binnenland 15 Onrust, maar geen muiterij krabbelt weer langzaam op W links liggen' Vakbonden dreigen met hardere ov-acties Vreemde reclameborden langs de weg uitgebannen P DEFENSIE Bond: actiebereidheid is bijzonder Staken mag niet, collectieve acties wel Lanoye schrijft boekenweekgeschenk woensdag 13 april 2011 dood. De identiteit van de zes slachtoffers werd gisteren door de gemeente vrijgegeven op haar web site. Het gaat om drie mannen en drie vrouwen. De ravage die door de schietpartij ontstond, is door de winkeliers maandag opgeruimd. Op sommige plaatsen zijn nog stille getuigen zichtbaar zoals kogelgaten en ka potte ramen. Midden in het win kelcentrum ligt een condoleance register op een podium. In politiek Den Haag werd het dra ma gisteren herdacht. Premier Mark Rutte sprak zich, tijdens een herdenkingstoespraak in de Eerste Kamer, uit over zijn respect voor de slachtoffers en betrokkenen: „We willen troost bieden waar het kan en zullen een helpende hand toesteken waar dat nodig is", aldus de minister-president. Tijdens de herdenking in de Tweede Kamer betuigde voorzitter Gerdi Verbeet haar deelneming aan de nabestaan den van de slachtoffers. Waarnemend burgemeester Bas Eenhoorn kondigde gisteren aan dat er volgende week een herden- zie onze website:binnenland De Ridderhof was voor het eerst sinds zaterdag weer open buikholte ging zitten. „Uit onder zoek is bekend dat vetopslag op die plek het meeste risico geeft op ziektes als diabetes en hart- en vaatziekten. Na een maand ge woon gezond eten was het vet in de buik ook weer weg, bleek uit scanonderzoek." Hoogleraar Kok wil niemand af en toe een frietje met verbieden. Verbieden hoeft volgens hem ook helemaal niet, als mensen gewoon lijk maar eten volgens de adviezen van het Voedingscentrum en onge veer een half uur per dag bewe gen. „Dat heeft een bewezen, blijvend effect op de gezondheid. En dat hebben Sonja en dr. Frank nog nooit bewezen." ROTTERDAM - De vakbonden ko men met 'meer en hardere acties' in het openbaar vervoer als het ka binet niet terugkomt op zijn aan bestedingsplannen. Dat meldde be stuurder Eric Vermeulen van Abva- kabo FNV gisteren tijdens de werk onderbreking van de Rotterdamse vervoerder RET. Volgens Abvaka- bo hebben ook reizigersvereniging Rover, de landelijke studentenvak bond LSVB en ouderenorganisatie ANBO zich uitgesproken voor ver dere werkonderbrekingen. Zij de len de zorgen van het personeel en de vervoerders in de drie grote steden. Ook de PvdA en SP lieten weten achter het initiatief te staan. Medewerkers van de RET legden gisteren het werk enige uren neer. Personeel voerde actie tegen de openbare aanbesteding van het stadsvervoer in Rotterdam, Am sterdam en Den Haag en de bezui nigen van in totaal 120 miljoen eu ro. De actievoerders vrezen dat door de maatregelen minder open baar vervoer zal rijden en dat er ontslagen vallen. Vorige week werd er al gestaakt in Amsterdam. Volgende week woensdag voert het Haagse HTM-personeel actie. Protestleuzen op tanks, een enkele stoel die door een raam vliegt: de emoties laaien hoog op onder mili tairen. Ze willen 'gepaste ac tie' tegen de bezuinigingen. e hebben de afgelo pen jaren missies ge draaid in Irak en Af ghanistan. Als belo ning vervallen 12.000 banen en worden 6000 mensen gedwongen ontslagen. Vinden wij dat recht vaardig", vraagt Wim van der Burg van vakbond AFMP. „Néééé", klinkt het uit ruim 400 kelen in de kantine van de Johan nes Postkazerne in Havelte. De militairen kwamen gisteren bij een voor de eerste actiebijeen komst tegen de bezuinigingen. Vol gens de militaire vakbonden is de actiebereidheid groot. Er volgen nog dertig bijeenkomsten in het land en op 16 juni een landelijke manifestatie in Den Haag. De onrust in Havelte is groot sinds vrijdag bekend werd dat het hele tankbataljon wordt wegbezuinigd. Daarmee komen zo'n tweehon derd arbeidsplaatsen te vervallen. De frustratie zou geleid hebben tot kleine vernielingen en het schil deren van leuzen op tanks. Ook zouden militairen hun meerderen niet meer gehoorzamen, in militai re verhoudingen een ernstig feit. Van grote onrust of muiterij is geen sprake, benadrukken verschil lende betrokkenen. Op de Gene raal Majoor De Ruyter van Steve- ninckkazerne in Oirschot, waar eveneens een tankbataljon moet verdwijnen, ging volgens een onbe vestigd bericht een stoel door een ruit. „De stemming is bedrukt, be droefd, soms emotioneel, maar er is geen sprake van ongeregeldhe den," zegt een woordvoerder. Ed Lugthart van AFMP noemt de actiebereidheid bijzonder. „Militai ren komen niet snel in actie, ze zijn erg loyaal naar hun werkgever. Tijdens het besloten deel van onze bijeenkomst gaven militairen wel aan dat ze gepaste acties willen met een militair karakter." Minister Hillen van Defensie zei gisteren dat Nederland wat betreft veiligheid niet 'onderverzekerd' raakt door de grote bezuinigings operatie. Wel waarschuwt hij dat dit dreigt te gebeuren als verder wordt gekort op de krijgsmacht. DEN HAAG - Het recht van werkne mers om te staken bestaat al lang. Het is een van de 'sociale grond rechten', ook voor ambtenaren. Er is één uitzondering: militairen. Vanwege hun bijzondere positie mo'gen zij niet staken. Dat zou in crisissituaties of tijdens buitenland se missies zeer ontwrichtend kun nen werken. Militairen mogen wel acties voeren, als de inzetbaarheid van het leger overeind blijft. kingsdienst gehouden wordt. De voorgenomen datum voor die plechtigheid is 20 april. Volgens een woordvoerster van de gemeen te is Theater Castellum in Alphen aan den Rijn de meest logische plaats voor een herdenkingsdienst: „Daar zijn veel zitplaatsen en een plein waar eventueel schermen op gesteld kunnen worden", aldus de woordvoerster. DEN HAAG - Vreemde (reclame)bor- den langs de weg kunnen bestuur ders te veel afleiden en moeten daarom worden uitgebannen. Dat schrijft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) giste ren aan de Tweede Kamer. Ze komt daarmee tegemoet aan vra gen die SP-Kamerlid Farshad Bas- hir stelde over een mysterieus re clamebord dat langs de snelweg A4 bij Leiderdorp stond. Langs die weg stond een bord met witte en zwarte vlakken. Het be trof een zogenoemde qr-code, een soort streepjescode. Om de code te ontcijferen moesten automobilis ten al rijdend hun smartphone pakken. Dat mobieltje ontrafelde de code. Nadat die was ingescand, werd duidelijk dat het bord van een projectontwikkelaar was die een ontwerpwedstrijd had uitge schreven. De code leidde naar de spelregels van de wedstrijd. De SP'er vindt het bord te gevaar lijk en Schultz is het met hem eens. Haar ministerie werkt aan een „beleidskader afleiding". „Dit kader beschrijft criteria om van (geplande) objecten langs au tosnelwegen vast te stellen of zij de verkeersveiligheid negatief kun nen beïnvloeden", legt de minister uit. Ze verwacht het kader voor de zomer vast te stellen. zie onze website:binnenland Passagiers in Rotterdam reage ren verrast op de staking AMSTERDAM - De Belgische auteur Tom Lanoye schrijft het boeken weekgeschenk 2012. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) gisteren bekendgemaakt. De Boe kenweek 2012 draait om vriend schap in alle verschijningsvormen onder het motto: Vriendschap en andere ongemakken. De boekenweek duurt volgend jaar van woensdag 14 tot én met zaterdag 24 maart. Lanoye (1958) is een veel bekroond columnist, dichter, romancier, scenarist en theaterauteur. Hij behoort tot de meest gelezen Belgische schrijvers van dit moment. De in Sint Niklaas geboren schrij ver debuteerde in 1980 met de poë ziebundel Maar nog zo goed als nieuw. zaterdag omkwam, liggen bloemen. Winkelcentrum De Ridderhof ging gisteren weer open. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5