81 buitenland Koorddansen op Navo-top Berlijn Beatrix is vooral populair bij Duitsers op leeftijd LIBIË Duitsland wil meehelpen bij humanitaire missie Bidden na bloedbad Ex-president Mubarak gearresteerd Drie verdachten 'bekennen' aanslag Minsk Oppositie Libië bepleit grotere rol VS donderdag 14 april 2011 ^^aa^^mff^rT'-tTIWWWrrriWBItmnTrmTrrrwri CAIRO - De voormalige Egyptische president Hosni Mubarak en zijn zonen Gamal en Alaa zijn gisteren gearresteerd. Dat heeft de Egypti sche openbaar aanklager bekendge maakt. Ze zullen vijftien dagen worden vastgehouden voor ver hoor. Mubarak en zonen worden ver dacht van corruptie, verspilling van openbare gelden en machts misbruik voor persoonlijk gewin. Gisteren plaatste het kantoor van de aanklager een verklaring op Facebook waarin de arrestatie van Mubarak en zijn zonen bekend werd gemaakt. Dinsdagavond werd de 82-jarige Mubarak in het ziekenhuis opgenomen met hart- klachten. Egyptenaren roepen sinds Muba rak op 11 februari werd afgezet om een onderzoek naar hem en elk lid van zijn regering. Naar de meeste hoge ambtenaren uit het regime lo pen onderzoeken vanwege be schuldigingen van corruptie en machtsmisbruik. MINSK - De autoriteiten in Wit- Rusland hebben gisteren drie ver dachten van de bomaanslag in de metro van Minsk opgepakt. Zij hebben volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken bekend be trokken te zijn geweest bij de aan slag. Een van hen voerde de bom aanslag uit, zei minister Koelesjov. Bij de aanslag kwamen twaalf mensen om het leven en raakten meer dan tweehonderd gewond. De bom ontplofte maandag tij dens het spitsuur in het station Oktjabrskaja op het moment dat reizigers uit de metro stapten. Op beelden van bewakingscamera's is te zien dat een man een tas achter laat in het station. De binnenland se veiligheidsdienst KGB denkt dat de oppositie achter de aanslag zit. Duitsland is het gastland voor een tweedaagse .Navo-top over Libië. De Oosterburen willen ineens wel militairen sturen, maar alleen voor een hulpmissie. door onze correspondent Oene van der Wal Op de tweedaagse top van de Navo-ministers van Buitenlandse Za ken, die vandaag in Berlijn begint, moet de impasse rond het militaire ingrijpen in Li bië worden doorbroken. Maar vooralsnog heerst er vooral onenig heid. Dat begint al bij de gastheer van de bijeenkomst, de Duitse minis ter van Buitenlandse Zaken Guido Westerwelle. Die is faliekant tegen deelname van Duitse militairen aan de operatie-Libië. Maar hij zit wel aan tafel bij het Navo-beraad waar het vooral zal gaan om het verwijt van Frankrijk en Groot- Brittannië aan hun partners dat zij DOHA - De Libische oppositie heeft gisteren in Doha, de hoofdstad van Qatar, het Amerikaanse leger opge roepen een belangrijkere rol te spe len in de Navo-campagne tegen Li bië. De oppositie overlegde in Do ha met westerse en Arabische ge zanten over de situatie in Libië. De oppositie vond gehoor bij de Frankrijk. De VS hebben echter al laten weten zich alleen op de ach tergrond te willen bewegen, ook al maakte het Pentagon gisteren be- in militair opzicht te weinig doen. Berlijn onthield zijn stem aan de VN-resolutie die een militair ingrij pen mogelijk maakte. Vervolgens onttrok het schielijk zijn marine schepen in de Middellandse Zee aan het Navo-bevel. Enkele tiental len Duitse militairen die in de Na- vo-commandostructuren werk zaam waren mochten ineens niets meer doen. En Duitsland staakte de medewerking aan vluchten van Awacs-spionagevliegtuigen. Alles om toch maar vooral niet militair bij het Libië-conflict betrokken te raken. Des te opmerkelijker is het dat Duitsland nu wel wil helpen bij het beschermen van hulpleveran ties aan Libië door EU-Battle- groups (gevechtseenheden). De EU-landen werden het dinsdag in Luxemburg eens over een mogelij ke hulpmissie. Westerwelle sluit daarbij het sturen van Duitse troe pen ineens niet meer uit. Onduide lijk is met welk mandaat en welke bewapening. Westerwelle claimt dat zijn land consequent handelt. Want 'huma nitaire hulp is altijd neutraal'. Hij wil dat een dergelijke missie 'zicht baar gescheiden van lopende mili- kend dat Amerikaanse gevechts vliegtuigen onder Navo-bevel nog steeds luchtaanvallen uitvoeren. De Contactgroep Libië riep giste ren op tot het vertrek van Kaddafi als leider van Libië. De Libiërs moe ten over hun eigen toekomst kun nen beslissen. Duitsland heeft gisteren vijf Libi sche diplomaten verzocht het land te verlaten. Ze zouden Libische ex- pats in Duitsland onder druk heb ben gezet. taire operaties' plaatsvindL Duits land wil, evenals de EU, een offici eel hulpverzoek afwachten van de VN. Maar of dat er komt, is zeer de vraag. De Navo stelt dat het aan tal hulpleveranties de laatste tien dagen ook zonder militaire bewa king is gestegen. Westerwelle trad onlangs terug als voorzitter van liberale regerings partij FDP. In zijn rol als Duits- lands topdiplomaat wordt hij fel bekritiseerd. Hij kan alleen al daar om een succes op de Navo-top ge bruiken. Maar de Duitse militaire vakbond hekelt de 'zigzagkoers' van de regering. „Zo'n hulpmissie noopt kennelijk tot creatief redene ren", schampert een woordvoer der. De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken Jean Asselborn sneerde dat Europa zich niet kan opdelen in 'oorlogsvoerenden en Gutmenschen, goedzakken die poli tiek correct handelen. Zonder het militaire ingrijpen was humanitai re hulp niet eens mogelijk ge weest, meent de Luxemburger. Op de Berlijnse top moeten de rol len tussen Navo en EU worden verdeeld. Ook moet duidelijk wor den wat het einddoel is van de operatie-Libië, die formeel onder Navo-bevel staat. De Navo claimt dat het de rebellen met succes te gen Kaddafi's troepen beschermt. Maar al tweemaal zijn per ongeluk rebellen gebombardeerd. Die kla gen bovendien dat de Navo te wei nig doet. Wapenleveranties aan de opstandelingen stuiten op een VN-wapenembargo. De Europese Navo-landen ruziën bovendien ook over de opvang van de vluch telingen uit Noord-Afrika, inclu sief Libië. zie onze website:buitenland Al jazeera doet live verslag en duidt de bijeenkomst in Qatar RIO DE JANEIRO - Een Braziliaanse vrouw houdt een rozenkrans om hoog tijdens een mis ter nagedachte nis aan de twaalf mensen, vooral kin- Koningin Beatrix troost een meisje dat gisteren in paniek raakte door de enorme oploop bij een circusvoorstelling. foto Marcel Antonisse/ANP door Francine Wildenborg BERLIJN - Ze heeft tranen in haar ogen als ze zich het overlijden van prins Claus herinnert. De 70-jarige Britta Oertel uit Berlijn is een ech te royalty-fan. Het dolst is ze op de Noorse prinses Mette-Marit en de Belgische Mathilde, maar Maxima mag er ook zijn. 'Herrlich', vindt Oertel de Oranjes. Ze is niet de enige in Duitsland die gek is met de Nederlandse mo narchie. De pracht en praal die de Duitsers zelf ontberen met een za kelijke Bundesprasident, vinden ze bij de buren. Beatrix en niet te vergeten wijlen Claus en Bern- hard, beiden van Duitse komaf, hebben een speciaal plekje in de Duitse harten veroverd. „Ze is sympathiek!', roept Renate Sop (69) over het Nederlandse staatshoofd, dat op staatsbezoek is in Duitsland. Dat zonder Claus de Duitse link is weggevallen, maakt haar niets uit. Beatrix is een ster. Sops dochter kijkt wat meewarig bij haar moeders enthousiasme. Als zij aan Beatrix denkt, denkt ze aan de Duitse cabaretier Hape Ker- keling die in 1991 net voor het offi ciële bezoek van Beatrix verkleed als de koningin bij het huis van de bondspresident arriveerde. In per fect steenkolenduits zwaaide hij de beambten op Beatrix-wijze toe en vroeg steeds maar om 'lekker Mittagessen'. Een hilarisch filmpje dat ook onder jonge generaties heel populair is. De 'échte' Beatrix is bij jongeren minder bekend. Twintigers weten niet dat de koningin in Berlijn is. Drie Duitse meiden die in Berlijn op vakantie zijn, hebben niets van het staatsbezoek gehoord en vin den het ook niet interessant. Volgens de 70-jarige royalty-fan Oertel komt haar fascinatie voor het koningshuis door de DDR-tijd. „Ik woonde in Oost-Berlijn en we hadden geen idee van koningshui zen. Toen de muur viel ontdekte ik de monarchieën van Nederland en Scandinavië. De pracht en praal, wat een andere wereld!" In de media krijgt Beatrix deze week ruim baan. Op een 'Niederlande-bijlage' van Der Ta- gesspiegel na - vooral over econo mie, energie en design - blijft het vooral bij foto's en beschrijvingen van haar programma. Zo wordt Berlijners verteld waar ze Hare Ma jesteit kunnen toewuiven. Wat ze overigens maar weinig gedaan heb ben de afgelopen twee dagen. „Het zou wel eens de laatste keer kunnen zijn dat Beatrix als konin gin in Duitsland is", speculeerde de krant Die Welt gisteren over het moment waarop Willem- Alexander het stokje over mag ne men. Voor koningshuisfan Britta Oertel is het te hopen. Ze zou het niet erg vinden als de Argentijnse schone 'haar' koningin wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8