Een leven vol drank en gekte boeken35 Angst tussen zes planken Che en de idealen van weleer 0/ie boeken kort donderdag 14 april 2011 ROEPING Boekbinden is meer dan een ambacht. Als ergens onthaasting geboden is, dan is het in de dorpse werkplaats in de Dordogne waar Mathilde met toewijding werkt aan het inbinden en restaureren van boeken. De Franse schrijfster Anne Delaflotte Mehdevi (1967) schreef een gevoelige roman over een uitstervend beroep. In een vorig leven was Mathilde diplomate, maar zij gaf dit le ven op om in de voetsporen te treden van haar opa, die haar de liefde voor oude boeken bij bracht. Anne Delaflotte Mehdevi - De boekbindster. Vertaling Pauline Sarkar. De Geus, 17,90 euro YERÜ Beklemming heerst in het huis van een echtpaar dat treurt om een doodgeboren ba by. Ze halen een Oekraïense hulp in huis die een eind moet maken aan de chaos in huis en in hun zielen. 'Onheil' heet de opmerkelijke debuutroman van de Italiaanse Elvira Seminara (1959). De natuur en het verval spelen een grote rol in dit broeierige verhaal. Q) Elvira Seminara - Onheil. Verta ling Aafke van der Made. Serena Libri, 19,95 euro Charles M. Schulz. (1922-2000) werkte bijna een halve eeuw aan zijn schepping 'Peanuts'. In 1950 verscheen de eerste aflevering over Charley Brown, de hond Snoopy en hun vriendjes. Geen katten kwaad uithalende rotkinderen, maar kleine mensen die net als volwassenen soms tobben met afgunst, wanhoop en verlangen naar liefde. Elke dag een strip in de krant, elke dag een grap. Niet om bulderend over de grond te rollen, maar altijd goed voor een glimlach. Die kinderen toch: net echte men sen. De Bossche uitgeverij Sil vester brengt een reeks uit met alles van Snoopy en de rest. Deel r'Snoopy' bevat de jaren 1950 tot 1952. Q) Charles M. Schulz - Peanuts com pleet. Vertaling Hans Enters. Sil vester, 29,95 euro Scott Fitzgerald en Zelda Sayre. Sayre, die het verhaal vertelt, deels vanuit de inrichtingen, deels van uit de tijd waarin het allemaal nog goed leek te gaan. Jaartallen in de kantlijn zijn de lezer behulpzaam. Ook komen we stralende typerin gen tegen: 'Zoals ik al zei, de yan keeluitenant zweet nooit. Hij ruikt alleen maar schoon, een lekkere geur van nieuwe spullen en van luxueuze, zachte stoffen. Het lijkt wel alsof die man plantaardig is, en de regen op zijn huid een soort tedere dauw'. Het oproepen van Sayre is Leroy ook goed gelukt. Al vanaf de tweede pagina begint ze betoverend irritant te worden en als ze later beklagenswaardig wordt, is dat ook echt zo. foto CPD Mijn probleem met het boek is op den duur de wijze waarop de au teur zich in zijn hoofdpersoon heeft ingeleefd. Het gebeurt iets te nadrukkelijk met de aanwijsstok, waardoor het een wat kokette gang van zaken wordt. Ik zie de verkleedkist, ik zie de geraadpleeg de boeken over zenuwziekten, ik zie de auteur een dansje maken op de muziek uit die dagen. Toch is het goed dat Alabama song er is. De eer die Leroy Sayre be wijst, komt haar toe. Ze kon het al lemaal ook niet helpen. Gilles Leroy - Alabama song. Ver taling Prescilla van Zoest. Cossee, 19,90 euro. door Thomas Verbogt Francis Scott Fitzgerald ont moette de vrouw met wie hij zou trouwen, Zelda Say re, in de Country Club in Montgomery. Het was 1918. Het was het begin van een rampzalige relatie. Francis Scott Key Fitzgerald heeft niet lang geleefd, van 24 sep tember 2896 tot 21 december 1940. Zelda Sayre iets langer, van 24 juli 1900 tot 10 maart 1948. Ze kwam om bij een brand in een psychiatri sche inrichting in Asheville. Van die levens zijn veel foto's gemaakt, vaak op plaatsen waar je graag zou willen zijn, het Belles Rives Hotel in Juans-les-Pins bijvoorbeeld of een zonovergoten straat in Parijs, wat de Fitzgeralds betreft vaak de decors van schijnvertoningen. Fitzgerald schreef boeken die bij de betere van de vorige eeuw beho ren, This side of paradise, The great Gatsby en Tender is the night. De eerste twee waren succesvol, het laatste tijdens zijn leven nauwe lijks. Sayre schreef ook, verhalen, een vreemd toneelstuk en de ro man Save me the waltz, maar zij had niet het succes van haar man. De roman verscheen in 1932. Toen was haar geest al met haar leven aan het knoeien. Al een paar keer 'had men haar opgenomen. Vaak wordt het echtpaar Fitzge rald verbonden met een leven vol jazz, champagne en feesten, maar die periode heeft maar een jaar of tien geduurd. Het meest tragische interview met een schrijver dat ik ken, had Michael Mok in 1936 met Fitzgerald. Zelden heb ik in een toch al tra gisch interview een schrijver zoiets tragisch over zichzelf horen zeg gen als: 'Er zijn enkele dingen gebeurd met pa pa. Dus werd papa de pressief en begon hij een beetje te drinken'. Toen Zelda Sayre leefde kort maar hevig in de schaduw van F. Scott Fitzgerald. Gilles Le roy rehabiliteert haar liefde vol in Alabama song. het interview op de voorkant van de New York Post stond afgedrukt, deed Fitzgerald van ellende een zelfmoordpoging. Zijn vrouw was hem niet lang daarvoor voorge gaan. Tijdens een wandeling in de buurt van Baltimore had ze zich op de rails gegooid, terwijl'een trein aan kwam razen. Haar man had haar op het laatste moment weggetrokken. De drank had zijn motoriek danig aangetast; hij was niet al te snel meer. We kunnen ons een voorstelling van het tafe reel maken. Sayre kabbelt in de geschiedenis voort als geestesziek, hysterisch, verwend, onhandelbaar en min of meer permanent dronken. Is dat al tijd met haar zo geweest? Met die vraag begon ik aan het boek dat de Franse auteur Gilles Leroy over haar schreef en dat Alabama song - heet. Voor dat boek kreeg hij de prestigieuze Prix Goncourt. Het is al in vele landen vertaald en wordt momenteel verfilmd met Keira Knightley als Sayre en, hoe kan het anders, Leonardo DiCaprio als Fitzgerald. Ik weet niet of dit een film is waarop we ons moeten ver heugen, omdat het waarschijnlijk een etala ge vol voorspelbaarhe den wordt en het uit gangspunt een boek is waarin de auteur erg vaak op hetzelfde aam beeld hamert. Dit wil niet zeggen dat Alabama song mislukt is. Voor de goede orde: het is geen biografie, maar een roman. Leroy heeft zich verplaatst in Q Joseph Finder - Vertaling Hugo Kui pers Luitingh, 19,95 euro door Mieske van Eek JOSEPH FINDER Joseph Finder (Chicago, 1958) duikt diep in de angst in zijn nieuwe mis daadroman Bedrog. Een span nend boek dat leest als een trein. Een 17-jarig meisje gaat uit, drinkt iets, ontmoet een mooie man en ontwaakt in een doodskist, 3 meter onder de grond. Ze krijgt lucht via een pvc-buis en een camera registreert haar bewegingen. Een handig middel dat ge noeg gruwelijke beelden ople vert om haar steenrijke vader onder druk te zetten en tot spoed te manen. En een betere plaats om haar verborgen te houden, had haar ontvoerder vast niet kun nen vinden. Al is dat niet de enige reden waarom Alexan dra tussen ze'S planken haar ergste nachtmerrie beleeft. De Russische beroepsmoorde naar die haar ontvoerd heeft, geniet van haar angst en be schouwt de langzame dood die hij voor haar in gedachten heeft als extra beloning. Maar dan heeft hij niet op Finders held Nick Heller gere kend. Die is niet alleen uiterst intelligent en dapper, hij be schikt ook nog over een net werk dat hem helpt met klus sen die zelfs voor een super held te moeilijk zijn. Finder weet hoe hij een span nend boek moet schrijven, maar het is jammer dat zijn hoofdpersoon zo'n schokbe- stendige en sympathieke held is. Het maakt het boek min der geloofwaardig en de af loop tamelijk voorspelbaar. Daarbij komt dat het boek nogal wat uitwijdingen bevat, die voor het verloop van het verhaal geen nut hebben en dat de schrijver niet alle draadjes van zijn verhaal net jes afhecht. Q Héctor Oesterheid (tekst) Alberto Brec cia Enrique Brec cia (tekeningen) - Che Silvester, 19,95 euro door Mieske van Eck Ernesto (Che) Guevara (1928-1967) is een legen de. Zijn karakteristieke bebaarde hoofd - afgedrukt op talloze affiches en T-shirts - geldt zo ongeveer als het oer type van de revolutionair. Dat het beeld zo onverwoestbaar is, is vermoedelijk voor een belangrijk deel te danken aan de vroege dood van Che in Bolivia. Waar zijn medestrij ders Fidel en Raoul Castro ruimschoots de tijd kregen, te verzaken aan hun idealen van weleer, kon Guevara de held blijven van mensen die net als hij naar een rechtvaardiger wereld verlangden. Meteen na zijn dood gingen tekstschrijver Héctor Oester heid en de tekenaars vader en zoon Alberto en Enrique Breccia aan het werk om de Argentijnse voorvechter van de socialistische revolutie te herdenken. Hun biografie in stripvorm verscheen in 1968. Een rauw en oprecht verslag van een idealistisch leven, dat gewelddadig eindigde. In Argentinië was het boek meteen heel populair tot de militaire dictatuur het ver bood. Het bezit van Che werd gevaarlijk. Oesterheid en zijn vier dochters werden in die tijd ontvoerd en zijn verdwe nen. Van Che is nu voor het eerst een Nederlandse editie ver schenen bij uitgeverij Silves ter in Den Bosch. Opvallend is dat de beklemmende zwart-wittekeningen totaal niet verouderd aandoen. Wel is het verhaal voor niet-ken- ners moeilijk te volgen. Geluk kig heeft de uitgever een chro nologische lijst met de belang rijke momenten uit Guevara's leven toegevoegd en een inter view met tekenaar Enrique Breccia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35