Vincent keurde het koren door er op te 241 zeeland Mosseldag naar 'Schouws model' HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Vincent de Korenbyter Meisjes van 't Stoofje beste voetbalsters donderdag 14 april 2011 Het houten bord met huisnaam Vincent de Korenbyter staat naast de oprit onder een houten dakje. Het werd ge maakt door Hans van Swaay, vader van de huidige eige naar. Laurens van Swaay: Hij vond dat zo'n leuke huis naam weer ergens vermeld moest staan." door Marijke Vael De twee bouviers, die on ze komst luidkeels aan kondigen, heten Vin cent en Byter. Een ver wijzing naar Vincent de Korenby ter; de huisnaam die op een hou ten bord staat, naast de kiezelste nen oprit die wordt geflankeerd door narcissen. Het is voorjaar in de polder achter de Grevelingendijk tussen Dreischor en Zonnemaire waar het woonhuis staat van Laurens van Swaay en Jeannette van Swaay-Krepel. Voor de voormalige hoeve graast een paard tussen de madeliefjes en paardenbloemen en de akkers tegenover het pand liggen gereed om ingezaaid te wor den. Laurens en Jeannette aan schouwen die agrarische activitei ten graag vanuit hun woonkamer. Laurens: „We zien de boeren ploe gen, zaaien en oogsten. Met daar boven de prachtige luchten en de weidsheid van het landschap dat verandert met de seizoenen. Het blijft altijd spannend om te zien wat er nu weer zal gebeuren." Het stel, dat in het verleden op vier verschillende locaties in Brui- nisse woonde, peinst er dan ook niet over om nog eens te verhui zen. Twaalf jaar geleden kwamen ze 'bij toeval' terecht in de hoeve die reeds in 1644 wordt genoemd in de Veldboeken van de polder Dreischor. Jeannette: „We hadden ons huis in Bruinisse verkocht en woonden tijdelijk in een huurhuis terwijl we uitkeken naar een wo ning met meer ruimte en privacy. Jeannette en Laurens van Swaay met hun bouviers Vincent (rechts) en Byter voor hun hoeve, Vincent de Korenbyter, waarnaar de honden genoemd zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende YERSEKE - Een Mosselplein waar je culinaire hoogstandjes kunt proe ven. Bereid door bekende chef koks. En: een intrigerende reis door de wereld van de mossel. Hoe? „Dat is nog geheim", zegt Ida Sinke van de werkgroep Mossel dag, die tegenwoordig onder de vleugels van Vissersvereniging Yer- seke opereert. „Maar als het ons lukt wat we voor ogen hebben, dan wordt het wel iets spectacu lairs." De Mosseldag speelt zich zaterdag 20 augustus weer af in Yerseke. Dan bezoeken zo'n 45.000 men sen het mosseldorp. Om in de rij te staan voor een bak mosselen, om te kuieren langs de kraampjes van de braderie en om met kotters mee te varen op de Oosterschelde. Uiteraard wil de werkgroep die de Mosseldag voorbereidt, dat aantal op peil houden. Tegelijkertijd moet die Mosseldag, naast ver trouwde elementen zoals het mos selen eten, ook elk jaar iets nieuws te bieden hebben. Nieuw is dat het aloude comité Zeeland Presenteert is opgeheven. Er is een werkgroep gevormd, die is gekoppeld aan de Vissersvereni ging Yerseke. Hetzelfde model als in Bruinisse en Zierikzee. Sinke: „Dat is een logische keuze, want het gaat om promotie van de mos selsector." Overigens worden nog leden gezocht voor de werkgroep. Een paar van die nieuwe ideeën komt voort uit de wens de Mossel dag culinair te verdiepen en de ontwikkelingen in de mosselsector ook te laten zien tijdens het evene ment. Zoals een reis door de we reld van de mossel, zodat de consu ment ervaart hoe de kweek in el kaar steekt en een beeld krijgt van de toekomst van de sector. Zo wordt mosselzaad tegenwoordig (grotendeels) gevangen via mossel- zaadvanginstallaties (mzi's). De werkgroep wil ook bekende koks naar Yerseke halen om liflaf- jes te prepareren mét de mossel als hoofdingrediënt. „We willen de consument laten proeven dat de mossel een veelzijdig product is." Daarnaast heeft de werkgroep de bruine vloot (historische vracht schepen) gevraagd in Yerseke af te meren. ZIERIKZEE - De best voetballende meisjes van Schouwen-Duiveland zitten op 't Stoofje. Het team van de Ouwerkerkse school won in de finale (eind stand 0-0) van de schoolvoetbalcompetitie van De Meerpaal uit Bruinisse na het nemen van maar liefst zestien strafschoppen. De meisjes van 't Stoofje mogen 18 mei naar de finale in Middelburg. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44