io record store day Hoezo alleen nog maar downloaden? Er zijn in speciaalzaken nog zo veel prachtige platen te ontdekken! Dat is de gedachte achter Record Store Day, waar komende zaterdag in Nederland 75 onaf hankelijke platenzaken aan deelnemen. donderdag 14 april 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl str <u door Joep Trommelen Record Store Day is vorig jaar uit de Ver enigde Staten naar Nederland over ko men waaien. In de VS sloegen vier jaar geleden 700 zelfstandige platenza ken de handen ineen om te bewij zen dat ze temidden van al het download- en kopieergeweld nog steeds de moeite van een bezoek waard zijn. De band Metallica opende de dag met een inmiddels legendarisch optreden in een winkel en sinds dien is het traditie dat deelnemers aan Record Store Day artiesten in huis halen die de dag een warm hart toedragen. Vorig jaar waaide de dag over naar Japan, Australië en Europa. Ruim zestig Nederland se zaken deden mee. Zaterdag zijn dat er 75. De band Moke trapt de dag dan om midder nacht af bij Velvet Music in Delft. Andere grote namen die in win kels gaan spelen: Roosbeef, Bettie Serveert en Kraak Smaak, De Staat. Maar ook kleinere namen la ten van zich horen. Ooit gehoord van Runt Jungle of The Phrases? Ga zaterdag naar 'De jongens van Hemmes' in Groningen. Initiatiefneemster Marlein Parle- vliet vindt de vergelijking met de 'slow food' beweging treffend. Ook die zet zich af tegen het een vormige massaproduct met kraak noch smaak, en pleit voor meer aandacht voor voedsel en de berei ding daarvan. Op dezelfde manier wil de Record Store Day meer aan dacht voor de 'betere' muziek en de manieren om die te presente ren. Parlevliet: „Je kunt downloaden van muziek vergelijken met snacken: goedkoop, en makkelijk te krijgen. Maar de vraag is: geniet je er ook werkelijk van?" Dat doe je in haar ogen zeker wél in een speciaalzaak. De Nederland se Vereniging van Entertainment Retailers (NVER), waar ook grote ketens als The Free Record Shop onder vallen, zag dat ook in en om helsde de Record Store Day. Parle vliet werkte eerder zelf in zo'n zaak, maar is nu actief voor de NVER en heeft inmiddels een dag taak aan de organisatie van de Re cord Store Day. Twee jaar geleden besloot ze er werk van te gaan maken. „Ik was dat negatieve gedoe over de platen branche meer dan beu. Je hoorde alleen nog maar dat het zo slecht ging. Terwijl het zó leuk is om een platenzaak te bezoeken." Het grote verschil tussen downloa den thuis achter de pc en een be zoek aan een platenspeciaalzaak vat Parlevliet in één woord samen: beleving! 'Bijna alle platen verschijnen tegenwoordig op cd én vinyl' „Een plaat opzetten is zo veel leu ker dan je pc op de shufflestand in schakelen. En het internet is toch vooral een vorm van zelfselectie: je kiest de dingen die je al mooi vindt. Je wordt er niet geprikkeld door buitenstaanders. In een pla tenzaak word je op nieuwe dingen gewezen en uitgenodigd daar ken nis mee te maken. Zeker in spe ciaalzaken werken mensen met veel verstand van zaken die ook zelf erg van muziek houden. De meeste zaken die meedoen zijn echte popspeciaalzaken, die de diepte ingaan, met 'echte' popmu ziek." Parlevliet is ervan overtuigd dat er altijd platenzaken blijven bestaan. „Er zullen altijd muziekliefhebbers zijn met behoefte aan een fysiek product, iets moois dat je in je han den kunt houden en waar je ook naar kunt kijken. Zij hebben ook behoefte aan een plaats waar ze el kaar kunnen ontmoeten. In veel zaken heb je een koffiehoek waar ze met elkaar over muziek en pla ten praten. En niet alleen kopers van platen, ook muzikanten ko men daar graag. Er ontstaan zo zelfs bands in een winkel, soms he le grote. The Arctic Monkeys heb ben elkaar zo bijvoorbeeld leren kennen." Wat opvalt aan de Record Store Day, is de grote aandacht voor het ouderwetse vinyl. De deelnemen de zaken verkopen 16 april een lan ge lijst 'exclusieve producten'. Waaronder opvallend veel single tjes en lp's met een beperkte op lage, collector's items dus. AC/DC's single Shoot to Thrill, on ze eigen Anouk met Killer Bee. Of een dubbel-lp van de oudgedien den van Art of Noise, Into Battle. Niet zomaar lp's, nee, met hun ge wicht van 180 gram van extra kwa liteit. Bruce Springsteen brengt speciaal voor Record Store Day een 10 inch vinylplaat (een tussen- maatje tussen single en lp) uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10