221 zeeland Studie naar eisen digitale hulp door bieb Die oude klinkhamer Een soort museum 'Medewerker café Chill Out moet werkstraf krijgen voor drugshandel' 'T SPUI Onderzoek door Universiteit Tilburg Rechter doet geen uitspraak in zaak 'doorgaande route Arnemuiden' SCHELDEKWARTIER Het scheepsbouwmuseum, wat eigenlijk geen museum is, in de oude verbandkamer op het Vlissingse Scheldeterrein begint al ergens op te lijken. De exposities komen in zicht. /TXAutoTeam LJLvoel je v r i j donderdag 14 april 2011 door Maurits Sep vussiNGEN - De Universiteit van Tilburg doet onderzoek naar de ei sen die bezoekers van de biblio theek 't Spui in Vlissingen stellen aan digitale dienstverlening. Voor de zomer moeten de resultaten be kend zijn. De uitkomsten worden gebruikt bij de onderbouwing van het be sluit van directie en gemeente Vlis singen om de hoofdvestigingen in de Spuistraat in Vlissingen en de Kanaalstraat in Oost-Souburg te sluiten. Maar om te voorkomen dat de antwoorden te veel worden beïnvloed door deze plannen, wor den dezelfde vragen ook gesteld aan bibliotheekbezoekers in Roosendaal, aldus directeur Kees Hamann van de Vlissingse biblio theek. „Het accent komt hoe dan ook te liggen op de thuisbiblio theek: van thuis uit bijna alles kun nen regelen. Wat vindt men daar bij belangrijk?", formuleert hij de gedachte achter het onderzoek, dat over twee weken begint. Hamann benadrukt dat de digitali sering van bibliotheken de komen de jaren doorzet. „Langzaam ver schuift het accent van het lenen van fysieke boeken naar veel meer gevarieerde vormen van informa tie, in woord, beeld en geluid, maar ook steeds meer digitaal." Om zicht te krijgen op de eisen die klanten van de bibliotheek stel len aan de digitale dienstverle ning, wordt eerst gevraagd naar de reden waarom mensen nu naar de bieb komen. Verder willen de onderzoekers van de Tilburgse universiteit weten op welke manier zij materialen zoe ken. Volgens Hamann wordt met de studie vooral gezocht naar de be langrijkste kenmerken die gebrui kers toekennen aan de nieuwe, meer digitale bibliotheek. Dan gaat het bijvoorbeeld om het thuis bezorgen van materialen uit de bibliotheek, een informatieser vice met multimediale' dossiers op thema (met tekst, beeld en ge luid), een catalogus die via inter net is te bekijken en waarin delen van boeken of andere materialen zijn te bekijken voordat mensen die reserveren, het lenen van digi tale boeken (e-books) en het invul len van een profiel met persoonlij ke interesses, op basis waarvan de bibliotheek tips kan geven. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg kan geen uitspraak doen in de zaak 'doorgaande route Arnemuiden', omdat deze niet ont vankelijk is. De zaak voldoet dus niet aan de juridische eisen voor een snelle afhandeling. Twee inwo ners van Arnemuiden probeerden via de rechter te voorkomen dat de doorgaande route door hun dorp wordt heringericht volgens het 'shared space'-principe. Deze straten moeten een soort piein door Wendy van den Hurk Hij verhaalt over geluid en beeld van aangedre ven stoommachines en honderden draaiende tandwielen in de machinefabriek alsof hij er zelfbij is geweest. Maar dat is niet zo. Want Wesley Seke- wael, vrijwilliger bij de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissin gen, is pas zeventien. Belangstelling voor De Schelde heeft Wesley altijd gehad. Wat wil je ook, als je ene opa er lasser was en de andere plaatwerker. Die laat ste leerde hem veel technische foef jes en samen bouwden ze een mi niatuur stoommachine. „Ik vind stoom prachtig. De Schelde is ont staan in de tijd van de industriële revolutie, toen stoom ontzettend belangrijk was. In de oude machi nefabriek aan de Aagje Deken straat stond het achterin vol enor me stoommachines met grote transmissieassen. Hónderden wie len draaiden rond en dreven wal sen, boren en freesbanken aan. Dat indrukwekkende zicht is het begin van De Schelde." Zeventien, dus. Toen Wesley vorig jaar op zoek moest naar een adres om zijn 72 maatschappelijke stage uren door te brengen, dacht hij ei genlijk direct aan de verbandka mer, waarvan hij had gelezen dat er een scheepsbouwmuseum in zou worden gesticht. Wesley's hulp was meer dan welkom. De oude waskamer van het woonge deelte van de verbandmeester hielp hij op te knappen tot verga- derhok. Hij zette gipsplaten en sloot mee elektriciteit aan. De 72 uren gingen vrijwel onge merkt voorbij. Wesley had immers al lang besloten te blijven. Hij gaf rondleidingen over het Scheldeter rein, hoorde de verhalen die hij al tijd al wilde horen („als dokter Sta- verman tijdens een operatie twee handen nodig had, duwde hij zijn sigaar in de mond van de zuster en zei alleen maar: vasthouden") en kreeg een krat vol gebruikt Scheldegereedschap. Wesley werd beheerder van de col lectie, voor een groot deel afkom stig uit de oudheidkundige kamer van De Schelde. Gereedschappen die verworden tot museumstuk ken. De jonge Souburger kan zijn geluk niet op. „Ik was altijd al een verzamelaar van oude spullen. Kijk hier, een oude klinkhamer. Lag nog bij iemand op zolder. Voel eens hoe zwaar. Ik heb hem hele maal ontroest." Uit zijn boekentas komt een enorm handvat. „Van het Van Dishoeckhuis." Wesley glundert van oor tot oor. Het depotje van Wesley in de voor malige verbandkamer staat ram- vol. Dan is er nog de container in de Machinefabriek. Ook ramvol. „En alles heeft een verhaal. Die freeskoppen alleen al. Stelt niks voor, zou je denken, maar die wer den dus ter plekke gemaakt. Alles maakten ze hier: vliegtuigen, sche pen, bussen, tandwielen, ketels, maar dus ook freeskoppen." Volgend jaar doet Wesley VWO- examen. Wat hij daarna gaat doen, weet hij nog niet. Misschien naar de TU in Delft. Maar tot die tijd brengt hij zijn vrije uren door op het Scheldeterrein. „Ik kan ook wel ergens gaan afwassen, om geld te verdienen, maar ik doe liever iets voor mijn plezier. Dit gebouw tje, de historie van Vlissingen, een steentje bijdragen aan de stad die nooit af is - dat vind ik leuk. Opa? Die is trots, ja. En ik weet zeker dat die andere opa ook heel trots zou zijn geweest." worden, zonder trottoirs en zebra paden. De maximumsnelheid wordt 30 kilometer per uur. De be zwaarmakers, een bewoner van de Nieuwlandseweg en een bewoner van het Schuttershof zagen grote gevaren en nadelen in het 'shared space'-principe. Ze wezen de ge meente er onder meer op dat het verkeer op de doorgaande route al leen nog maar toeneemt door de uitbreiding van recreatiemogelijk heden bij het Veerse Meer. Rinus van den Akker sleutelt aan 'Bram'. Alles was scheef „Alsof je op zee zat", schetst Doe- ke Roos jr, de drijvende kracht achter de Stich ting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen. Maar de oude verbandkamer van De Schelde is eindelijk geen bouwval meer; het grove werk op de benedenverdieping is gedaan. En dat allemaal dankzij vrijwilligers. Roos: „Die klikken op internet een webcam van Nieuw Vlissin gen open, draaien die richting de verbandkamer. Hangt er een witte lap aan de zijkant, dan weten ze dat de deur open is en komen ze hierheen." Het gebouwtje wordt een bezoekerscentrum voor het Scheldekwartier. Een soort museum, maar dan één om te beleven en niet al leen om te bekijken. „Tot de zomer van 2012 mogen we het van de gemeente gebruiken. Dan komt het evaluatie moment. Maar we zullen toch wel mogen blijven? Het wordt zo leuk. Met een filmzaaltje, exposities en natuur lijk de verhalen. Vooral de verhalen. En rondleidingen. Ze zaten vorig jaar helemaal vol. Achttien deden we er de eerste dag. Achttien! Mensen vinden het prachtig." msssmssmsmm c door Emile Calon MIDDELBURG - Met al die schoolkin deren die langs dat café kwamen, moesten we wel ingrijpen, aldus officier van justitie W. Smeenk. Ze doelde gisteren op café Chili Out aan de Vlissingsestraat in Middel burg. Het café werd onlangs gesloten, omdat de politie ontdekte dat er werd gehandeld in drugs. In hard en softdrugs, bleek gisteren tijdens een zitting van de Middelburgse rechtbank. Een van de dealers, een 24-jarige man, stond terecht voor handel in en bezit van cocaïne. Omwonenden van het café had den geklaagd over dealen. Ook had de politie via het criminele circuit informatie gekregen over de han del in drugs in het bewuste café. Tijdens een eerste inval werd er nauwelijks iets gevonden. Enkele weken later volgde een tweede in val en toen trof de politie drugs - vooral softdrugs, maar ook hard drugs - bij de bewuste medewer ker aan. Die verklaarde gisteren dat hij maar weinig in het café han delde. Hij leverde vooral bij men sen thuis nadat ze hem hadden ge beld. Hij voorzag bijvoorbeeld ook enkele klanten in Arnemuiden van drugs. De officier eiste een voorwaardelijke celstraf van vier maanden tegen hem en een werk straf van 240 uur. Ze zei dat voor 4,5 maanden dealen, normaal ge sproken, een celstraf hoort. Ze week van die eis af, omdat ze ge looft dat de man gekozen heeft voor het rechte pad. Ook heeft hij nu werk. Een celstraf kan hem weer werkloos maken waardoor hij weer in aanraking kan komen met verkeerde familieleden en vrienden. Raadsman R. Drenth vond de eis van de officier reëel. Hij stelde wel dat niet vaststaat dat er coke bij zijn cliënt is gevonden. Hij verwees naar verklaringen van klanten die klaagden over 'troep'. Uitspraak 27 april. AutoTeam Vlissingen Bedrijfsweg 2 (naast het Vrijburgbad) (0118) 46 17 10 www.autoteam.nl officieel Opel Dealer - Wir leben Autos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22