld te krijgen van de visstand in de havens van het Sloegebied. Onderzoek is ook nodig met het oog op het welzijn van de zeldza me soorten rivierprik, zeeprik, fint en groene zeedonderpad. Volgens de instandhoudingsdoelen voor het Natura 2000-gebied Wester schelde Saeftinghe moet wor den nagestreefd dat de rivierprik zich in getal uitbreidt. In tegenstelling tot de inname van koelwater zal de lozing ervan geen gevolgen hebben voor vissen. Wordt het ze te warm, dan zwem men ze gewoon weg. Een hogere watertemperatuur kan wel leiden tot de intrede van de Ja panse oester in het Sloegebied. De ze schelpdiersoort, die de Ooster- schelde, het Grevelingenmeer en het Veerse Meer al in zijn greep heeft, gedijt het best bij temperatu ren tussen 25 en 28 graden. De kans bestaat dat de Japanse oester zoveel voedsel uit het water haalt dat het ten koste gaat van organis men die worden gegeten door vo gels. De grote stern, de- visdief en de scholekster zouden daar de na delige gevolgen van kunnen onder vinden. Ook daarvoor geldt, be veelt Arcadis aan: nader onder zoek. Het adviesbureau heeft bij de beoordeling van de in pasbaarheid van nieuwe kerncentrales gelet op wat er al is in het Sloegebied en wat er nog kan gaan komen. Behalve de EPZ-centrales nemen en lozen ook de Sloecentrale van Delta en de bedrijven Zalco, Deltius, Kosa en Arkema koelwater. Daarnaast moet rekening worden gehouden met bestaande uitbreiding- en nieuwbouwplannen. De Sloecen trale breidt wellicht uit met een derde eenheid, Cobelfret-dochter Cgen wil elektriciteit gaan opwek ken met een kolenvergasser en ook de mogelijke aanleg van de Westerschelde Container Termi nal, de eventuele bouw van de on derzoeksreactor Pallas en de aan leg van een aansluitpunt voor windparken op zee spelen een rol. Dat alles betekent volgens Arcadis dat de beschikbaarheid van koelwa ter als beperkt moet worden be schouwd. De bouw van twee cen trales van 2500 megawatt in het Sloegebied lijkt daarom niet haal baar. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebedrijf Del ta, ERH en EPZ onderzoeken of het mogelijk is om de kolencentra le in Vlissingen-Oost volledig op biomassa te laten draaien. Biomassa is de verzamelnaam voor plantaardige (en soms dierlij ke) stoffen die worden gebruikt voor het opwekken van elektrici teit. Exploitant EPZ - een jont-ven- ture tussen Delta en ERH - maakt in de kolencentrale in Vlissingen alleen gebruik van biomassa af komstig uit de bosbouw en van agrarische restproducten. Nu mengt EPZ 25 procent aan bio massa bij. Dat bespaart kolen en voorkomt dat fossiel opgeslagen CO2 in de atmosfeer komt. Delta, ERH en EPZ doen om ver schillende redenen onderzoek. Vanaf 2013 worden C02-rechten geveild. Dat heeft gevolgen voor de kostprijs van energie die wordt opgewekt door middel van bijvoor beeld kolen. Bovendien wil Delta vanaf 2050 C02-neutraal produce ren. Daar passen kolencentrales volgens het bedrijf niet bij. Ook speelt de mogelijke invoering van een leveranciersverplichting een rol. Dat betekent dat energiebe drijven een bepaald deel van hun stroom C02-neutraal op moeten (laten) wekken. Hoe die verplich ting zal uitpakken is nog niet dui delijk. Om van kolen over te schakelen op biomassa is een ingrijpende ombouw noodzakelijk. Overscha keling heeft onder andere gevol gen voor de afstelling van het ketel huis en de stookinstallatie. VerbruggeScaldia Terminals Thermphos aanvoér koelwater locatie nieuwe kerncentrale Arkema Zeeuwse Reinigingsdienst Heerema afvoer j koelwater! l Inieuw bestaand is, om de boerderijcampings iets meer ruimte te geven en iets meer plaatsen toe te wijzen. Boerderij campings hebben dan altijd wel voldoende plekken voor campers die nergens terecht kunnen. J. Buijs Prélaatweg 5, Aagtekerke Fusie ROC Mag van opleidingsinstituten ver wacht worden dat ze hun gezonde verstand gebruiken Bij de fusie van beide ROC's is dat duidelijk niet het geval. Hoe krijg je het ver zonnen om de gemeenschap op te laten draaien voor de fiisiekosten van 3,5 miljoen euro. Nu ben ik geen voorstander van fusies, want die pakken als regel duurder uit dan was voorzien, omdat de bespa ringen te optimistisch zijn inge schat. Ga eerst eens samenwerken en kijk dan na verloop van enkele jaren eens of er een constructie kan worden gevonden die daadwer kelijk kostenbesparend is. Om nu al op voorhand de gemeenschap op te zadelen met een bedrag van 3,5 miljoen euro getuigt van een ge brek aan respect voor de belasting betaler die toch, zonder de beoog de fusie, te maken heeft met stij gende lasten. Peter H.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Ritueel slachten Het is een goede zaak dat er een eind komt aan het onverdoofd slachten. Mijn complimenten voor de PvdD. Opzettelijk dieren laten lijden om te voldoen aan religieuze regels, dat klopt niet. Laat u eens enkele minuten onverdoofd opere ren, dan begrijpt u hoe het voelt. Of zouden dieren soms geen pijn voelen? Zou je niet van christenen verwachten dat ze respectvol met mensen en dieren omgaan? Teleur stellend dat juist de christelijke par tijen tegen het wetsvoorstel zijn. Marian van de Berg Swaalingestraat 76, Zoutelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27