221 zeeland De Hille eerste Frisse School in Terneuzen Volkslied klinkt ook Korting bij veertig bedrijven met West-Zeeuws-Vlaams voordeelboekje MILIEU Nieuw luchtbehandelingssyteem Schoenen om niet op weg te lopen almanak Rollator INTERNATIONALE HONDENWEDSTRIjDEN Op vier plaatsen in West-Zeeuws-Vlaanderen renden de afge lopen dagen jachthonden uit vijftien Europese landen over de akkers. Op zoek naar patrijzen. Hoge opbrengst bij sponsorloop Zeelandweek w e donderdag 14 april 2011 door Wout Bareman TERNEUZEN - Basisschool De Hille is de eerste Frisse School in de ge meente Temeuzen. Bij De Hille is een nieuw luchtbehandelingssys teem geïnstalleerd. Dat zorgt voor een aanzienlijke verbetering van het zogenoemde binnenmilieu. Communicatie-adviseur Saskia de Vries van de gemeente: „Leerlingen en docenten zullen zich nu veel prettiger voelen en dat komt onge twijfeld de leerprestaties en ten goe de. Ervaringen elders tonen ook aan dat het ziekteverzuim daalt." De Hille maakte gebruik van de fi nanciële ondersteuning van het lan delijke project Frisse Scholen door het Rijk en de gemeente Terneu zen. Primair en voortgezet onder wijs kunnen met dat geld ventile rende en energiebesparende aanpas singen aan de schoolgebouwen ver wezenlijken. De Hille werd als eer ste geselecteerd, na overleg met de schoolbesturen en toetsing van de kwaliteit van het binnenmilieu op alle scholen in de gemeente. Naast De Hille verbeteren ook de basis scholen Op Weg (Hoek), Canisius (Zuiddorpe), Op De Hoogte (Ter- neuzen), Gaspar van der Heyden (Axel) en De Regenboog (Terneu zen) de komende maanden hun binnenklimaat. De verwachting is dat alle werkzaamheden voor de zo mervakantie kunnen worden afge rond. Aanleiding voor het project Frisse Scholen, dat in 2009 van start ging, was het feit dat in veel klaslokalen de C02-concentratie, vaak door on voldoende ventilatie, veel te hoog is. Dit heeft een slechte luchtkwali teit tot gevolg. Recent onderzoek heeft uitgewezen dat een slecht bin nenmilieu in klaslokalen een nega tieve invloed heeft op de leerpresta ties. Ook leidt het tot meer gezond heidsklachten en daardoor extra ziekteverzuim onder leerlingen en leerkrachten. Vrijdag wordt de 'verfrissing' feeste lijk ingeluid. Onderwijswethouder Cees Liefting deelt in de ochtend pauze aan alle leerlingen een pakje DubbelFriss en een appel uit. Sym bolisch voor de dubbel zo frisse school. HULST - In de vitrinekast in de bi bliotheek in Hulst zijn elegante da messchoenen te zien, waarop je niet zo maar wegloopt. Ze zijn ge bakken van klei en geglazuurd door Thea Lockefeer-Everaard uit Hulst. Ze maakt allerlei figuren, MEEST GELEZEN 1. Traumaheli Rotterdam eerste keus 2. Onderzoek doortrekken kusttram 3. Actieclub niet in infocentrum TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto De rollator stond op de stoep naast de voordeur van een huis aan het Middelburgse Damplein. Te koop, ver meldde een bordje dat op de zitting lag. Ter aanmoediging van mogelijke liefhebbers was er een rijtje pluspun ten toegevoegd. "Van oud vrouwtje ge weest. Altijd binnen gestaan. Geen btw, bijtelling of wegenbelasting'. Dat zijn sterke argumenten, bij de ver koop van een auto. Maar of dat po tentiële kopers van een rollator over de streep haalt, is maar de vraag. Om dat de rollator een uitbundig gebruik uitstraalde, zag de geïnteresseerde pas sant toch maar af van de koop. Hier en daar miste al wat verf en ook op andere punten bleek dat hij al zijn ki lometertjes had gehaald. 'Komt waar schijnlijk niet door de keuring', dacht de passant. „En je zult zien, hij is mis schien ook nog opgevoerd." maar haar voorkeur gaat uit naar vrouwenfiguren en de daarbij ho rende accessoires. Schoenen horen daar onmiskenbaar bij. De mini-ex positie is tot vrijdag 29 april te zien tijdens openingsuren van de bibliotheek. SINT-JANSTEEN - De leerlingen van basisschool Inghelosenberghe heb ben met een sponsorloop ruim 2800 euro bij elkaar gelopen voor de vastenactie. De scholieren van alle "groepen renden afhankelijk een uitgezet traject rond de school. Na iedere ronde kregen de kinderen in stijl van de elfsteden tocht een stempel. Het geld van het vastenactieproject gaat naar ontwikkelingsprojecten op het ei land Mindoro in de Filippijnen. Tip? redactie@pzc.nl door Martijn de Koning Ad Baijens, lid van het or ganisatiecomité van het Europees Kampioen schap voor staande hon den had het vooraf al gezegd. „Het gaat natuurlijk om de wed strijden, maar die zijn voor een leek moeilijk te volgen. De ope ningsceremonie is eigenlijk veel leuker om naar te kijken." Hij heeft gelijk. Hoewel het best in drukwekkend is om te zien, snap je als niet-kenner niet wat de be doeling is als de honden één voor één een West-Zeeuws-Vlaamse ak ker op rennen. Gelukkig geeft; Baijens uitleg. „De honden gaan op zoek naar patrijzen. We laten ze tegen de wind in rennen, waar door ze die beesten ruiken." Als een hond een patrijs opspoort, krijgt hij van een jury punten voor de manier waarop hij dat doet. De natuurlijke reactie van een patrijs is om niet weg te lo pen, maar om in elkaar te kruipen, waardoor het beest op z'n plek blijft als er vervolgens ook een mens nadert. „Van origine is het de bedoeling op deze manier de patrijzenstand vast te stellen", zegt Baijens. Juist de huidige tijd van Onder de noemer 'La semaine de Zelande' kwamen afgelopen da gen drie soorten honden in actie in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om Duitse Kortharen, Staande Continentale honden en Epagneuls Breton. De wedstrijdweek in West- Zeeuws-Vlaanderen is onderdeel van een reeks wedstrijden in het kader van het 100-jarig bestaan van de Féderation Cynologique In ternational, een internationale ras hondenclub. Als één van de oprichtingslanden krijgt Nederland een aantal promi nente bijeenkomsten, waaronder ook een hondenshow in Leeuwar den, in september. het jaar werd gekozen omdat de ge wassen nog niet te hoog zijn, waar door de beesten enigszins zicht baar blijven, en de patrijzen nog geen eieren hebben gelegd. De wedstrijden vinden deze week dagelijks plaats in vier groepen, op akkers verpreid over West- Zeeuws-Vlaanderen. Een jury be oordeelt de prestaties van de hon den, én, tijdens een 'exterieurkeu- ring', hoe ze eruit zien. Aan het eind van de dag nemen de groeps winnaars het in een finale tegen el kaar op. Meerdere soorten honden komen deze week in actie. Giste ren en vandaag is het de beurt aan de zogenaamde 'Epagneuls Bre ton'. De eerste wedstrijdreeks wordt steeds vooraf gegaan door een presentatie van de deelne mers: zowel hond als baas. En, zo als Baijens al voorspeld had: dat is erg leuk om naar te kijken. Want waar maak je dat nou mee: hon den die plechtig op een 'bordes' plaatsnemen om naar de nationale hymne te luisteren? Uiterst boeiend, zoals de Belgische dames (opvallend, in wat verder een man nenwereld blijkt te zijn) alle moei te hebben hun honden in be dwang te houden. En dan moet ook die vlag nog netjes in de lucht worden gehouden. De beesten van de Spanjaarden vinden het volks lied evenmin boeiend en doen lie ver een spelletje met elkaar. Het is voor hun baasjes een hele toer ze bij de les te houden. En dan duurt die Spaanse hymne ook nog 'ns zo lang... De Deense honden zijn een stuk braver, maar daar valt één van de begeleiders uit z'n rol: die vergeet z'n pet af te zetten en krijgt een geërgerde stomp van een landgenoot. Dat zal je bij de Duitsers niet meemaken. Correct als ze zijn zetten die hun hoofd deksels precies tegelijk af als de eer ste noten van Deutschland über al les klinken. Alsof ze er op geoe fend hebben. Tien volksliederen moeten er ge speeld worden, want aan de wed strijd voor 'epagneuls breton' doen de nationale teams van tien landen mee. Er zijn zelfs busjes en campers uit Griekenland, Oosten rijk en Italië te vinden. Ook de namen van hond en mens worden omgeroepen. De honden namen zijn vaak langer dan die van hun baas. Italië vormt een uit zondering. De dieren luisteren naar 'Ronaldinho' en 'Furia'. Met zulke namen heb je natuurlijk met een een voorsprong. Gisteren en vandaag was het op de West-Zeeuws-Vlaamse akkers de beurt aan de Epagneuls Breton om hun kunnen te tonen. door Martijn de Koning AARDENBURG - Bezoekers en inwo ners van West-Zeeuws-Vlaande- ren kunnen sinds gisteren met een speciaal bonnenboekje korting krij gen bij veertig bedrijven in die re gio. Het zogenaamde 'West- Zeeuws-Vlaamse voordeelboekje', voor 5 euro verkrijgbaar bij de deelnemende bedrijven en de VW-kantoren, biedt die mogelijk heid. Initiatiefnemer is Mike van Dieren- donck, eigenaar van restaurant De Zeeuwse Kust bij Nieuwvliet. „Ik loop al een paar jaar rond met de vraag hoe we als ondernemers West-Zeeuws-Vlaanderen beter kunnen promoten", geeft hij aan. „Dit is het geworden." Om te voorkomen dat iedereen zo maar een boekje ophaalt, kosten ze 5 euro per stuk. Een deel daar van gaat naar regionale goede doe len. „Dat geld heb je er zo uit", zegt Van Dierendonck. „Ga maar na: restaurants geven korting of gratis drankjes, de Gamma doet je 5 euro cadeau, je kan er gratis een fiets mee huren of met korting kle ding kopen, en in de West- Zeeuws-Vlaamse musea kun je bin nen voor de helft van de prijs." Het eerste voordeelboekje werd gis teren in restaurant In den Wijn gaard in Aardenburg in ontvangst genomen door Ilse de Smit van de VW Zeeuws- Vlaanderen. De bon nen zijn geldig tot 31 maart 2012. Van Dierendonck gaat ervan uit dat er volgend jaar opnieuw een soortgelijk actie komt. Mogelijk leidt dat zelfs tot meer. „We gaan binnenkort in gesprek met men sen achter de Schouwen-Duive- landpas. Daarmee krijg je nog een heleboel meer dan alleen korting bij deelnemende bedrijven. Wie weet kan het hier ook tot zoiets uitgroeien." Alle deelnemende bedrijven en hun aanbiedingen zijn ook te vinden op www.lavidavoordeelboekje.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58