61 binnenland Informatie over Nederlandse Jodenjagers is opvraagbaar lil Kerkelijke Kamer: gokken vaker legaal rechtbank Onderwijsbezuinigingen later door verzet SGP voor strafzaken KANSSPELEN Kabinet wil meer belasting innen en internetgokverslaafden in beeld krijgen Wanbetaler verrast tij'déns het douchen 'Steken door Van der Sloot is verzonnen' Noorse Fjorden en Noordkaap Binnenhutten van €-2.7997- voor 1.799,- Buitenhutten van €.3,4-997- voor 1.999,- Suites met balkon van €.5^497- voor 3.099,- Cruise van Italië - Amsterdam a.€ 775,- Griekenland Turkije a. 725,- donderdag 14 april 2011 De Tweede Kamer wil dat onli ne gokken, dat nu nog verbo den is, onder voorwaarden mogelijk wordt. Kabinet wil het gokbeleid ver ruimen om voor meer inkom sten voor de overheid te zor gen. den haag - De Tweede Kamer zet de deur open naar meer mogelijk heden om legaal te gokken. Ook online gokken - nu nog verboden - moet onder strenge voorwaar den mogelijk worden, vindt de Ka mer. Dat bleek gisteren tijdens een «SmMHaOalaMBBI DEN HAAG Een 29-jarige man uit Den Haag is dinsdag tijdens het douchen opge schrikt door de politie. De agenten drongen de woning aan de De Lan- noystraat binnen toen hij niet opendeed. De man moet een boete van 75.000 euro betalen aan de Staat. Die is bedoeld voor slachtof fers van woninginbraak en diefstal len. De agenten arresteerden hem. Hij moet naast de te betalen boete voor 344 dagen de gevangenis in. debat over het kansspelbeleid. Staatssecretaris van Veiligheid en Justitie Fred Teeven wil het gokbe leid verruimen om voor meer in komsten voor de overheid te zor gen. Nu verdwijnt de inleg volle dig naar de buitenlandse eigena ren van online-gokbedrijven. De overheid kan er geen kansspelbe lasting over heffen. Een ander pro bleem is dat internetgokverslaaf den nu veelal onzichtbaar zijn doordat ze in een anonieme omge ving spelen. Teeven wil de verslaaf den uit de anonimiteit halen. „Ze kunnen dan naar de verslavings zorg worden geleid." PvdA, SP en D66 zijn voorstander DEN HAAG Het verhaal in het tijdschrift Pano rama dat Joran van der Sloot op me degevangenen heeft ingestoken, is volgens zijn advocaat Miximo Al- tez onjuist. „Met de directeur van het Instituut voor Penitentiaire In richtingen heb ik de zaak nagetrok ken en het is totaal verzonnen", zegt Altez. „Er zitten kwade bedoe lingen achter om Joran schade te doen. Maar hij wil juist zijn leven veranderen en gaat naar de kerk." INCLUSIEF REISBEGELEIDING Rotterdam, Oslo, Kristiansand, Bergen, Tromso, Honningvag, Hammerfest, Alesund, Flam, Stavanger, Dover, Rotterdam (vanuit Dover wordt u per touringcar teruggebracht naar Rotterdam) Holland America Line - ms Ryndam* Vertrek: alleen 10 juli Duur: 15 dagen Savona, Malaga, Cadiz, Lissabon, Vigo, Santander, Le Havre, Harwich, Amsterdam Costa Magica"*** Vertrek: alleen 20 mei Duur: 11 dagen Inclusief vlucht Amsterdam - Nice en transfer Nice - Savona V. Venetië, Bari, Katakolon, Izmir, Istanbul, Dubrovnik, Venetië MSC Magnifica""* Vertrek: elke zat van 7 mei t/m 19 nov Duur: 8 dagen Inclusief vluchten met transavia.com en transfers V. Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 van de nieuw op te richten'kans spelautoriteit. De fracties vrezen echter dat in de huidige opzet de ze autoriteit, die de gokmarjct moet controleren, weinig zal kun nen uitrichten. „Dat wordt een pa pieren tijger", voorspelt SP'er Rik janssen. Volgens de staatssecretaris wordt de kansspelautoriteit wel de gelijk een organisatie met gezag, en zo'n dertig fte's aan medewer kers. Zij moeten de vergunningver lening, het toezicht en de handha ving voor hun rekening gaan ne men. In het regeerakkoord is afge sproken dat er meer gokopbreng- sten naar sport gaan. Dit heeft te maken met de ambitie van Neder land om in 2028 de Olympische Spelen te organiseren. Meer geld naar sport kan door de prijzenpot van de Staatsloterij iets te verlagen en door de Lotto extra trekkingen toe te staan, die ten goede komen aan sport. De loterijen bepalen nu zelf aan welke goede doelen ze geld afdra gen. Teeven wil bekijken of bij de vergunningverlening voor een lote rij afspraken kunnen worden ge maakt over de keuze voor goede doelen. Het is de bedoeling dat het gokbeleid vanaf 2015 wordt gelibe raliseerd. De Kamer overweegt een hoorzitting te houden om des kundigen te kunnen raadplegen. den haag - Lang hielden ze hun poot stijf, maar gisteren leken de minister en staatssecretaris van Onderwijs simultaan met de hand over hun hart te strijken. De boete voor studenten die meer dan een jaar langer over hun studie doen, gaat niet al na de zomer in, maar een jaar later. En de bezuinigingen op het passend onderwijs (voor leerlingen met een stoornis of han dicap) wordt ook met een jaar uit gesteld tot 2013, zo maakten beide bewindslieden gisteren bekend. Geld daarvoor vonden ze in de be kostiging van de maatschappelijke stage voor studenten in het voort gezet onderwijs en in de extra be loning van uitmuntende leraren. Een suggestie die eerder al was ge daan door de oppositiepartijen. Toch is de toegeeflijkheid van bei de politici vooral te danken aan de inspanningen van de kleinste par tij in de TXveede Kamer, de SGP. Terwijl studenten en al maanden zonder succes protesteerden tegen de plannen, zorgde de SGP er voor dat minister Marja van Bijsterveldt en staatssecretaris Halbe Zijlstra hun koers wijzigden. Want zonder uitstel van de maatregelen, geen steun van de SGP, stelde de partij. En dan konden de plannen wel eens eenzelfde lot wachten als het landelijk Elektronisch Patiënten Dossier. Dat sneuvelde vorige maand in de Eerste Kamer. roermond - De Nederlandse ka tholieke kerkprovincie krijgt een permanente kerkelijke rechtbank voor strafzaken. Dat maakte het bisdom Roermond gisteren be kend naar aanleiding van een af spraak dinsdag tijdens de vergade ring van de bisschoppenconferen tie. De afzonderlijke bisdommen heb ben wel rechtbanken, maar die houden zich vooral bezig met echt scheidingen en conflicten binnen parochies. Incidenteel kon elke bis schop een eigen strafrechtbank in stellen. Uit overwegingen van effi ciency is nu besloten tot een per manente kerkelijke strafrechtbank. Als eerste wordt een 57-jarige ex-pastoor uit Kerkrade gedaagd voor de nieuwe rechtbank, nadat hij zich heeft verantwoord voor de strafrechter. De man wordt be schuldigd van het verduisteren van gelden. Daartoe besloot bis schop Frans Wiertz van Roer mond gisteren. De voormalige pas toor wordt onder meer verdacht van verduistering van tienduizen- den euro's die bedoeld waren voor de nabestaanden van een tragisch ongeval in Kerkrade in 2004. De Duitse chauffeur Frans Makel kwam om het leven toen de rem men van zijn truck dienst weiger den en hij een winkel binnenreed. In de winkel kwamen twee men sen om.De pastoor richtte een stichting op die geld inzamelde voor de weduwe van Makel en haar drie kinderen. Volgens de we duwe heeft ze nooit geld gekregen. door Floor Ligtvoet den haag - Zes onderzoekers do ken onder leiding van journalist en programmamaker Ad van Liempt in de strafdossiers van de grootste Jodenjagers van de Twee de Wereldoorlog. Ze ontdekten van bijna 9000 Joden wie hen ver ried en liet afvoeren. Deze infor matie is nu door nabestaanden van de slachtoffers en daders en andere belanghebbenden op te vra gen in het Nationaal Archief in Den Haag. Van Liempt: „Ik heb met tranen in mijn ogen boven sommige dossiers gehangen." Bestaat bij de nabestaanden nog al tijd een grote behoefte om deze pijn lijke informatie tot zich te nemen? Van Liempt: „Jazeker. De drang van mensen om in detail te weten wat er in die laatste levensdagen of uren in het leven van hun oma of opa is gebeurd, lijkt alleen maar sterker te worden. Toen ik tien jaar geleden aan mijn boek Kop- geld werkte en al meer dan vijftig strafdossiers bestudeerde, vroegen mensen mij al of ik ook iets over hun vader, opa, oma tegen was ge komen. Heel vaak moest ik dan 'nee' zeggen. De kinderen van de mensen die zijn vergast in de Tweede Wereldoorlog willen of kunnen er misschien veelal niet over praten, maar je ziet dat de der de en vierde generatie vaak juist al les wil weten." Wat komen ze te weten als ze op zoek gaan in het Nationaal Archief? „Dat hangt ervan af In sommige gevallen staat alleen de naam van het slachtoffer in het dossier, de da tum van zijn arrestatie en de naam van degene die hem destijds heeft verraden. Maar bij honder den dossiers, als het er niet meer zijn, is het hele persoonlijke ver- haai te achterhalen. Dat komt om dat het justitiële onderzoek, de ver horen van de daders, zo goed en uitvoerig is gedaan en opgeschre ven. In sommige gevallen waren er getuigen. Buren die het zagen ge: beuren bijvoorbeeld of iemand die tegelijkertijd werd afgevoerd maar het kamp wel overleefde. In de dossiers lees je hoe het verraad liep. Soms tot in detail." /s er iets dat enorme indruk op u heeft gemaakt? „Ia, dat komt uit een dossier dat ik tien jaar geleden bestudeerde. Ik vond daarin een briefje van een Jo denjager aan een foute onderduik- gever (iemand die doelbewust lo den onderbracht en vervolgens verried, red.). In het briefje staat dat de onderduikgever hem zich misschien niet meer herinnert maar dat ze na de inval samen 'nog zo lekker hebben zitten ka nen'. Daarnaast schrijft hij dat hij nu weer in business is, dus is door gegaan als Jodenjager en dat als de foute onderduiker weer met hem wil samenwerken hij de buit (de premie die verraders per opgepak te lood ontvingen, red.) wel wil de len. 'Dan delen we samen op', zo staat hpt er gewoon. Het briefje was een fantastisch bewijsstuk te gen de man later in de rechtszaak. Maar ik kreeg het er koud van." Ook kinderen of kleinkinderen van mensen die in de oorlog fout waren, kunnen deze dossiers inzien. Waar om zouden zij dat willen? „Soms weten ze alleen dat opa fout was, maar daar heb je grada ties in. Soms kan het een enorme opluchting zijn om te lezen dat ie mand alleen maar voor de verkeer de zaak heeft gecollecteerd." Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6