241 zeeland Die oude klinkhamer College blijft geloven in pan wozoco Een soort museum Kleinzoon voormalig molenaar geeft Het scheepsbouwmuseum, wat eigenlijk geen museum is, in de oude verbandkamer op het Vlissingse Scheldeterrein begint al ergens op te lijken. De exposities komen in zicht. Jeugd kan zich uitleven in voetbalkooi Wethouder betreurt gemaakte fouten Genealogisch spreekuur in Tholen SCHELDEKWARTIER SINT-MAARTENSDIJK - Sint-Maartensdijk heeft er weer een mooie voorzie ning bij. Aan de Sportlaan werd gisteren de voetbalkooi officieel in gebruik genomen. Het idee voor de kooi ontstond twee jaar geleden bij de plaatse lijke voetbalvereniging. Met de hulp van veel sponsors en vrijwilligers is het uiteindelijk gelukt om hem te realiseren. Nadat gistermiddag, bij wijze van openingshandeling, het bord met de namen van de sponsors was onthuld, mocht een balkunstenaar de voetbalkooi inwijden. Daarna kon de jeugd zich uitleven in de nieuwe voorziening. foto Leo Adriaansen donderdag 14 april 2011 door Rob Paardekam SCHERPENISSE - De Thoolse wet houder Kees van Dis blijft geloven in een goede afloop van de kwes tie 'wozoco Scherpenisse', die op dit moment bij de Raad van State ligt. Hij gaf gisteren tijdens de com missie bestuurszaken toe dat er tij dens de procedure fouten zijn ge maakt. Daaruit moet volgens hem lering worden getrokken. De gemeente wil in Scherpenisse een woonzorgcomplex realiseren, waarin ook plaats is voor het dorpshuis en een winkel. Inwo ners wachten al heel wat jaren op die voorziening. Toch zou het zo maar kunnen dat er een nieuwe vertraging optreedt. De Raad van State heeft zich namelijk al een paar keer zeer kritisch uitgelaten over het wozoco. Dat het plan bij dat rechtsorgaan ligt, komt door twee buren, die vrezen dat ze straks overlast gaan krijgen van het gebouw. In een tus senuitspraak kregen ze deels gelijk van de rechter. Tussen het nieuwe gebouw en de woningen van de klagers zit twintig meter. De ge meente heeft volgens de Raad van State niet voldoende aangetoond dat dit voldoende is. Vorige week was er weer een zit ting en ook toen kreeg de gemeen te er van langs. Het bestemmings- THOLEN - Mensen die graag stam boomonderzoek willen doen, maar niet weten hoe of waar ze moeten beginnen, kunnen donder dag 21 april terecht in het oud ar chief van de gemeente Tholen. Daar wordt die avond vanaf 19.00 uur een genealogisch spreekuur ge houden. Verschillende experts zijn aanwezig om mensen wegwijs te maken in de wereld van de genea logie. De avond duurt tot 21.00 uur. Iedereen is welkom. Het archief van de gemeente Tho len is gevestigd in het gemeente huis aan het Hof van Tholen. door Wendy van den Hurk Hij verhaalt over het ge luid en beeld van aange dreven stoommachines en honderden draaien de tandwielen in de machinefa briek alsof hij er zelfbij is geweest. Maar dat is niet zo. Want Wesley Sekewael, vrijwilliger bij de Stich ting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen, is pas zeventien. Belangstelling voor de Schelde heeft Wesley altijd gehad. Wat wil je ook, als je ene opa er lasser was en de andere plaatwerker. Die laat ste leerde hem veel technische foef jes en samen bouwden ze een mi niatuur stoommachine. „Ik vind stoom prachtig. De Schelde is ont staan in de tijd van de industriële revolutie, toen stoom ontzettend belangrijk was. In de oude machi nefabriek aan de Aagje Deken straat stond het achterin vol enor me stoommachines met grote transmissieassen. Hónderden wie len draaiden rond en dreven wal sen, boren en freesbanken aan. Dat indrukwekkende zicht is het begin van de Schelde." Zeventien, dus. Toen Wesley vorig jaar op zoek moest naar een adres om zijn 72 maatschappelijke stage uren door te brengen, dacht hij ei genlijk direct aan de verbandka mer, waarvan hij had gelezen dat er een scheepsbouwmuseum in zou worden gesticht. Wesley's hulp was meer dan welkom. De oude waskamer van het woonge deelte van de verbandmeester hielp hij op te knappen tot verga- derhok. Hij zette gipsplaten en sloot mee elektriciteit aan. De 72 uren gingen vrijwel onge merkt voorbij. Wesley had immers allang besloten te blijven. Hij gaf rondleidingen over het Scheldeter rein, hoorde de verhalen die hij al tijd al wilde horen („als dokter Sta- verman tijdens een operatie twee handen nodig had, duwde hij zijn sigaar in de mond van de zuster en zei alleen maar: vasthouden") en kreeg een krat vol gebruikt Scheldegereedschap. Wesley werd beheerder van de col lectie, voor een groot deel afkom stig uit de oudheidkundige kamer van de Schelde. Gereedschappen die verworden tot museumstuk ken. De jonge Souburger kan zijn geluk niet op. „Ik was altijd al een verzamelaar van oude spullen. Kijk hier, een oude klinkhamer. Lag nog bij iemand op zolder. Voel eens hoe zwaar. Ik heb hem hele maal ontroest." Uit zijn boekentas komt een enorm handvat. „Van het Van Dishoeckhuis." Wesley glundert van oor tot oor. Het depotje van Wesley in de voor malige verbandkamer staat ram- vol. Dan is er nog de container in de Machinefabriek. Ook ramvol. „En alles heeft een verhaal. Die freeskoppen alleen al. Stelt niks voor, zou je denken, maar die wer den dus ter plekke gemaakt. Alles maakten ze hier: vliegtuigen, sche pen, bussen, tandwielen, ketels, maar dus ook freeskoppen." Volgend jaar doet Wesley VWO- examen. Wat hij daarna gaat doen, weet hij nog niet. Misschien naar de TU in Delft. Maar tot die tijd brengt hij zijn vrije uren door op het Scheldeterrein. „Ik kan ook wel ergens in de afwas gaan, om geld te verdienen, maar ik doe lie ver iets voor mijn plezier. Dit ge bouwtje, de historie van Vlissin gen, een steentje bijdragen aan de stad die nooit af is - dat vind ik leuk. Opa? Die is trots, ja. Endk weet zeker dat die andere opa ook heel trots zou zijn geweest." plan zou op onderdelen onduide lijk zijn en aanvullende onder zoeksrapporten zouden pas tij dens de zitting, en dus te Iaat, zijn aangeleverd. Dat laatste komt volgens Van Dis door het veranderen van de proce dures bij de Raad van State. „In het verleden werd genoegen geno men met een beschrijving van een onderzoek en de conclusie. Nu moet het hele rapport worden aan geleverd." De wethouder zei de he le gang van zaken te betreuren. Het hele proces wordt binnenkort aan een analyse onderworpen. Desondanks heeft Van Dis goede hoop dat de Raad van State bin nenkort een voor de gemeente po sitieve uitspraak doet, zodat het wozoco er snel kan komen. Bram van de Sande (CU) wilde weten of er een 'plan B' is voor het geval er een ongunstige uitspraak komt. Dat is er niet, antwoordde de wet houder. „Wij geloven in dit plan. Als de uitspraak desondanks nega tiefis, zullen we het moeten wijzi gen en opnieuw ter inzage moeten leggen. Wel met spoed." De uitspraak laat overigens nog wel even op zich wachten. De be zwaarmakers hebben drie weken gekregen om te reageren op de rap porten van de gemeente. Het is on duidelijk hoe lang de raadsheren daarna nog nodig hebben om tot een besluit te komen. Alles was scheef „Alsof je op zee zat", kenschetst Doeke Roos jr, de drijvende kracht achter de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen. Maar de oude verbandkamer van de Schelde is eindelijk geen bouwval meer; het grove werk op de benedenver dieping is gedaan. En dat allemaal dankzij vrijwilligers. Roos: „Die klikken op internet een webcam van Nieuw Vlissingen open, draaien die richting de verbandkamer. Hangt er een witte lap aan de zijkant, dan weten ze dat de deur open is en komen ze hierheen." Het gebouwtje wordt een bezoekerscentrum voor het Scheldekwartier. Een soort museum, maar dan één om te beleven en niet alleen om te bekijken. „Tot zomer 2012 mogen we het ge bouw van de gemeente gebruiken. Dan komt het evalua tiemoment. Maar we zullen toch wel mogen blijven? Het wordt zo leuk. Met een filmzaaltje, exposities en na tuurlijk de verhalen. Vooral de verhalen. En rondleidin gen. Ze zaten vorig jaar helemaal vol. Achttien deden we er de eerste dag. Achttien! Mensen vinden het prachtig." Rinus van den Akker sleutelt aan 'Bram'. door Jan van Zuilen OUD-VOSSEMEER - Er is weer toe komst De Jager in Oud-Vossemeer. De molen ondergaat een opknap beurt, waarna er een nieuwe, jon ge molenaar komt. De schilder kan ieder moment ko men om de molen weer zijn ver trouwde kleur terug te geven. Als er dan ook weer de nog ontbreken de twee van de vier wieken aanzit ten, kan niets een officiële herope ning meer in de weg staan. Dat zal ergens in de zomer zijn. De molen krijgt ook een nieuwe molenaar: Corneel Droogers, 33 jaar oud en geboren en getogen in Oud-Vosse- meer, maar boven alles een klein zoon van de laatste molenaar. Dat was Piet Vogel, die tot aan zijn dood in 1984 met de molen heeft gewerkt. Droogers heeft het dus van geen vreemde. „Ik was zes jaar toen opa overleed, maar ik kan me toch nog goed herinneren dat ik graag bij hem op de molen kwam en dat hij me uitlegde hoe het alle maal werkte." Na de dood van opa Vogel heeft Maris Kodde, molenaar in Sint-An- naland, de molen nog een tijdje draaiende gehouden. Droogers: „Ook bij hem kwam ik graag kij ken. Zo ongeveer tot mijn zestien de bleef ik naar de molen gaan. Daarna ging mijn interesse uit naar andere dingen, maar het mo lenaarsvirus is altijd blijven sluime ren. Toen ik vorig jaar hoorde dat de molen gerestaureerd zou wor den en ze een nieuwe molenaar zochten heb ik me meteen aange meld." Of hij zelf gaat malen weet de jon ge molenaar nog niet. „Het kan wel, maar ik moet eerst zien hoe het in de praktijk gaat en of er hier überhaupt klanten te vinden zijn voor molenaarsmeel." Met de praktijk bedoelt Droogers ook dat hij rekening moet houden met de bewoners van het molen huis. Vroeger het woonhuis van zijn opa, maar tegenwoordig wo nen er mensen die niets met de molen te maken hebben. De toe gang naar de molen loopt wel via hun erf „Die mensen mogen niet te veel overlast van ons ondervin den. Bij een eventuele openstel ling moeten we daar rekening mee- houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52