221 zeeland 'Misschien diende het De oude Onderwijs vreest Veers snoeimes OM wil celstraf voor bedrogen man die gaskraan opendraaide in huis STADSVERNIEUWING De Oude Stad in Vlissingen heet niet voor niets Oude Stad. Het is het oudste verstedelijkte deel van de stad. Voordat er nieuwe huizen komen, gaan archeologen er terug in de tijd. Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren Open tuinen Zaterdag 11 juni 2011 Geen startbewijs voor de Amstel Gold Race? www.deltaridefortheroses.nl BEZUINIGINGEN Raad beslist volgende week Inzicht in het Vlissingse leven en sterven door de eeuwen heen •-».:■ -O". - vrijdag 15 april 2011 w door Annemarie Zevenbergen domburg - Een half miljoen moet de gemeente Veere minimaal be zuinigen op het gemeentelijk ta kenpakket om het jaarlijks terugke rend begrotingstekort het hoofd te bieden. Dat betekent snoeien in ac tiviteiten en subsidies. Het college van B en W heeft daar voor een aantal voorstellen ge daan. Zo denkt het 155.000 euro te kunnen bezuinigen op zorg en cul tuur en 125.000 euro op welzijn, sport en onderwijs. Toerisme en economische zaken kunnen een ton opleveren en ruimtelijke orde ning 40.000 euro. Bestuurlijke za ken zou met 80.000 euro minder kunnen en voor openbare ruimte zou dat zelfs 361.000 euro kunnen zijn. Op milieuzaken kan 73.500 euro gekort worden. Het college heeft een schetsplan of keuzemenu, zoals wethouder fi nanciën René Molenaar het om schreef, opgesteld. Daarin staan ideeën om die bezuinigingsbedra gen te kunnen halen. Er ligt nog niets definitief vast. Daar beslist de gemeenteraad over op 21 april. door Wendy van den Hurk vlissingen - Het is gelukt: het le ven van de Vlissingers rond de Dokhaven door de eeuwen heen is in woord en beeld gebracht. Met 727 pagina's, en niet te verge ten de kostprijs van 85 euro, is het alleen geen boek geworden dat je 's zomers lekker meeneemt naar het strand. Vier eeuwen leven en sterven aan de Dokkershaven in Vlis singen is een zwaar archeologisch boekwerk geworden. oostkapelle - TVvee tuinen in Oostkapelle houden morgen open dag. Het zijn de romantische ro zentuin aan de Duinweg 32 en de ecologische cottagetuin aan de Noordweg 51. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang kost 2,50 euro. www.tuinenaandekust.nl Gisteravond was het in een 'maat schappelijke consultatie' de beurt aan de verenigingen, instanties en organisaties die getroffen worden door het snoeimes van de gemeen te. De consultatie trok echter wei nig belangstellenden. Onder de sprekers bevonden zich de besturen van de Archipelgroep, de Primasscholen en de refomato- rische scholen. Zij uitten hun gro te zorg over het voorstel om de bij drage aan de schoolbegeleidings dienst RPCZ terug te schroeven met 40.000 euro. 'Dat gaat ten kos te van de deskundigheid van leer krachten en de begeleiding van de ruim 1700 leerlingen in Veere', was hun standpunt. Directeur Carla Schönknecht van VVV Walcheren Noord-Beveland gaf ook blijk van haar bezorgdheid over het terugbrengen van het aan tal VW-vestigingen. Opvallend echter was haar opmerking over een 'alliantie met de Stichting Strandexploitatie Walcheren'. „Er werken hier twee organisaties op het gebied van toerisme. Een vorm van samenwerking kan kos tenbesparend zijn." MIMimiHlHHMM—M—■miHIIHW IIWIIil 'I llh1 Zwaar in figuurlijke zin valt geluk kig nog mee; het is bepaald geen taaie kost. Iedereen die belangstel ling heeft voor het vroegere Vlis singen, zal er weken zoet mee zijn. Wie liever iets in het echt ziet, kan vanaf vandaag terecht in het Mu- zeeum. Daar is een tentoonstelling van enkele vondsten die een goed beeld geven van huisraad uit de ze ventiende eeuw. Later in het jaar verschijnt een publieksboek, waar in ook ontdekkingen rond de Gro te Markt komen te staan. door Wendy van den Hurk Het jammere van de rijke geschiedenis van Vlis singen is dat er door al lerlei rampspoed zoveel van is verdwenen. Maar het mooie is dat er juist daarom nog zoveel aan te ontdekken valt. Dat zie je wel weer in de Oude Stad, tussen boulevard en binnen stad. Op hooguit een meter onder het maaiveld hebben archeologen er tot hun eigen verrassing het le ven in de zestiende eeuw blootge legd. Je stapt er een schuur op het achtererf binnen, zelfs de drempel is te zien, en kuiert door het échte oude Koestraatje, dat meer rich ting de zee lag en indertijd nog Dijkstraat heette. door Emile Calon middelburg - De Vlissinger hoor de vorig jaar van zijn vrouw dat ze snel wilde scheiden. Dat bericht kwam als een donderslag bij helde re hemel. Kort daarop hoorde hij ook dat ze al een andere relatie had. De man was van al dat nieuws zo van slag dat hij het hele maal niet meer zag zitten, zo zei hij gisteren tegen de leden van de Middelburgse rechtbank. De man stond terecht omdat hij vorig jaar de gaskranen in zijn wo ning opendraaide en vervolgens op de bank was gaan liggen in af wachting van wat er zou gebeu- In alle houten palen zijn gele kaart jes geprikt: S376, S777, S378 enzo voort. De archeologen bekijken of sommige palen geschikt zijn voor onderzoek naar jaarringen, dendro- datering. Uit de Grote Markt zijn al veelbelovende monsters ge haald. De Zeeuwse klei heeft het hout weer prachtig bewaard. Net als van de tonnen, die her en der staan. Ze moeten een stenen kraag hebben gehad, toen de ton nog in gebruik was als waterput. Later werd het doorgaans een afvalbak; vandaar de mossel- en oesterschel pen en de koeiehoorn. In de opgravingen lopen verschil lende tijden door elkaar heen, legt Bernard Meijlink van de Walcher- se Archeologische Dienst uit. Hij toont zowel stenen riolen als hou ten, waarvan de planken nog keu ren. Zijn kinderen beseften dat er iets aan de hand was, zij waar schuwden hun moeder die pools hoogte nam, gas rook en alarm sloeg waarna de brandweer de man uit zijn huis haalde. Hij zat drie dagen vast. De Vlissinger ver klaarde gisteren dat het weer goed met hem gaat, hij vreselijk spijt heeft dat hij die actie uitvoerde en dat hij blij is dat er niets ernstigs gebeurde. Officier van justitie G. van der Hofstede stelde dat er wel iets ergs had kunnen gebeuren en wees naar verschillende gevallen waarbij meerdere woningen zwaar beschadigd waren geraakt door een zelfmoordpoging met gas. Hij rig naast elkaar liggen. „Kijk daar, die brandlaag. De houtskooltjes zit ten er nog in. Alles is dus een keer platgebrand. Daarna hebben ze er zand over gedaan. Een dun laagje maar; kennelijk moest er snel iets nieuws komen." Het nieuwe huis was van steen. En dat was ook de gepleisterde wa terbak, waarvan de bruine smeer doet vermoeden waar de bak op het laatst voor werd gebruikt. Bij zonder aan het 'huis', of wat ervan rest, is dat het een eigen pleintje had. En dat pleintje ligt er dus nog gewoon. Aan de ronde grijze ste nen is niet eens te zien dat het eeu wen bedekt is geweest. Zelfs het gootje is nog intact. Meijlink: „Die meneer zal het pleintje nodig heb ben gehad voor zijn nijverheid. Voor de koeien? Misschien wer den ze hier wel geslacht en diende het gootje voor afvoer van bloed." En zo slaat je fantasie steeds ver der op hol, als je wandelt door dit Vlissingse Forum Romanum. Vol gende week woensdag kan iede reen zich er om 14.00 uur aan wa gen, bij de bouwput aan het einde van de Slijkstraat - dat in de zes tiende eeuw overigens Straat ach ter het Klooster heette. Bezoekers krijgen dan ook al een voorproefje op alle vondsten die zijn gedaan. Hoewel, alle? Meijlink zucht, zoals hij dat eerder ook al deed bij het Scheldeterrein. „De putjes van de zestiende eeuw lagen gelukkig te diep. Maar van de eeuwen daarna is alles weg." Het mag dan nieuwbouw zijn; wat terugkomt voor de gesloopte flats in de Oude Stad in Vlissingen doet meer eer aan de historie dan de vooroorlogse blokkendozen die er stonden. Daar zijn architecten Her wig Minnen en Marco Bouwman heilig van overtuigd. Bijzonder is dat de ontwerpers van het deel in de Slijkstraat niet vond dan ook dat de man een cel straf verdiende omdat hij velen in gevaar had gebracht. Omdat ge dragsdeskundigen vinden dat de man op dat bewuste moment sterk verminderd toerekeningsvat baar was, eiste hij 'niet het volle pond' maar een celstraf van negen maanden waarvan zes voorwaarde lijk. Raadsman J. Goedegebure vroeg om alleen een werkstraf op te leggen. Een celstraf zal volgens hem een negatief effect hebben omdat het nu goed gaat met de man, hij werk heeft en hij alleen maar een moment van. zwakte had. De kans op herhaling is vol gens hem klein. Uitspraak 28 april. Schrijf NU in voor U kunt Individueel Inschrijven en als club. vereniging of bedtijvenjeam. i LIVE S T S ON G I ten behoeve van JsSfeSsS HP** v s Het opgravingsgebied aan de huidige Slijkstraat, met het oude pleintje. Architecten Herwig Minnen (links) en Marco Bouwman voor de opgraving. wtrnmtmammmmsBasamBsm,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22