cultuur 113 Estafette opent 'Wat een orgel' 3FM Award HANGEN! FESTIVAL Het jaar rond met Kam en Van der Meulen als middelpunt g Jeugdschrijvers in het Muzeeum agenda Zwigtman geeft lezing bij HZ Cult Filosofisch Café vrijdag 15 april 2011. asaa^smamaumsM*iaBBa)gisgsiSSB^ifsx^!^ssis^?s door Ali Pankow Orgel en dans, orgel en orkest, orgel en beiaard, orgel en koor, orgel en nog veel meer. Die opsomming omvat de hoogtepunten van het groot orgel festival in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Het evenement begint op tweede paasdag met een orgelesta fette en gaat circa een jaar duren. Na eerdere festivals waarin onder meer Buxtehude en Handel en Mendelsohn centraal stonden, speelt nu het eigen Kam en Van der Meulen-orgel van de Nieuwe Kerk een centrale rol in de pro grammering. „We willen daarmee bewijzen dat dit instrument veel meer is dan een 'kerkorgel'. De be langstelling voor orgelconcerten loopt terug en er zijn maar weinig jongeren die nog orgel gaan stude ren. Misschien kan dit festival bij dragen aan een hernieuwde be langstelling", zegt musicus Mar van der Veer. Hij heeft zich inten sief beziggehouen met de opzet van festival 'Wat een orgel'. Die naam sluit aan bij de titel van de tentoonstelling die deze zomer ook in de Nieüwe Kerk in Zierik- zee wordt gehouden: 'Wat een por tret'. In het festivalprogramma wordt ook verbinding gelegd met het Sweelinckjaar, dat in 2012 be gint. Dit naar aanleiding van het feit dat de grote Nederlandse orgel componist Jan Pieterszoon Swee- linck 450 jaar geleden in Amster dam overleed. De orgelestafette op tweede paas dag geldt als smaakmaker voor het Groot Orgelfestival. Elf mannen en één vrouw nemen bij toerbeurt vanaf 14.00 uur om de twintig mi nuten plaats op de orgelbank om het instrument onafgebroken drie uur achtereen te bespelen. Zowel ervaren organisten als jong talent doen hier aan mee. De officiële ou verture door Rinus Verhage en daarmee de opening van het festi val 'Wat een orgel' staat om 17.00 uur gepland. Een blikvanger in het programma vormt het optreden van de Vlaam se dansgroep Radical HeArt onder leiding van choreograaf Pé Ver- meersch. „Daarmee halen we echt iets bijzonders binnen: moderne dans in dialoog met het orgel op vlissingen - Jonge lezers kunnen morgen en zondag de 'Schrijvers van de Ronde Tafel' ontmoeten in het Muzeeum in Vlissingen. Het gaat om auteurs die zijn gespeciali seerd in historische jeugdboeken: Arend van Dam, Bies van Ede, Theo Engelen, Anneriek van Heug- ten, Henk van Kerkwijk, Agave Kruijssen, Martine Letterie, Hans Petermeijer, Joyce Pool, Ton van Reen, Lydia Rood, Rob Ruggen- berg, Annejoke Smids, Gerard Son- nemans, Peter Smit en Jacques Vriens. Er worden prijzen uitgereikt en de aanwezige schrijvers geven zowel zaterdag als zondag workshops. Het complete programma staat op www.schrijversvanderondetafel.nl. Danseressen van Radical HeArt zullen een dialoog aangaan met het orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. fotomontage Felix Binicewicz muziek van Frescobaldi via Bach tot Messiaen. Deze groep heeft al in allerlei grote kathedralen en ba silieken gedanst en komt nu dus paar Zierikzee. Zij brengen hun ei gen organist Jan Vermeire uit Veur- ne mee. Dit optreden staat op za terdag 11 juni gepland. De danseres sen komen overigens zondag aan staande al repeteren in de Nieuwe Kerk", vertelt Van der Veer. Een andere opmerkelijke combina tie betreft het slotconcert in april volgend jaar. Dan gaat de Konink lijke harmonie Kunst en Eer het sa menspel aan met het orgel. In het festival is ook de master class van Miranda van Kralingen opgenomen. Op veler verzoek is deze beroemde zangeres, evenals vorig jaar, uitgenodigd openbare lessen te geven aan jonge zangta lenten. Andere onderdelen in het programma zijn: uitvoering van de Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. op pad Hulst/Vogelwaarde Op zoek naar dieren met Jeugdgroep 't Stekkertje/Tussengaaien in schemering. Verzamelen Nieuwezeedijk, 19.00 uur Vlissingen Wandelen met aandacht. Vertrek bij de Kanovijver, 9.00 uur Filmvoorstelling over Paaseiland, Boli via en Chili. Ter Reede, 19.30 uur Zierikzee Creatieve ochtend. Chr. Ger. kerk (Zevengetijstraat), 9.30 uur Voorjaarsvergadering Stad en Lande met lezing van Jan Zwemer over WO I. MFC, 19.30 uur podium Bruinisse Benefietconcert t.b.v. Stg. Roparun. De Pul, 20.00 uur. Goes Jubileumvoorstelling Balletstudio Free. Theater De Mythe, 19.30 uur. Middelburg Eerste dag Eenakterfestival. Spiegeltheater, 20.00 uur Kindervoorstelling Frank Groothof. Stadsschouwburg, 19.00 uur. Benefietconcert Stichting Roparun. Schuttershof, 19.45 uur. Harpiste Assia Cunego speelt Canto Ostinato van Simeon ten Holt. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Knalpot+ DJ King Cannibal. De Spot, 21.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Cabaretduo Geen Familie met voorstel ling 'Superlatief. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Cabaretière Veronique Sodano. komische Koffiecantate van Bach, optreden van vocaal ensemble Magnificat, het jaarlijks Bachcon- cert op 28 juli, technische uitleg over de werking van het orgel, een muzikaal duet tussen Boudewijn Zwart op zijn reizende beiaard en de Zierikzeese stadbeiaardier Jan- no den Engelsman die voor deze gelegenheid het orgel in de Nieu we Kerk zal bespelen. Zie ook: www.nieuwekerkzierikzee.nl Ledeltheater, 20.15 uur Serooskerke (W) Toneelstuk 'De Rietdekker'. De Zandput, 20.00 uur Terneuzen Tineke Schouten: 'LOL Inclusive. Scheldetheater, 20.00 uur Toneelgroep Terneuzen speelt 'Van oude mensen, de dingen die voorbij gaan' van Louis Couperus. Porgy en Bess, 20.00 uur Vlissingen Shantykoor Het Veerse Scheepstuig uit Veere presenteert zijn derde cd. Sint Jacobskerk, 19.30 uur Saxofonist Hans Dulfer treedt op. De Piek, 21.00 uur Theatervoorstelling André Manuel. Arsenaaltheater, 20.15 uur Zaamslag The Coda Light sessies Part III. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Vierde voorronde Regioruis. Brogum, 20.00 uur middelburg - Blof heeft gister-» avond een 3FM Award gewon nen in de categorie Beste Artiest Pop. Deze muziekprijs voor Ne derlandse artiesten wordt jaar lijks uitgereikt in uiteenlopende categorieën. Het publiek bepaalt de winnaar door te stemmen via internet. Blof kreeg in de categorie Beste Artiest Pop meer stemmen dan de andere kandidaten: Bertolf, Caro Emerald, Ilse DeLange en Laura Jansen. Het Zeeuwse kwartet was - samen met onder anderen Moss - ook genomi neerd als Beste Band, maar moest die prijs laten aan Go Back To The Zoo. Blof won in het verleden al meerdere 3FM Awards. Hoogtepunt was 2007, toen de groep er vier mee naar huis mocht nemen. Go Back To The Zoo, Caro Eme rald en De Jeugd van Tegen woordig bemachtigden gister avond ieder twee 3FM Awards. Andere prijswinnaars waren Guus Meeuwis (beste zanger), Anouk (beste live-act), Krystl, Tiësto en De Staat. VLISSINGEN - De Zeeuwse schrijf ster Floortje Zwigtman vertelt woensdag 20 april in het Arsenaal theater in Vlissingen over haar werk. Zij is vooral bekend van de trilogie Een groene bloem, die zij vo rig jaar voltooid met Spiegeljongen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en is georganiseerd door HZ Cult. Zwigtman volgde ooit de le rarenopleiding aan de Hogeschool Zeeland. middelburg - In de Revolution too.oooetc. Gallery in de Lange Noordstraat in Middelburg wordt morgen weer een Filosofisch Café gehouden. Het thema 'Het echte leven' sluit aan bij dat van de lan delijke Maand van de Filosofie. Aanvang: 15.30 uur. www.pzc.nl E MOOISTE POSTER Kies ook de mooiste Zeeuwse poster van 2010. Breng uw stem uit op www.pzc.nl/wehangen. BOEKENBLOG PZC-redacteur Jan van Damme blogt over pas verschenen Zeeuwse boe ken: www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13